REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Spadki na Wall Street po danych z rynku pracy

2023-02-03 22:24
publikacja
2023-02-03 22:24

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki głównych indeksów, ale cały tydzień S&P 500 i Nasdaq zakończyły na plusie. Inwestorzy obawiają się, że lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA za styczeń mogą oznaczać kontynuację podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Spadki na Wall Street po danych z rynku pracy
Spadki na Wall Street po danych z rynku pracy
fot. ANDREW KELLY / /  Reuters / Forum

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,38 proc. i wyniósł 33.926,01 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,04 proc. i wyniósł 4.136,48 pkt. Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.006,95 pkt.

Chociaż wszystkie główne indeksy zakończyły piątkową sesję na minusie, cały tydzień dla S&P 500 i Nasdaq był pozytywny - indeksy wzrosły odpowiednio o 1,6 proc. i 3,3 proc. Dla Nasdaq był to piąty z rzędu tydzień wzrostów. Dow spadł o 0,15 proc.

W centrum uwagi inwestorów w piątek były znacznie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA za styczeń. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w styczniu o 517 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 189 tys. i wzrostu o 260 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 223 tys.

- Za każdym razem, gdy widzimy tak duże liczby, strach przed Fedem powraca, ponieważ rynki boją się, że Fed popchnie sprawy jeszcze dalej niż to, co mamy obecnie, ryzykując nie miękkie lądowanie, a bardziej zderzenie czołowe – powiedział Brian Jacobsen, starszy strateg inwestycyjny w Allspring Global Investments.

- Oszałamiająco dobry raport o zatrudnieniu budzi poważne wątpliwości, co do tego, czy gospodarka pogrąża się w recesji, a także tego, czy Fed skończy cykl zacieśniania polityki monetarnej tej wiosny – powiedział Sal Guatieri, starszy ekonomista w BMO Capital Markets.

Stopa bezrobocia w styczniu w USA wyniosła 3,4 proc., oczekiwano 3,6 proc. wobec 3,5 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 4,4 proc. rdr, a mdm o 0,3 proc. vs. konsensus 4,3 proc. i 0,3 proc.

Inwestorzy poznali w piątek także końcowe wyliczenia odczytów PMI za styczeń. Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 r. 46,8 pkt. wobec 45 pkt. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,6 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 roku 46,8 pkt. wobec 44,7 pkt. w poprzednim. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,6 pkt.

- Rynki akcji są podtrzymywane przez niskie kontrakty na stopy proc. i oczekiwania, że Fed osiągnie miękkie lądowanie. Będzie to bardzo trudne do osiągnięcia. W rzeczywistości znaczące cykle zaostrzania polityki, takie jak obecny, w przeszłości prowadziły do gwałtownego wzrostu bezrobocia i recesji – powiedział Alex Rohner, strateg ds. instrumentów o stałym dochodzie w Bank J. Safra Sarasin.

- Rynek ma nadzieję, że uda mu się wpłynąć na Fed, aby obniżył stopy proc. w tym roku. Jednak Fed chce zobaczyć jak inflacja obniża się w kierunku 2-proc. celu przez kilka kolejnych miesięcy, zanim w ogóle zacznie brać pod uwagę taką możliwość – powiedziała Shana Sissel, założycielka i prezes Banrion Capital Management.

Inwestorzy analizowali również wyniki spółek Big Tech za czwarty kwartał - raporty Apple'a, Alphabetu i Amazona nie spełniły oczekiwań rynkowych. Akcje Alphabetu spadły o 2,8 proc., a notowania Amazona straciły ponad 8 proc. Przychody koncernu Alphabet sięgnęły 69,09 mld USD, a rynek liczył na 76,05 mld USD.

Z kolei zysk Amazona na akcję w czwartym kwartale wyniósł 3 centy wobec oczekiwanych 17 centów. Wcześniejsze spadki odrobił Apple i zakończył sesję ponad 2-proc. wzrostem. Przychody koncernu wyniosły 117,2 mld USD, a analitycy spodziewali się, że sięgną one 121,88 mld USD. Przychody rok do roku są spadły o 5,5 proc.

Gorsze od oczekiwań wyniki przedstawiły nie tylko spółki z sektora Big Tech. Ford zniżkował o ponad 7 proc. Zysk na akcję w IV kw. wyniósł 51 centów wobec oczekiwanych 62 centów. Ponadto, Deutsche Bank obniżył rekomendację do "sprzedaj” z "trzymaj”. Akcje Qualcommu spadły o 0,6 proc. Przychody producenta chipów wyniosły w IV kw. 9,46 mld USD. Analitycy rynkowi prognozowali 9,6 mld USD.

Starbucks zniżkował o ponad 4 proc. Zysk na akcję w IV kw. wyniósł 75 centów wobec oczekiwanych 77 centów. Z kolei Akcje Nordstrom wzrosły o 24 proc. po tym, jak „The Wall Street Journal” poinformował, że inwestor Ryan Cohen objął spory pakiet udziałów w spółce.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 75,23 USD za baryłkę, po spadku o 0,85 proc., a kwietniowe futures na Brent zniżkują o 0,77 proc. do 81,55 USD/b.(PAP Biznes)

kkr/ doa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
od_redakcji

Amerykanie zestrzelili chiński balon szpiegowski.
W drugiej światowej Japonia wysyłała balony z bombami nad USA. Teraz chinole coś próbują albo Rosja. A w takim balonie może być jakaś brudna bomba albo inna zaraza. Ciekawe.
sterl
Jak Amerykańskie balony przelatują dookoła świata to jest odkrywcza wyprawa ..
bha
Cóż... Taka w nie widać coraz większą wiara!!!.Bez oczywiście krótkowidztwa wygodnego niestety na rynkach wielu raczej nie bez celu.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki