REKLAMA

Spadki głównych indeksów. Mocne wyniki spółek Skarbu Państwa

2022-05-19 17:22
publikacja
2022-05-19 17:22
Spadki głównych indeksów. Mocne wyniki spółek Skarbu Państwa
Spadki głównych indeksów. Mocne wyniki spółek Skarbu Państwa
fot. Krystian Maj / / FORUM

Sesja przebiegła w korelacji do sentymentu na rynkach bazowych. Wyraźne spadki z pierwszej fazie handlu zostały nieco zniwelowane w drugiej jej części. Wyniki państwowych spółek przełożyły się na wzrosty ich kursów.

 WIG20 był niżej o 1,4 proc., szeroki WIG oddał 1,31 proc., kończąc na 55 555,31 pkt. mWIG40 spadł o 1,51 proc. do 4 256,57, a sWIG80 zniżkował o 0,6 proc. do 17 840,16 pkt. Obroty wyniosły 1,17 mld zł, z czego 1,03 mld dotyczyło dużych spółek.

Bankier.pl

Wyprzedaż za Oceanem, która miała miejsce w środę była zapowiedzią powrotu inwestorów do trybu risk-off. To efekt coraz wyraźniej prognozowanej recesji w amerykańskiej gospodarce. Z uwagi, że źródło sentymentu i kapitału światowego rynku akcji znajduje się w Nowym Jorku, azjatyckie i europejskie giełdy podążyły w kierunku wyznaczonym przez Wall Street.

„Ostatnie odbicie mogło być tylko korektą, a nie odwróceniem trwających od początku roku spadków sięgających już 20 proc. Obniżyły się rentowności obligacji skarbowych, a amerykańskie 10-latki spadły poniżej 2.9 proc. To potwierdza, że za wczorajszymi spadkami stoją obawy związane z recesją. Z publikowanych wyników na Wall Street rozczarowały amerykańskie sieci handlowe. To sugeruje, że sytuacja gospodarstw domowych przez wysoką inflację będzie się pogarszać” - napisał Rafał Sadoch z biura maklerskiego mBanku.

Początek handlu oznaczał na GPW mocne spadki, nawet 3 proc. w przypadku WIG20. Jednak od południa popyt zaczął niwelować przecenę. Ostatecznie po kilku sesjach wzrostów indeksy skorygowały ostatnie odbicie i ciągle poruszają się w korelacji do rynków bazowych.

Sektorowo tylko indeks górnictwa (2 proc.) i nieruchomości (0,08 proc.) oparły się spadkom. Wśród pozostałych 12 zniżkujących, najmocniej spadły spółki odzieżowe (-5,95 proc.) oraz banki (-2,64 proc.).

W WIG20 liderami przeceny były LPP (-6,7 proc.), CCC (-5,41 proc.) i Cyfrowy Polsat (-4,49 proc.). Ponad 3 proc. spadły walory PKO BP, Santandera, PGE i Orange.

Spadły również notowania CD Projektu (-1,86 proc.), a spółka tuż przed końcem sesji poinformowała, że planuje wydanie gry „Wiedźmin 3” na konsole nowej generacji w IV kw. 2022 r.

Wydarzeniem dnia były publikacje wyników spółek Skarbu Państwa za I kw. bieżącego roku. Mocne i rekordowe wyniki przełożyły się na lepsze od rynku zachowanie kursów. Ponad 4 mld zł zysku pokazało PGNiG (4,81 proc.), ponad 1,85 mld zł zysku pokazała JSW (2,15 proc.), a 758 mln zarobiła PZU (0,57 proc.). Wyjątkiem było PKO BP (-3,34 proc.), którego spadek odbył po publikacji raportu z zyskiem na poziomie 1,41 mld zł.

Ostatecznie na plusie skończyły notowania Allegro (0,24 proc.), które przez całą sesję było notowane pod kreską.  

Oddech szerokiego rynku był definitywnie podażowy. Ponad 55 proc. spółek zaliczyło spadki, a niespełna 31 proc. zdołało zaliczyć wzrosty, przy 14 proc., których kursy zachowały się neutralnie.

Nowe 52-tygodniowe minima zaliczyły 23 spółki w tym m.in. Answear, Celon Pharma, Cyfrowy Polsat, Orange, Ten Square Games, Unibep czy Vercom.

MKu

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawnuk
No i ci z tego? Cel jest prosty - zrobić wszystko by wlaściciele nic nie zarobili. dodatkowo, by umoczeni w OFE nie mieli za wysokich emerytur (wysoka emerytura wg PIS to emerytura wyzsza od minimalnej).
Będzie jak np na Energii - czyli by Orlen tanio kupił - spółka nie wypłaca dywidendy.
Będzie jak na całej energetyce - a
No i ci z tego? Cel jest prosty - zrobić wszystko by wlaściciele nic nie zarobili. dodatkowo, by umoczeni w OFE nie mieli za wysokich emerytur (wysoka emerytura wg PIS to emerytura wyzsza od minimalnej).
Będzie jak np na Energii - czyli by Orlen tanio kupił - spółka nie wypłaca dywidendy.
Będzie jak na całej energetyce - a nóż znowu bedziemy ratować górnictwo, a może ten koncern spożywczy?
Państwo pis od 7 lat niszczy giełdę - po 7 latach inwestorzy to chyba skumali
jaszczura
Czytajcie na końcu, jak rozpracowałem "zwykłego internautę" iluminata_3. Spasiba.
iluminata_3
No Panie Jaszczura jestem pod wrażeniem!
Zaraz GRU, aż Pana zrekrutuje ;)
iluminata_3
Odpisałem na te oskarżenia:
https://iluminata.pl/zostalem-rozpracowany-moja-odpowiedz-do-jaszczura-z-bankier-pl/
jaszczura
Spółki na dopalaczu podpięte pod drukarkę.
prezestak
Zaraz ludzi inflacją tak wydoją z kasy że wyniki wszystkich poleca na łeb, handel detaliczny nr 1 a dalej już domino
olmert
Nawet uwzględniając dawne demoludy nie ma drugiego takiego tworu jak PRL-bis z tak absurdalną ilością spółek SP - socjalizm trzyma się nad wyraz mocno :)
iluminata_3
Jak widać docelowym w neo-kolonii Polin jest wybicie dołka covidowego.

Dopiero wtedy Goldman Sachs, JP Morgan i reszta nakupią akcji od wystraszonej ulicy, a potem im odsprzedadzą dwa razy drożej.
PiSiory wszystko robią by im pomóc.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki