REKLAMA
WAŻNE

Spadki na GPW. CD Projekt większy od Santandera

Adam Torchała2020-02-14 17:32redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-02-14 17:32
fot. MAREK WISNIEWSKI / PULS BIZNESU / FORUM

WIG20 zakończył tydzień niskimi, choć szerokimi spadkami. Po wzrostowej stronie wyróżnił się CD Projekt, który pod względem kapitalizacji wyprzedził Santander Bank i stał się tym samym czwartą największą spółką na GPW.

Choć na europejskich rynkach ciężko było mówić dziś o przewadze byków, bądź niedźwiedzi, WIG20, zamiast odrabiać straty, znów zaliczył spadek. Wprawdzie -0,2 proc. wydaje się ruchem niewielkim, warto jednak zauważyć, że pod kreską dzień zakończyło aż 16 z 20 notowanych w indeksie spółek. W dół poszły także mWIG i WIG (po -0,1 proc.), pozytywnie zaskoczył z kolei najmocniejszy w tym roku sWIG - zyskał aż 0,9 proc. Obroty na GPW wyniosły 659 mln zł, z czego 557 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Słabość WIG20 to m.in. zasługa banków - Pekao i mBank traciły ponad 1 proc. Podobny spadek zaliczył inny z gigantów - PGNiG. Najmocniejsze przeceny w indeksie zanotowały jednak akcje Dino (-2,9 proc.), CCC (-2,5 proc.) oraz PGE (-2,0 proc.).

W gronie blue chipów było dziś niewiele zielonych akcentów, ale jak już się pojawiały, to ruchy w górę były spore. Liderem wzrostów okazał się CD Projekt (+2,3 proc.), który poprawił tym samym swoje historyczne maksima i wyprzedził tym samym pod względem kapitalizacji Santander Bank Polska, stając się jednocześnie czwartą największą polską spółką na GPW. 

O blisko 2 proc. w górę poszły także akcje Orange i Orlenu. Pierwsza spółka kontynuowała rajd zapoczątkowany wczoraj po dobrych wynikach za IV kwartał. Orlen z kolei poinformował, że odwróci w jednostkowym raporcie za 2019 rok część odpisów aktualizujących wartość inwestycji w grupę Orlen Lietuva w kwocie około 1 mld zł - kwota powiększy jednostkowy wynik finansowy Orlenu, ale nie wpłynie na wysokość skonsolidowanego zysku EBITDA za 2019 rok.

W składzie mWIG-u warto było zwrócić uwagę na parę Enea (+0,8 proc.) i Energa (+2,0 proc.). Po wczorajszej sesji na rynek dotarła informacja, że zawieszony zostaje projekt budowy elektrowni Ostrołęka C. O możliwym takim scenariuszu informowaliśmy na początku tygodnia, teraz plotki się zaś potwierdziły. 

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Work Service – spadek o 6,7 proc., Monnari – o 5,4 proc. i Mabion – o 4,8 proc. W górę szły z kolei notowania m.in.  MDI Energia – wzrost o 8,5 proc., Medicalghoritmics – o 6,5 proc. i Newagu – o 5,8 proc. Pierwsza ze spółek - MDI - zwyżkowała przy najwyższym od grudnia 2018 roku obrocie. Newag z kolei niemal wyrównał historyczne maksimum z grudnia 2014 i marca 2015 (24,40 zł).

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
dziobap
GPW jest skażona problemem OFE i ten temat będzie ciążył GPW jeszcze minimum kolejną dekadę. Widać to choćby po nadal spadających obrotach, kiedyś standardem na rynku było ponad miliard obrotu, teraz spadliśmy już do połówki miliarda. I te upływy z "OFE" jakkolwiek się to będzie nazywać będą trwać GPW jest skażona problemem OFE i ten temat będzie ciążył GPW jeszcze minimum kolejną dekadę. Widać to choćby po nadal spadających obrotach, kiedyś standardem na rynku było ponad miliard obrotu, teraz spadliśmy już do połówki miliarda. I te upływy z "OFE" jakkolwiek się to będzie nazywać będą trwać nadal. Dopiero gdy rynek się od tych "zarządzających" (czytaj "wiecznie sprzedających") uwolni to będzie można mówić o istnieniu jakichkolwiek podstaw by się w tą zabawę akcjami z powrotem bawić. Ja od GPW niezmiennie już od kilku lat stoję z daleka, a na inflację polecam złoto fizyczne (trzymane długoterminowo).
znawca_inwestor
A gdzie jest ten troll od korby na 2900?
silvio_gesell_
Myślałem że ujdzie mi to na sucho ale jednak się doigrałem. Przepraszam wszystkich!
barysza51
I czy to nie jest bańka - CDR większy od SPL. Czekam aż CDR będzie większy niż W20 minus CDR.
pomorzaninm
bysmy miei madrych rzadzacych to by to co ladowali w gornictwo przeznaczyc wlasnie na rozwoj branzy IT bysmy byli inym panstwem ...ale to trzeba miec ludzi z wizją a nie spoconych ch.a.m.ó.w ze wsi ..
ezpz odpowiada pomorzaninm
Co ty człowieku wygadujesz? Wtedy to co teraz jest w górnictwie byłoby w IT. Niech obniżą podatki i trzymają łapy we własnych kieszeniach, wtedy będzie najlepiej.
jerloz210935
Dokąd ci nieudacznicy dobrej zmiany prowadzą Kraj,inflacja rodzinki w spolkach,wojna z Unią,chęć podporządkowania Sądow,skłócenie narodu,eksponowanie różnych rydzotalibow,niszczenie dorobku pokolen WYSTARCZY!!!

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki