REKLAMA

Wyprzedaż na GPW. Konflikt na Ukrainie i inflacja w tle

2022-01-24 12:30, akt.2022-01-24 16:06
publikacja
2022-01-24 12:30
aktualizacja
2022-01-24 16:06
Wyprzedaż na GPW. Konflikt na Ukrainie i inflacja w tle
Wyprzedaż na GPW. Konflikt na Ukrainie i inflacja w tle
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Obawy o materializację ryzyka bardziej zdecydowanej walki z inflacją oraz wybuchu konfliktu na Ukrainie ściągają w dół giełdowe indeksy. Szerokie spadki na GPW przybierają na sile.

Piątkowa wypowiedź prezesa NBP o niedoważeniu przez rynek skali podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz napływające informacje o coraz bardziej prawdopodobnym konflikcie Rosji z Ukrainą powodują wycofywanie kapitału z warszawskiej giełdy. Zawiadujący rynkami na świecie kapitał amerykański od początku roku wyprzedaje akcje spółek z Wall Street, zwłaszcza technologicznych, dając sygnał do odwrotu z ryzykownych aktywów. Tym kursem od kilkunastu dni podąża też polski rynek dodatkowo "zachęcony" planami zacieśniana polityki monetarnej przez RPP.

W weekend Departament Stanu USA polecił rodzinom amerykańskich dyplomatów opuszczenie Ukrainy oraz zezwolił na wyjazd pracownikom technicznym ambasady w Kijowie. Waszyngton uzasadnił decyzję "obawą nieuchronnej inwazji militarnej". Wycofywanie części personelu ze swojej ambasady w Kijowie rozpoczęła również Wielka Brytania.

Na deklarację dodatkowych sił w państwach NATO na wschodniej flance zareagowała Rosja, informując o "adekwatnej odpowiedzi"

„Zagrożenie wybuchem konfliktu w Europie Wschodniej wisi nad europejskimi indeksami, ponieważ zaczynają blaknąć nadzieje, że pojawią się nowe znaczące posunięcia ze strony dyplomatów”- powiedziała Susannah Streeter, starszy analityk ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown, cytowana przez PAP.

Początek handlu w Warszawie nie zwiastował tak dużej wyprzedaży. WIG20 otworzył się tylko 0,14 proc. pod kreską, jednak do południa popyt nie był w stanie przeciwstawić się sile niedźwiedzi. Zwłaszcza w otoczeniu, na którym wszystkie europejskie indeksy są pod kreską, a rosyjska giełda traciła po godz. 15.00 ponad ok 6 proc.  

Jednak skala spadków w Warszawie jest wyraźnie większa niż w Europie, gdzie obserwujemy ok. 2,8 proc. przecenę indeksów bazowych (DAX, CAC40). Na GPW fala spadków jest szeroka i obejmuje wszystkie główne indeksy oraz indeksy sektorowe.

Przed godziną 15.00 wyprzedaż na GPW jeszcze bardziej przyspieszyła wobec mocniejszej podaży na DAX-ie (-2,8 proc.). WIG20 tracił ok. 3,7 proc., notując poziom 2 188  pkt. WIG był niżej o ponad 4 proc. Jeszcze większa przecena dotykała małe i średnie spółki. mWIG40 tracił 4,4 proc., a sWIG80 w okolicach 4,5 proc. Po sześciu godzinach handlu obroty przekroczyły 1,2 mld zł. 

Wejście Amerykanów do gry na rynku kasowym niewiele póki co zmieniło w fatalnym przebiegu sesji. Indeksy w Stanach na otwarciu również wyraźnie spadały. S&P500 tracił po 15 min. handlu ok. 1,8 proc., Nasdaq był niżej o 2,2 proc., a DJI tracił ok. 1,6 proc. DJI idzie w dół już siódmą sesję z rzędu, a S&P 500 spadł już ponad 10 proc. od ostatniego rekordu w handlu śródsesyjnym. Z kolei Nasdaq zanotował najgorszy tydzień od października 2020 roku, a także najgorsze pierwsze tygodnie stycznia od 2008 roku.

Bankier.pl

Notowania indeksu WIG-Ukraina, którego dotyczy ryzyko dyskontowane przez inwestorów spadają coraz niżej. Indeks po godz. 15.00 zniżkował ok. 7,5 proc., a w dużej mierze związany ze spółkami ukraińskimi sektor spożywczy spadał o ponad 6,4 proc. Spadki na kilku walorach są już dwucyfrowe.

Bankier.pl


Najwięcej poza tym traciły branże leków (ok. -8,7 proc.) przez wyprzedaż akcji Mabionu (ok. -16 proc.), Biomedu (ok. -9,4 proc.) czy Celon Pharmy (ok. -6,6 proc.) Nurkują kursy spółek górniczych (ok. -6,3 proc.) i paliwowych (ok.-5,9 proc.). Wszystkie 14 indeksów sektorowych notowało spadki.

W WIG20 zniżki notowały wszystkie komponenty indeksu, a ich skala była największa na Mercatorze (-7,8 proc.), Lotosie (-6,4 proc.) czy JSW (-ok. 9,9 proc.) i CCC (-7,9 proc.). Ponad 6 proc. były niżej także akcje Allegro, KGHM-u czy PGNiG. Pozostałe spółki traciły pomiędzy 2 proc. a 5,5 proc.

W drugiej linii oprócz wspomnianych spółek farmaceutycznych duża przecena dotyczy Asbisu (ok. -7,5 proc.) oraz spółek związanych z sektorem chemicznym. Tracą Grupa Azoty (ok. -4,5 proc.) i Ciech (ok. -5 proc.). Asbis to spółka

Wśród banków znajdującyh się w indeksie najwięcej tracił Alior (-7,3 proc.), Handlowy (-5,9 proc.) i mBank (-4,9 proc.), który w piątek poinformował o spodziewanej stracie w 2021 r. na poziomie 1,2 mld zł.

Duża słabość najmniejszych spółek wynika ze spadków wszystki kompnentów zaliczonych w skład indeksu sWIG80 oprócz banku BNP, który notował ok. 2,5 proc. zwyżkę i Cognora (ok. 1,9 proc.). Najwięcej tracił MLSystem (-17,8 proc.). Ciężarem były spólki z ponad 2-proc. udziałem w koszyku takie jak AutoPartner (-4,4 proc.), Mobruk (-4,2 proc.) czy Ryvu (-8 proc.)


MKu

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (35)

dodaj komentarz
jarunia
Przetopić wsie ruble i odlać medale wojenne
iluminata
Jakby Polska nie była nieokolonią to byśmy się śmiali ze spadków w USraelu.
Niestety nie jesteśmy suwerennym państwem :/
richie12
W dzisiejszym świecie tysięcy powiązań i zależności, wśród małych i średnich państw już nie ma całkiem suwerennych, no może Korea Północna. Trzeba się umieć w tym znaleźć a nie pitolić o suwerenności.
newcommer
Lepiej siedzieć na złocie.
loool
Kto nie kupił na kredyt 3 kawalerek do remontu na wynajem w 40 letnim bloku w Łodzi ten przegrał życie. Za chwile rata kredytu 2500 zł a wynajem wciąż tylko 1500 zl
men24a
Musk coś przebąkiwał o inwestycji w wielką płytę ale nie wiem w którym mieście, może Bydgoszcz?
bha
Cóż... Krótkowidzący, zachłanni do bólu bez umiaru ludzie innym ludziom gotują coraz bardziej niepewny, coraz mocnej niegodny, bez perspektyw i niestety coraz, z tragiczniejszy los. I Nikt inny !. Ludzisk na świecie jest sporo niestety.
m1410
Nie żaden konflikt tylko podwyżki stóp na całym świecie które wywracają firmy, a te dołują na giełdzie. W czasie II wojny światowej giełdy całkiem fajnie rosły.
tomitomi
leją się już ??
..... i kto wygrywa ? bo ja na bananie przegrywam !!
kwa ! ! !
macierz
Myślę że to wystarczy za cały komentarz he he...

Niemiecki minister spraw zagranicznych wezwał, by nie mylić terytorium NATO z Ukrainą”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock wezwała, aby nie mylić terytoriów sojuszników NATO i Ukrainy. Według niej sojusz powinien przede wszystkim dbać o swoich członków.
Myślę że to wystarczy za cały komentarz he he...

Niemiecki minister spraw zagranicznych wezwał, by nie mylić terytorium NATO z Ukrainą”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock wezwała, aby nie mylić terytoriów sojuszników NATO i Ukrainy. Według niej sojusz powinien przede wszystkim dbać o swoich członków.

„W tak krytycznej sytuacji niezwykle ważne jest rozdzielenie poszczególnych środków i musimy wyraźnie oddzielić terytorium sojuszu NATO i Ukrainy” –  Według Burbocka Sojusz Północnoatlantycki wspiera Ukrainę, ale „z myślą o własnym terytorium sojuszniczym”.

Chyba wszystko jasne!!

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki