Spadła ocena polskiego systemu podatkowego

Spadła ocena polskiego systemu podatkowego, jest na najniższym poziomie od ośmiu lat – wynika z badania uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, które opublikowano w poniedziałek. Firmom najbardziej dokucza niestabilność prawa.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

„Raport odzwierciedla dobrze nastroje kadry zarządzającej, w szczególności osób zajmujących się podatkami” – zaznaczył. „Wydaje mi się, że to jest +żółta kartka+ dla osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu podatkowego” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami partner w KPMG Rafał Ciołek.

Według niego w latach 2013-2014 ocena polskiego systemu podatkowego nie wypadała tak źle, wówczas średnia wyniosła 2,5 pkt, podczas gdy obecnie wynosi 2,06 pkt (w pięciostopniowej skali) i jest o 0,2 pkt niższa w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym. Zdaniem Ciołka nominalnie zmiana nie jest duża, jednak podtrzymuje trwający od wielu lat negatywny trend. Obecnie ocena jest najniższa w historii przeprowadzania ankiety, czyli od 2013 r.

„Jak zwykle najbardziej doskwiera podatnikom niestabilność przepisów podatkowych. W tym roku bardzo pogorszyła się też ocena, jeśli chodzi o wcześniejsze informowanie o zmianach” – wyjaśnił. Do największych bolączek należą też kwestie związane z cenami transferowymi.

Większość ocen poszczególnych elementów polskiego systemu podatkowego było gorsze niż rok wcześniej. Wyjątkiem było "nastawienie urzędników administracji podatkowej", które uczestnicy kongresu ocenili tak samo jak w ubiegłym roku na 2,5 pkt. (45 proc. oceniła średnio, 11 proc. dobrze, 26 proc. słabo, a 18 proc. bardzo słabo).

Zgodnie z raportem, 59 proc. pytanych bardzo słabo ocenia stabilność przepisów podatkowych (średnia 1,5 pkt), 34 proc. słabo, a tylko jeden procent dobrze. W odniesieniu do "wcześniejszego informowania o planowanych zmianach w prawie podatkowym" 41 proc. ma bardzo słabą ocenę, a 40 proc. słabą (średnia 1,8 pkt).

23 proc. pytanych bardzo słabo oceniło "możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowej", 37 proc. - słabo, 33 proc. - dobrze, a 7 proc. - dobrze (średnia 2,2 pkt). W przypadku "częstotliwości publikowania przez ministra finansów interpretacji ogólnych" dobrą ocenę wyraziło 3 proc. badanych, 41 proc. - średnią, 39 proc. - słabą, a 17 proc. - bardzo słabą (2,3 pkt - PAP).

Zgodnie z raportem, podobnie jak w poprzednich latach respondenci zadeklarowali, że najbardziej uciążliwą kwestią podatkową z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa są ceny transferowe. W opinii 80 proc. ankietowanych są one problematyczne lub bardzo problematyczne w prowadzeniu działalności.

Rozlicz PIT za 2019 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Dużym utrudnieniem, wskazano, jest także wymóg przygotowania dużej liczby deklaracji i informacji w ramach rozliczeń podatkowych. Ponad 70 proc. uczestników kongresu wskazało na istotne trudności, jakie sprawia pobór podatku u źródła od płatności za granicę. Zwrócono też uwagę na zbyt późne udostępnianie nowych deklaracji i informacji podatkowych, zmiany podatków związane z wprowadzaniem nowych technologii (np. JPK) oraz koszty z tym związane.

"Z kolei za najmniej problematyczne firmy uznają kwestie związane z funkcjami płatnika z tytułu PIT i ZUS, które nie sprawiają problemów lub są umiarkowanie problematyczne dla 3/4 respondentów" - napisano.

Według raportu, wątpliwości w prawidłowym rozumieniu polskich przepisów podatkowych nie ułatwiają dodatkowo publikowane przez Ministerstwo Finansów objaśnienia podatkowe. Uważa tak 7 na 10 firm.

Zdaniem połowy pytanych największy wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego będzie miało wprowadzenie białej listy podatników VAT, a obowiązkowy split payment oraz zmiany dot. cen transferowych w 2019 r. znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Zwrócono uwagę na przepisy dotyczące bieżącej współpracy pomiędzy podatnikami a KAS, tzw. monitoring horyzontalny. Jak podano, tylko 4 proc. pytanych zadeklarowało, że ich firma ma zamiar skorzystać z tego programu, a 8 proc. respondentów wskazało, że ich firma nie spełnia kryteriów. Wśród pozostałych organizacji blisko połowa nie wie czym jest monitoring horyzontalny, a co czwarta firma nie wyklucza możliwości skorzystania z takiej opcji w przypadku dalszego rozwoju tego programu.

Uczestnicy kongresu pytani byli o ulgi podatkowe. Oceniono, że największe oszczędności co piątej firmie przyniesie jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 mln złotych. 19 proc. organizacji skorzysta z ulgi na złe długi w CIT, a 16 proc. firm korzysta lub planuje skorzystać z oszczędności w ramach dostępnej ulgi B+R.

"Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się stawka 9 proc. CIT oraz IP Box – odpowiednio 5 proc. i 3 proc. wskazań. Warto mieć jednak na uwadze, że aż 36 proc. respondentów nie stosuje lub nie zamierza stosować wymienionych regulacji pozwalających osiągać oszczędności podatkowe" - napisano.

W opinii Ciołka ustawodawca powinien uwzględnić uwagi zawarte w raporcie przez ankietowane osoby. Wskazane problemy nie sprzyjają klimatowi do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. „Później to się odbija na ocenach Polski w różnych rankingach i może decydować o tak ważnych sprawach jak lokowanie inwestycji gdzie indziej” – ostrzegł partner w KPMG.

Ankietę wśród uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG przeprowadzono 16 stycznia 2020 r. wśród przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Jak wyjaśniono, że badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla przedsiębiorstw z różnych branż z całej Polski. Na pytania odpowiedziały 153 osoby. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 carlito1

Każde ich uproszczenie to tak na prawdę utrudnienie zwłaszcza dla mikro firm, nawet jak coś wygląda na faktyczne uproszczenie to ma drugie dno albo tyle obostrzeń że prawie nikt nie może z tego skorzystać

! Odpowiedz
0 13 jendreka

Ulepszają, upraszczają, a ja przez 30 lat czytam to samo. Niestabilność prawa, w ocenach i utrudnieniach.

! Odpowiedz
9 9 anty12

Kartofel i pinokio musz byc z siebie dumni.

! Odpowiedz
87 61 trooper

Dlaczego np w Ameryce prawica (Trump, republikanie) to partia wspierająca biznes, deregulacje, prywatyzajcę a u nas prawica to coś totalnie odwrotnego: wspieranie regulacji, nacjonalizacji, państwa policyjnego i socjal-komuny?

! Odpowiedz
55 42 mith21

Bo w Polsce jest postsowiecka prawica a nie prawica.

! Odpowiedz
3 51 -bertro-

Bo to nie jest prawica ,socjal demokraci z poglądami nacjonalistycznymi .

! Odpowiedz
7 46 -bertro- odpowiada mith21

A przyjęło się ze nacjonalistyczne Konserwatywne poglądy są bliższe politykom prawicowym .
W Polsce przykładowo PO to podobno Liberałowie a to przefarbowana post komuna ,PiS to socjaliści nacjonaliści wywodzący się w prostej lini od Piłsudskiego .

! Odpowiedz
26 11 kapitan_izrael

Prawica? Naprawdę? Obecny rząd jest najbardziej lewicowym rządem w Europie i jednym z najbardziej lewicowych na świecie.

! Odpowiedz
21 9 kapitan_izrael odpowiada kapitan_izrael

Oho, widzę że rozjuszyłem pisowskich hejterów. Wskażcie mi proszę jedną z poniższych rzeczy, która jest według was prawicowa i wolnorynkowa:

- rozdawanie 500 szekli miesięcznie każdemu komu uda się trafić patykiem w odpowiednią dziurę (+wielokrotność za każde powtórzenie tego wyczynu);
- zarżnięcie kilkunastu tysięcy małych sklepików, do czego doprowadziło wprowadzenie zakazu handlu w niedziele (BTW. Pomyślcie sobie o właścicielach centrów handlowych, którzy planowali inwestycje z perspektywą zwrotu w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu lat, podczas gdy pisowcy obrócili im rzeczywistość o 180 stopni w ciągu jednej ustawy);
- cios w płynność finansową nawet najmniejszych firm przez wprowadzenie split payment;
- pełna inwigilacja gospodarcza poprzez wprowadzenie kas online raportujących w czasie rzeczywistym każdą sprzedaną marchewkę, a niedługo także e-faktury zaciskające w pełni pięść kontroli (pomyślcie sobie także kto jest prawdziwym beneficjentem tych danych, pozwalających praktycznie z dowolną dokładnością określić rozwój danego rejonu i prognozy na inwestycyje, podpowiem że może być nim gigantyczna korporacja z USA na serwerach chmurowych której siedzą te wszystkie systemy);
- system STIR pozwalajacy na wgląd w każdą transakcję i arbitralne (co zostało kilka dni temu potwierdzone sądowo) blokowanie kont bankowych, często na poczet zabezpieczenia fikcyjnych zaległości (polecam przestudiować przypadek firmy MGM).

Najlepsza rzecz, którą można zrobić w tym kraju, to kupić bilet za granicę. Drugą najlepszą rzeczą jest rżnięcie każdego ile się da, w każdy możliwy sposób. Tyle jesteście warci, i to się nie zmieni dopóki będziecie mieli jakikolwiek wpływ na decyzje polityczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 27 lightning_network

Czy wyobrażacie sobie tak naciąganą interpretację podatkową wydaną przez Izbę Skarbową, wg której piekarz nie może wliczyć w koszty uzyskania przychodu - kosztu energii elektrycznej zużywanej przez piece w piekarni?

Tego typu perełki nam fiskus próbuje serwować (chodzi o nie o piekarnię, lecz o kopalnię bitcoina)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.