Spadkobierca nie zapłaci podatku od sprzedaży mieszkania

Od przyszłego roku nie trzeba już będzie zazwyczaj czekać 5 lat, by sprzedać odziedziczone mieszkanie bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. O zmianie przepisów zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

W ramach obecnych regulacji osoba, która zdecyduje się na sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia, jest zobowiązana do zapłaty 19 proc. podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu. Analogiczne przepisy obowiązują osoby, które stały się właścicielami nieruchomości w efekcie dziedziczenia - okres 5 lat naliczany jest co do zasady od momentu śmierci spadkodawcy. Konieczności zapłaty podatku można uniknąć, jeśli pozyskane ze sprzedaży nieruchomości środki przeznaczy się na realizację własnego celu mieszkaniowego. Otrzymane w ten sposób środki spadkobierca musi wydać w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym dokonał sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Tymczasem Ministerstwo Finansów proponuje w projekcie nowelizacji ustawy o PIT, CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw, by 5-letni okres był liczony od daty ich nabycia lub wybudowania przez spadkodawców - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 4 silvio_gesell

To nie naprawi zastoju na rynku nieruchomości spowodowany niskimi realnymi stopami, co zachęca do trzymania pustostanów jako lokaty kapitału. Do rozwiązania problemu potrzebne jest obniżenie opodatkowania pracy na rzecz opodatkowania wartości gruntu.

! Odpowiedz
6 69 secundus

A może by tak wykreślić ten zapis niż wprowadzać bezsensowne pięć lat od kupienia? Czasem się zastanawiam, czy tam są ludzie w pełni rozwinięci.

! Odpowiedz
3 27 greatmongo

chodzi o zniechęcenie do spekulacji. ale przepis malo sensowny, zgodze sie

! Odpowiedz
1 8 nostsherlock

Nie posądzaj urzędników o myślenie, jakby to im wychodziło, nie byliby urzędnikami.

! Odpowiedz
3 78 kapitaneo

Brawo. Bardzo sensowna zmiana. Dlaczego karać podatkiem spadkobiorcę za to, że otrzymał spadek.
Już dawno powinno to być zmienione.

! Odpowiedz
19 12 doninik

Nie do końca sensowna. 5 lat będzie. Ktoś kupi mieszkanie, po miesiącu umrze i spadkobierca musiałby czekać do upływu 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

! Odpowiedz
18 9 mhm

„Dlaczego karać podatkiem spadkobiorcę za to, że otrzymał spadek”
— przecież jeśli ktoś sam dużych pieniędzy nie zarobił to i tak sobie z dysponowaniem dużą kwotą nie poradzi; po tych zmianach podatku nie zapłaci, ale uzyskane środki wpłaci w jakieś Amber Gold lub obligacje z emisji prywatnej, które mu „bankier” „doradzi”...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne