REKLAMA

Spadkowy tydzień na GPW. WIG20 poniżej 2300 pkt.

2021-09-24 17:21
publikacja
2021-09-24 17:21
Spadkowy tydzień na GPW. WIG20 poniżej 2300 pkt.
Spadkowy tydzień na GPW. WIG20 poniżej 2300 pkt.
/ Bankier.pl

Burzliwy tydzień warszawska giełda kończy spadkami. Światowe rynki pozostają pod wpływem negatywnych informacji z Chin oraz oczekiwania na wybory parlamentarne w Niemczech.

W piątek WIG20 stracił 0,92 proc., cofając się do poziomu 2299,18 pkt. Oznacza to, że w ciągu tygodnia flagowy indeks warszawskiej giełdy stracił 1,45 proc. Względem początku września jesteśmy na minusie o 3 proc., zaś względem początku roku o 13,7 proc. wyżej.

Traciły, choć mniej, również indeksy mniejszych spółek: mWIG40 (-0,39 proc.) i sWIG80 (-0,75 proc.). Szeroki WIG stracił natomiast 0,8 proc. przy miliardowych obrotach.

W głównym indeksie GPW najmocniej in plus wyróżniały się dziś Asseco Poland (2,97 proc.) oraz PKN Orlen (3,22 proc.). Po drugiej stronie zestawienia znalazły się mocno przecenione CD Projekt (-4,65 proc.), Dino Polska (-4,36 proc.) i Allegro (-3,65 proc.).

W kontekście największego producenta gier można przypomnieć opublikowane wczoraj opinie analityków, zdaniem których „wersja na nowe konsole nie zwiększy istotnie sprzedaży gry Cyberpunk 2077". Z kolei w przypadku giganta e-handlu dzisiejszych spadków nie sposób nie komentować w kontekście rekomendacji mBanku, który obniżył cenę docelową akcji i podtrzymał zalecenie „sprzedaj”. Historia związana z siecią sklepów jest nieco inna – wczoraj Dino wyznaczyło historyczne maksima, więc prawdopodobne, że po części mieliśmy dziś do czynienia z realizacją zysków.

Wśród pozostałych spółek, warto było dziś zwrócić uwagę na Ciech (-8,46 proc.). Spółka zakłada, że podobnie jak w latach ubiegłych III kwartał będzie sezonowo najsłabszym w całym roku, nie zmienia jednak prognoz na cały 2021 r. Dwucyfrowej przeceny doznał coraz baczniej obserwowany przez inwestorów indywidualnych (już 11. miejsce w rankingu popularności spółek Bankier.pl) ZE PAK (-12,68 proc.). W dniu ogłoszenia wyników kwartalnych, Boombit stracił 9,05 proc.

W gronie wzrostowych historii wymienić można PGS Software (8,54 proc.), którego zwyżka miała związek z wczorajszą informacją o podniesieniu ceny w wezwaniu ze strony Xebia Consultancy Services. Drożejący o 3,95 proc. Unimot poinformował o współpracy z amerykańską spółką Getka w sprawie dostawy do Polski produkowanych przez First Solar cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych.

Tłem dla dzisiejszych spadków były – jak przez cały ubiegły tydzień, który rozpoczął się od (w prawdzie z perspektywy czasu niewielkiego, ale jednak) „trzęsienia ziemi” – problemy chińskiego Evergrande oraz potencjalny wpływ załamania w sektorze nieruchomości Państwie Środka na globalne rynki i gospodarkę. Informacją dnia brzmi dziś: „Evergrande nie spłacił odsetek w terminie”, o czym piszemy szerzej w osobnym artykule. Inne istotne doniesienia zza Wielkiego Muru dotyczyły kolejnego odcinka sagi „Chiny vs kryptowaluty”, co odbiło się na notowaniach bitcoina, ethereum i spółki.

Negatywny sentyment udzielił się dziś także rynkom zachodnioeuropejskim – pod koniec dnia DAX tracił 0,78 proc. (to ostatnia sesja przed wyborami parlamentarnymi), a Stoxx Europe 600 0,84 proc. W momencie finiszu sesji w Warszawie, w Nowym Jorku S&P500 balansował w okolicach kreski.

Ekonomiczny przegląd wydarzeń przyszłego tygodnia znajdziesz w artykule "Tym będą żyły rynki".

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Pięknie się na to patrzy gdy WIG20 ma fest przekroczone 2000 punktów a WIG40 zbliża się do szczytów z 2007 roku.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki