Spada rentowność najmu mieszkania

2019-02-14 15:46
publikacja
2019-02-14 15:46

Spada rentowność najmu mieszkania; średni zarobek to około 5 proc. rocznie - poinformowały w czwartkowym raporcie Home Broker oraz Domiporta.pl. Najwięcej można zarobić w Gdańsku i Warszawie, najmniej w Poznaniu oraz w Białymstoku.

/ YAY Foto

Zdaniem autorów raportu "stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, rośnie też konkurencja". "W efekcie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada - średnio dla największych miast jest to obecnie 5,02 proc. netto w skali roku, podczas gdy jeszcze pół roku temu wartość ta przekraczała 5,3 procent" - podano w komunikacie omawiającym raport.

Jak zaznaczono, zysk z najmu mieszkania obliczony jest już po opłaceniu podatku, czynszu i z założeniem, że przez 1,5 miesiąca w roku lokal stoi pusty. "Wskaźnik ten jest naturalnie różny dla poszczególnych miast, a i w nich następuje bardzo duże zróżnicowanie" - zauważono.

Jak wyliczyli eksperci, najbardziej zyskowny jest obecnie zakup i wynajem nieruchomości w Gdańsku. "Średnia oczekiwana rentowność najmu netto wynosi tam 5,81 proc. w skali roku" - podano, dodając, że jeszcze kilka miesięcy temu było to 6,14 proc. "Rozważając taką inwestycję warto pamiętać o dużym zróżnicowaniu trójmiejskiego rynku. Lokale położone w pasie nadmorskim rządzą się zupełnie innymi prawami niż te zlokalizowane na obrzeżach miasta" - przypomniano.

"Więcej niż 5 proc. w skali roku można uzyskać jeszcze w Warszawie (5,46 proc.) i Wrocławiu (5,27 proc.). Na najniższe zyski liczyć mogą inwestorzy z Białymstoku i Poznaniu, w obu lokalizacjach oczekiwana rentowność najmu netto nie przekracza 4,5 proc. w skali roku" - podano w raporcie. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
dktorek
Najbrdziej oberwie sie mieszkaniom, kz których ubywa ludzi w poszukiwaniu pracy. Mieszkania utrzymaja wartosc ale jedynie te ktore sa w dobrej lokalizacji. Ten kto kupil mieszkanie nie dawno to sie przejedzie.
aleks__
Dodatkowo te rentowności będą cały czas się zmniejszać. Mieszkań już jest nadmiar i cały czas przybywa. Ludzi tak szybko nie przybywa jak mieszkań. Mechanizm jest prosty. Ci którzy kupili pod wynajem jak zaczną mieć problem ze znalezieniem najemcy przemyślą swoją inwestycje i zaczną sprzedawać wtedy ceny spadną Dodatkowo te rentowności będą cały czas się zmniejszać. Mieszkań już jest nadmiar i cały czas przybywa. Ludzi tak szybko nie przybywa jak mieszkań. Mechanizm jest prosty. Ci którzy kupili pod wynajem jak zaczną mieć problem ze znalezieniem najemcy przemyślą swoją inwestycje i zaczną sprzedawać wtedy ceny spadną budowlanka wstrzyma inwestycje, przychody VAT do skarbu państwa zmaleją deficyt wróci do 30-40 mld zł rocznie i mamy powtórkę z 2009 r.
Kryzys.

Tak to widzę
anna_domagalczyk
A tu ciekawe uszczegółowienie tematu:
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/302159934-RZECZoBIZNESIE-Jaroslaw-Mikolaj-Skoczen-Na-rynku-wynajmu-mieszkan-moze-sie-zaczac-walka-cenowa.html

A zważywszy na autora, to obstawiałabym że już się zaczyna na rynku wiekszych graczy.
h-b
Jak dominuje na rynku w zdecydowanej większości realna ,osiągalna obecnie płaca taka i będzie dominowała coraz bardziej rentowność najmu ... Z pustej, chudej i zadłużonej coraz bardziej kieszeni,portfelu etc.Ogółu cóż.... i Salomon więcej nie naleje...
trooper
Średnie zarobki w Polsce.
2013: 3800 zł
2018: 4875 zł

Przy czym złotówka warta była w 2008 roku dwa razy tyle co dzisiaj. (USD po 2zł, dziś USD po 3.8 zł).
jasiek2017 odpowiada trooper
Jak zwykle najwiecej nt inwestowania maja do powiedzenia osoby majace 500 zl w kieszeni. Typowo polskie, nie znam sie ale wypowiem sie.
jasiek2017 odpowiada jasiek2017
Trooper To mial byc post ogolny a nie typowo do Ciebie.
h-b odpowiada trooper
W teorii....gorzej w obecnej rynkowej rzeczywistości i realu.
h-b odpowiada jasiek2017
Człowieku nie oceniaj innych osób swoją chorą z uprzedzenia miarką tym bardziej ,że nic o nich nie wiesz i w ogóle ich nie znasz...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki