REKLAMA

Spadki na GPW. Słabość JSW i KGHM-u

2020-01-21 17:03
publikacja
2020-01-21 17:03
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

We wtorek przeważającym kolorem na GPW była czerwień, nie zabrakło jednak zielonych wstawek np. w postaci sWIG-u. Mocno taniały m.in. akcje PGNiG, JSW oraz KGHM-u.

Po serii trzech sesji z niewielkimi wzrostami, we wtorek WIG20 stracił aż 0,9 proc. I o ile na większości europejskich rynków również przeważały dziś spadki, polski indeks należał niestety do grona najsłabszych. Jeszcze słabiej wypadł mWIG, który stracił aż 1,1 proc., strata WIG-u sięgnęła z kolei 0,7 proc. Nie porywała także statystyka obrotów - te na szerokim rynku wyniosły 720 mln zł. Pozytywnie na tym tle wyróżnił się sWIG, który zyskał aż 0,7 proc. Polskie małe spółki były tym samym dziś jedną z najlepszych inwestycji na europejskich giełdach.

Spadki na GPW / Bankier.pl

Najsłabiej w gronie polskich blue chipów radziły sobie spółki surowcowe. Aż o 3,4 proc. przeceniono akcje PGNiG, 2,6 proc. stracił KGHM, 2,3 proc. z kolei JSW. Warto zauważyć, że na rynku surowców obserwowaliśmy dziś odreagowanie i akcje spółek z branży po prostu podążały za tym, co działo się na rynkach bazowych.

Ponad kreską dzień zakończyło zaś sześć spółek z indeksu WIG20, cztery z nich zanotowały jednak wzrosty nieprzekraczające 1 proc. Po 1,1 proc. zyskali liderzy indeksu - Play oraz mBank. Pierwsza z nich dodatkowo poprawiła swoje historyczne maksima. W sprawie drugiej wczoraj wieczorem pojawiła się informacja, że Pekao i Apollo Global Management złożyły wstępne oferty dot. zakupu mBanku.

Ciekawie działo się także na CD Projekcie. Spółka w trakcie sesji notowana była nawet na poziomach wyższych niż przed czwartkowym ogłoszeniem przełożenia premiery "Cyberpunka 2077", po słabszej końcówce sesji, zakończyła jednak dzień 1 proc. pod kreską.

Słabo radził sobie także indeks mWIG40, gdzie najmocniejsze spadki notował jeden z pozytywnych bohaterów ubiegłego roku - BNP Paribas (-5,6 proc.). Słabo wypadł także Mabion (-3,8 proc.), a ponad 2-proc. przeceny notowali także Forte, CI Games, Famur, Millennium, PKP Cargo, Kęty, InterCars oraz Develia.

Na szerokim rynku nastroje jednak były raczej pozytywne. I nie chodzi tu tylko o wzrosty sWIG-u, ale i o statystyki rekordów. Otóż na dzisiejszej sesji aż 22 spółki zanotowały roczne maksima. Rocznych minimów było ledwie 4. Dwucyfrowymi wzrostami wyróżniały się akcje Euco, Altusa oraz BAH-u. Ten ostatni poinformował, że jednak podpisze umowę dilerską z Jaguarem.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Jeden widzi 1800, a drugi 2900 i dlatego jest trąd boczny.
silvio_gesell
Trend boczny jest od 10 lat, na początku 2010r byliśmy na tych poziomach. Trend boczny skończył się 11 grudnia.
szeregowy_forumowicz
Silvio, gdzie korba? Postawiłem na to trochę kasy, wisisz mi ją teraz.
silvio_gesell
To ty mi wisisz, bo zarobiłeś już 5% od dołka.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Właśnie że straciłem, jeden wielki bullshit to co radzisz. Wisisz mi hajs, znajdę cie.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
A jak nie oddasz będzie pozew. Wiesz na co była ta kasa?
silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz
To zależy co kupiłeś, ja piszę o kupnie kontraktów lub opcji Call na Wig20. A jak kupiłeś spółki energetyczne to twój problem.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kolejna-spadkowa-sesja-na-GPW-W-dol-mBank-i-PGNiG-7788227.html
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Nie mówiłeś co konkretnie kupować więc to twój problem, musisz oddać kasę jeśli masz trochę honoru.
znawca_inwestor
A gdzie ten debil od korby na 2900?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki