Spada rentowność najmu mieszkania

Spada rentowność najmu mieszkania; średni zarobek to około 5 proc. rocznie - poinformowały w czwartkowym raporcie Home Broker oraz Domiporta.pl. Najwięcej można zarobić w Gdańsku i Warszawie, najmniej w Poznaniu oraz w Białymstoku.

(YAY Foto)

Zdaniem autorów raportu "stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, rośnie też konkurencja". "W efekcie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada - średnio dla największych miast jest to obecnie 5,02 proc. netto w skali roku, podczas gdy jeszcze pół roku temu wartość ta przekraczała 5,3 procent" - podano w komunikacie omawiającym raport.

Jak zaznaczono, zysk z najmu mieszkania obliczony jest już po opłaceniu podatku, czynszu i z założeniem, że przez 1,5 miesiąca w roku lokal stoi pusty. "Wskaźnik ten jest naturalnie różny dla poszczególnych miast, a i w nich następuje bardzo duże zróżnicowanie" - zauważono.

Jak wyliczyli eksperci, najbardziej zyskowny jest obecnie zakup i wynajem nieruchomości w Gdańsku. "Średnia oczekiwana rentowność najmu netto wynosi tam 5,81 proc. w skali roku" - podano, dodając, że jeszcze kilka miesięcy temu było to 6,14 proc. "Rozważając taką inwestycję warto pamiętać o dużym zróżnicowaniu trójmiejskiego rynku. Lokale położone w pasie nadmorskim rządzą się zupełnie innymi prawami niż te zlokalizowane na obrzeżach miasta" - przypomniano.

"Więcej niż 5 proc. w skali roku można uzyskać jeszcze w Warszawie (5,46 proc.) i Wrocławiu (5,27 proc.). Na najniższe zyski liczyć mogą inwestorzy z Białymstoku i Poznaniu, w obu lokalizacjach oczekiwana rentowność najmu netto nie przekracza 4,5 proc. w skali roku" - podano w raporcie. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
105 113 zwiek

konczy sie eldorado januszy mistrzow inwestowania...

! Odpowiedz
39 69 bensherman

W ty w co zainwestowałeś, krezusie finansów ?

! Odpowiedz
37 37 mb-1 odpowiada bensherman

Ile wtopiłeś? Tak pytam, bo się zdenerwowałeś.

! Odpowiedz
1 10 bensherman odpowiada mb-1

Dzięki za troskę , nic nie utopiłem. Więc możesz spać spokojnie :)

! Odpowiedz
1 3 jasiek2017 odpowiada bensherman

Ale tu nawet nie chodzi o wtopienie czy zysk a o zwykla zazdrosc ze Ty mozesz miec wiecej niz mb-1 lub inni. A skoro masz wiecej to jestes po tej drugiej stronie gdzie znajduja sie osoby myslace. A po tej pierwszej wlasciwej stronie hahaha znajduje sie wiekszosc. A jak wiadomo stado baranow (wiekszosc) zawsze na racje hahahaha

! Odpowiedz
3 88 andregru

Sztuczne pompowanie cen mieszkań i wzrost ilości mieszkań na wynajem będzie powodowało spadek rentowności wynajmu . W Krakowie w każdym miejscu powstają nowe duże inwestycje mieszkaniowe .

! Odpowiedz
8 60 mb-1

Poznałem gościa, który nabijał ludzi w kredyty i inne instrumenty finansowe, których nawet on sam nie rozumiał. Powiedział mi ciekawe prawidło, kiedy przychodzi do Ciebie szewc, bo chce zainwestować na giełdzie to znaczy, że pora uciekać ze swoimi pieniędzmi. To samo tyczy się kupna mieszkań nie celem w nim mieszkania tylko najmu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 40 bankierkomentuje

5% stopa zwrotu z inwestycji zakupionej w od 2016 roku to fikcja. oczywiście każdy deweloper będzie wciskał ludziom kit, w reklamach bedzie pisal ze 6-8% zwrotu itd. fakt jest taki że tylko przy zakupie 2 pokojowej klitki 40m2 w 2015, moze na poczatku 2016 dałoby stopę zwrotu dzis rzędu max 5% po podatku i kosztach. Każde większe mieszkanie niż 40m2 będzie już zmniejszało stopę zwrotu i najczęściej będzie opiewała ona 3.5% do 4.3% po podatku i opłatach. ta stopa nie zawiera wzrostu wartości lokalu w związku z fluktuacja cen za m2 która zapewne wzrosła od 2016 roku srednio 12-15%.

PISMAKI nie wciskajcie ludziom kitu o tych wyidealizowanych stopach zwrotu rzędu 5.3% czy 6 czy 7%. takie stopy zwrotu generują ci co kupili mieszkania ale w 2007 lub ci co nie wynajmują ich normalnym lokatorom tylko zamieniają w hostel lub jako AirBnB.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 kaczka-po-smolensku

ludzie z małymi rozumkami myślą że jak kupią mieszkanie to będą tylko obcinać kupony nie liczą kosztów notarialny ,kosztów zuzycia podłogi która trzeba wymienić średnio co 10 lat ,kosztów mebli ,kosztów drobnych napraw które są częste zepsuta spłuczka,niedziałający zamek itp do tego podatek minimum 8 % i w końcu olbrzymia konkurencja jak to się zsumuje to realna stopa zwrotu to 2,3 % a czy mieszkanie się sprzeda z zyskiem to już zależy kiedy się sprzeda 10 lat temu były podobne ceny jak dzisiaj przed kryzysem nie mówię o wiszącym nad Polakami podatku katastralnym (PO agentura Niemiecka chciała go wprowadzić w 2018 roku) to tyle !!! bye

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 kaczka-po-smolensku odpowiada kaczka-po-smolensku

aha jeszcze trzeba doliczyć przestoje w wynajmie i lokatora który może przestać płacić ale to juz ryzyko w tym pseudo biznesie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne