REKLAMA

Spadliśmy o jedno oczko w rankingu wolności gospodarczej

2000-11-02 14:15
publikacja
2000-11-02 14:15

Spadliśmy o jedno oczko w rankingu wolności gospodarczej

Polska spadła o jedno miejsce w rankingu wolności gospodarczej sporządzanej corocznie przez Fundację Heritage. Przed rokiem byliśmy na 53 miejscu, w tym na 54. Powodem niższych notowań była gorsza ocena polskiej polityki pieniężnej w mijającym roku. Notowani jesteśmy w grupie krajów " w zasadzie wolnych ekonomicznie".

O miejscu na liście "2000 Index of Economicv Freedom" decyduje 50 kryteriów zgrupowanych w 10 kategoriach. Dotyczą one: bankowości i finansów, przepływu kapitałów i inwestycji zagranicznych, polityki monetarnej, wielkości podatków, polityki handlowej, płac i cen, interwencji rządu w gospodarkę, stopnia regulacji gospodarki, praw własnościowych i czarnego rynku. Punkty uzyskane w poszczególnych klasyfikacjach decydują o zaliczeniu do jednej z czterech grup krajów: wolnych - patrząc pod kątem liberalizmu polityki gospodarczej, w zasadzie wolnych, w zasadzie niewolnych oraz niewolnych.

W rankingu, już tradycyjnie, krajom wolnych ekonomicznie przewodzą Honkong i Singapur. W naszej grupie, krajów w zasadzie wolnych ekonomicznie nie jesteśmy niestety liderem. Przed nami są Estończycy, Czesi, Węgrzy, Litwini i Łotysze. Za nami, Słowacy i Słoweńcy.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki