Spadła ocena polskiego systemu podatkowego

Spadła ocena polskiego systemu podatkowego, jest na najniższym poziomie od ośmiu lat – wynika z badania uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, które opublikowano w poniedziałek. Firmom najbardziej dokucza niestabilność prawa.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

„Raport odzwierciedla dobrze nastroje kadry zarządzającej, w szczególności osób zajmujących się podatkami” – zaznaczył. „Wydaje mi się, że to jest +żółta kartka+ dla osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu podatkowego” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami partner w KPMG Rafał Ciołek.

Według niego w latach 2013-2014 ocena polskiego systemu podatkowego nie wypadała tak źle, wówczas średnia wyniosła 2,5 pkt, podczas gdy obecnie wynosi 2,06 pkt (w pięciostopniowej skali) i jest o 0,2 pkt niższa w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym. Zdaniem Ciołka nominalnie zmiana nie jest duża, jednak podtrzymuje trwający od wielu lat negatywny trend. Obecnie ocena jest najniższa w historii przeprowadzania ankiety, czyli od 2013 r.

„Jak zwykle najbardziej doskwiera podatnikom niestabilność przepisów podatkowych. W tym roku bardzo pogorszyła się też ocena, jeśli chodzi o wcześniejsze informowanie o zmianach” – wyjaśnił. Do największych bolączek należą też kwestie związane z cenami transferowymi.

Większość ocen poszczególnych elementów polskiego systemu podatkowego było gorsze niż rok wcześniej. Wyjątkiem było "nastawienie urzędników administracji podatkowej", które uczestnicy kongresu ocenili tak samo jak w ubiegłym roku na 2,5 pkt. (45 proc. oceniła średnio, 11 proc. dobrze, 26 proc. słabo, a 18 proc. bardzo słabo).

Zgodnie z raportem, 59 proc. pytanych bardzo słabo ocenia stabilność przepisów podatkowych (średnia 1,5 pkt), 34 proc. słabo, a tylko jeden procent dobrze. W odniesieniu do "wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym" 41 proc. ma bardzo słabą ocenę, a 40 proc. słabą (średnia 1,8 pkt).

23 proc. pytanych bardzo słabo oceniło "możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowej", 37 proc. - słabo, 33 proc. - dobrze, a 7 proc. - dobrze (średnia 2,2 pkt). W przypadku "częstotliwości publikowania przez ministra finansów interpretacji ogólnych" dobrą ocenę wyraziło 3 proc. badanych, 41 proc. - średnią, 39 proc. - słabą, a 17 proc. - bardzo słabą (2,3 pkt - PAP).

Zgodnie z raportem, podobnie jak w poprzednich latach respondenci zadeklarowali, że najbardziej uciążliwą kwestią podatkową z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa są ceny transferowe. W opinii 80 proc. ankietowanych są one problematyczne lub bardzo problematyczne w prowadzeniu działalności.

Rozlicz PIT za 2019 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Dużym utrudnieniem, wskazano, jest także wymóg przygotowania dużej liczby deklaracji i informacji w ramach rozliczeń podatkowych. Ponad 70 proc. uczestników kongresu wskazało na istotne trudności, jakie sprawia pobór podatku u źródła od płatności za granicę. Zwrócono też uwagę na zbyt późne udostępnianie nowych deklaracji i informacji podatkowych, zmiany podatków związane z wprowadzaniem nowych technologii (np. JPK) oraz koszty z tym związane.

"Z kolei za najmniej problematyczne firmy uznają kwestie związane z funkcjami płatnika z tytułu PIT i ZUS, które nie sprawiają problemów lub są umiarkowanie problematyczne dla 3/4 respondentów" - napisano.

Według raportu, wątpliwości w prawidłowym rozumieniu polskich przepisów podatkowych nie ułatwiają dodatkowo publikowane przez Ministerstwo Finansów objaśnienia podatkowe. Uważa tak 7 na 10 firm.

Zdaniem połowy pytanych największy wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego będzie miało wprowadzenie białej listy podatników VAT, a obowiązkowy split payment oraz zmiany dot. cen transferowych w 2019 r. znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Zwrócono uwagę na przepisy dotyczące bieżącej współpracy pomiędzy podatnikami a KAS, tzw. monitoring horyzontalny. Jak podano, tylko 4 proc. pytanych zadeklarowało, że ich firma ma zamiar skorzystać z tego programu, a 8 proc. respondentów wskazało, że ich firma nie spełnia kryteriów. Wśród pozostałych organizacji blisko połowa nie wie czym jest monitoring horyzontalny, a co czwarta firma nie wyklucza możliwości skorzystania z takiej opcji w przypadku dalszego rozwoju tego programu.

Uczestnicy kongresu pytani byli o ulgi podatkowe. Oceniono, że największe oszczędności co piątej firmie przyniesie jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 mln złotych. 19 proc. organizacji skorzysta z ulgi na złe długi w CIT, a 16 proc. firm korzysta lub planuje skorzystać z oszczędności w ramach dostępnej ulgi B+R.

"Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się stawka 9 proc. CIT oraz IP Box – odpowiednio 5 proc. i 3 proc. wskazań. Warto mieć jednak na uwadze, że aż 36 proc. respondentów nie stosuje lub nie zamierza stosować wymienionych regulacji pozwalających osiągać oszczędności podatkowe" - napisano.

W opinii Ciołka ustawodawca powinien uwzględnić uwagi zawarte w raporcie przez ankietowane osoby. Wskazane problemy nie sprzyjają klimatowi do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. „Później to się odbija na ocenach Polski w różnych rankingach i może decydować o tak ważnych sprawach jak lokowanie inwestycji gdzie indziej” – ostrzegł partner w KPMG.

Ankietę wśród uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG przeprowadzono 16 stycznia 2020 r. wśród przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Jak wyjaśniono, że badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla przedsiębiorstw z różnych branż z całej Polski. Na pytania odpowiedziały 153 osoby. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 27 lightning_network

Czy wyobrażacie sobie tak naciąganą interpretację podatkową wydaną przez Izbę Skarbową, wg której piekarz nie może wliczyć w koszty uzyskania przychodu - kosztu energii elektrycznej zużywanej przez piece w piekarni?

Tego typu perełki nam fiskus próbuje serwować (chodzi o nie o piekarnię, lecz o kopalnię bitcoina)

! Odpowiedz
0 11 nostsherlock

Zdarzały się przypadki, gdzie urzędnicy przychodzili do osób mających "koparki" BTC i próbowali się czepiać, bo stwierdzali, że to nie jest spółka wydobywcza. Myśleli, że przychodzą do siedziby spółki, która ma fizyczne maszyny górnicze :D

! Odpowiedz
87 61 trooper

Dlaczego np w Ameryce prawica (Trump, republikanie) to partia wspierająca biznes, deregulacje, prywatyzajcę a u nas prawica to coś totalnie odwrotnego: wspieranie regulacji, nacjonalizacji, państwa policyjnego i socjal-komuny?

! Odpowiedz
55 42 mith21

Bo w Polsce jest postsowiecka prawica a nie prawica.

! Odpowiedz
3 51 -bertro-

Bo to nie jest prawica ,socjal demokraci z poglądami nacjonalistycznymi .

! Odpowiedz
7 46 -bertro- odpowiada mith21

A przyjęło się ze nacjonalistyczne Konserwatywne poglądy są bliższe politykom prawicowym .
W Polsce przykładowo PO to podobno Liberałowie a to przefarbowana post komuna ,PiS to socjaliści nacjonaliści wywodzący się w prostej lini od Piłsudskiego .

! Odpowiedz
26 11 kapitan_izrael

Prawica? Naprawdę? Obecny rząd jest najbardziej lewicowym rządem w Europie i jednym z najbardziej lewicowych na świecie.

! Odpowiedz
21 9 kapitan_izrael odpowiada kapitan_izrael

Oho, widzę że rozjuszyłem pisowskich hejterów. Wskażcie mi proszę jedną z poniższych rzeczy, która jest według was prawicowa i wolnorynkowa:

- rozdawanie 500 szekli miesięcznie każdemu komu uda się trafić patykiem w odpowiednią dziurę (+wielokrotność za każde powtórzenie tego wyczynu);
- zarżnięcie kilkunastu tysięcy małych sklepików, do czego doprowadziło wprowadzenie zakazu handlu w niedziele (BTW. Pomyślcie sobie o właścicielach centrów handlowych, którzy planowali inwestycje z perspektywą zwrotu w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu lat, podczas gdy pisowcy obrócili im rzeczywistość o 180 stopni w ciągu jednej ustawy);
- cios w płynność finansową nawet najmniejszych firm przez wprowadzenie split payment;
- pełna inwigilacja gospodarcza poprzez wprowadzenie kas online raportujących w czasie rzeczywistym każdą sprzedaną marchewkę, a niedługo także e-faktury zaciskające w pełni pięść kontroli (pomyślcie sobie także kto jest prawdziwym beneficjentem tych danych, pozwalających praktycznie z dowolną dokładnością określić rozwój danego rejonu i prognozy na inwestycyje, podpowiem że może być nim gigantyczna korporacja z USA na serwerach chmurowych której siedzą te wszystkie systemy);
- system STIR pozwalajacy na wgląd w każdą transakcję i arbitralne (co zostało kilka dni temu potwierdzone sądowo) blokowanie kont bankowych, często na poczet zabezpieczenia fikcyjnych zaległości (polecam przestudiować przypadek firmy MGM).

Najlepsza rzecz, którą można zrobić w tym kraju, to kupić bilet za granicę. Drugą najlepszą rzeczą jest rżnięcie każdego ile się da, w każdy możliwy sposób. Tyle jesteście warci, i to się nie zmieni dopóki będziecie mieli jakikolwiek wpływ na decyzje polityczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 anty12

Kartofel i pinokio musz byc z siebie dumni.

! Odpowiedz
0 13 jendreka

Ulepszają, upraszczają, a ja przez 30 lat czytam to samo. Niestabilność prawa, w ocenach i utrudnieniach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.