REKLAMA

"Amerykańskie" spadki na GPW. W dół KGHM i JSW

2021-06-17 18:03
publikacja
2021-06-17 18:03
"Amerykańskie" spadki na GPW. W dół KGHM i JSW
"Amerykańskie" spadki na GPW. W dół KGHM i JSW
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Na światowych giełdach przeważała dziś czerwień i dało się to odczuć także na GPW. Najmocniejszych przecen w składzie WIG20 doświadczyły akcje spółek surowcowych: JSW i KGHM-u.

Wczorajszy Fed sporo namieszał na rynkach. Na czerwcowym posiedzeniu Federalnego Komitatu Otwartego Rynku (FOMC) zaszła istotna zmiana – pojawiła się większość decydentów gotowa podnieść stopy „już” w roku 2023, czyli o rok wcześniej, niż sygnalizowano w marcu. Ta zmiana nastawienia wyraźnie wzmocniła dolara. Negatywnie wpłynęła jednak na rynki akcji, które są przecież "kroplówką" z Fedu napędzane.

Globalna przecena akcji nie ominęła i Polski. WIG i WIG20 straciły dziś po 0,6 proc. Nieco lepiej poradziły sobie spółki średnie - mWIG40 stracił 0,4 proc. - nieco słabiej małe - sWIG80 stracił 0,9 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld zł.

fot. / / Bankier.pl

Najsłabiej w składzie WIG20 radziły sobie spółki surowcowe. Teoretycznie umocnienie dolara powinno być im na rękę, jednak rynki surowców zareagowały na Fed przecenamiDo tego chińskie władze planują uwolnienie metali przemysłowych ze swoich strategicznych rezerw, aby obniżyć ich ceny na rynkach. KGHM stracił dziś 3,5 proc., a JSW 3,8 proc.

Wyraźnie taniał także CD Projekt, który udostępnił kolejny zestaw poprawek gry "Cyberpunk 2077" na PC i konsole. Z kolei na Androidzie pojawił się tytuł z uniwersum "Wiedźmina": "The Witcher Tales: Thronebreaker". Mimo serii pozytywnych informacji notowania spółki wciąż pozostają jednak w odwrocie. Po wczorajszej przecenie o 6,5 proc., dziś spółka traci kolejne 2,8 proc.

W ujęciu sektorowym zwyżkowało 5 z 15 indeksów. Wyraźnie zwyżkowała jedynie energetyka - w górę o 1,6 proc. Zarówno w sektorze jak i w WIG20 najmocniej rósł kurs PGE - poszedł w górę o 3 proc. do 10,255 zł. Wyraźnie traciły - oprócz firm górniczych - także spółki motoryzacyjne (-2,3 proc.) i producenci gier (- 2,1 proc.).

Na szerokim rynku uwagę zwrócił Biomed-Lublin, który przerwał trwającą 8 sesji serię spadków i w trakcie czwartkowej sesji zwyżkował nawet w dwucyfrowym tempie. Na koniec dnia wzrosty nieco stopniały i wyniosły 4,2 proc., co i tak było najwyższym wzrostem w indeksie mWIG40. Ponownie wzrostem wyróżnił się Erbud. Po 13-proc. zwyżce dzień wcześniej kurs poszedł w górę, poprawiając 13-letnie maksimum o 6,4 proc. do 83,6 zł. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki