Spadek zaufania do niemieckiego systemu politycznego

W ciągu ostatnich czterech lat wyraźnie spadło zaufanie Niemców do systemu politycznego ich kraju - to główna konkluzja sondażu przeprowadzonego przez renomowany instytut badania opinii Allensbach.

W 2015 roku - w połowie poprzedniej kadencji rządu - 81 proc. ankietowanych uważało, że do głównych czynników świadczących o sile Niemiec należy polityczna stabilność. Dziś tego samego zdania jest już 57 proc. badanych.

Cztery lata temu 49 proc. ankietowanych oceniało pozytywnie jakość rządzenia w RFN. Obecnie ich liczba stopniała do zaledwie 26 proc.

62 proc. Niemców było w 2015 roku zadowolonych z systemu politycznego swojego kraju. W 2019 roku odsetek ten spadł do 51 proc.

Wyniki badań opublikowanych w środę przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w środę pokazują też, że 2/3 naszych sąsiadów jest zaniepokojona kierunkiem rozwoju polityki i partii. Odnoszą oni wrażenie, że panuje tam "brak przywództwa" i "brak planu w działaniach".

Badacze z instytutu Allensbach zwracają szczególną uwagę, że spadkowi zaufania do polityki towarzyszy wzrost wątpliwości co do skuteczności działania państwa jako takiego. Obecnie 19 proc. Niemców uważa, że ich rząd jest silny. 58 proc. - że słaby.

"Jeszcze rok temu większość obywateli ufała w zdolność państwa do działania. Oddzielała tym samy rząd (...) od państwa. Teraz tylko 45 proc. ma wrażenie, że państwo wciąż jest zdolne do działania, podczas gdy tyle samo uważa, że jest ono słabe" - czytamy w wynikach badań.

Dowodem na spadek zaufania Niemców do całego systemu politycznego jest - zdaniem socjologów - fakt, że 64 proc. nie dostrzega w potencjalnych wyborach szansy na poprawę sytuacji.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 marianpazdzioch

Mało znany fakt. System proporcjonalny narzucili im Amerykanie, którzy sami mają JOW. Robili to w każdym okupowanym kraju na czele z Japonią, by łatwej kontrolwać zszowinizowanych tubylców.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil