Spada rentowność najmu mieszkania

Spada rentowność najmu mieszkania; średni zarobek to około 5 proc. rocznie - poinformowały w czwartkowym raporcie Home Broker oraz Domiporta.pl. Najwięcej można zarobić w Gdańsku i Warszawie, najmniej w Poznaniu oraz w Białymstoku.

(YAY Foto)

Zdaniem autorów raportu "stawki najmu nie nadążają za wzrostem cen mieszkań, rośnie też konkurencja". "W efekcie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada - średnio dla największych miast jest to obecnie 5,02 proc. netto w skali roku, podczas gdy jeszcze pół roku temu wartość ta przekraczała 5,3 procent" - podano w komunikacie omawiającym raport.

Jak zaznaczono, zysk z najmu mieszkania obliczony jest już po opłaceniu podatku, czynszu i z założeniem, że przez 1,5 miesiąca w roku lokal stoi pusty. "Wskaźnik ten jest naturalnie różny dla poszczególnych miast, a i w nich następuje bardzo duże zróżnicowanie" - zauważono.

Jak wyliczyli eksperci, najbardziej zyskowny jest obecnie zakup i wynajem nieruchomości w Gdańsku. "Średnia oczekiwana rentowność najmu netto wynosi tam 5,81 proc. w skali roku" - podano, dodając, że jeszcze kilka miesięcy temu było to 6,14 proc. "Rozważając taką inwestycję warto pamiętać o dużym zróżnicowaniu trójmiejskiego rynku. Lokale położone w pasie nadmorskim rządzą się zupełnie innymi prawami niż te zlokalizowane na obrzeżach miasta" - przypomniano.

"Więcej niż 5 proc. w skali roku można uzyskać jeszcze w Warszawie (5,46 proc.) i Wrocławiu (5,27 proc.). Na najniższe zyski liczyć mogą inwestorzy z Białymstoku i Poznaniu, w obu lokalizacjach oczekiwana rentowność najmu netto nie przekracza 4,5 proc. w skali roku" - podano w raporcie. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 dktorek

Najbrdziej oberwie sie mieszkaniom, kz których ubywa ludzi w poszukiwaniu pracy. Mieszkania utrzymaja wartosc ale jedynie te ktore sa w dobrej lokalizacji. Ten kto kupil mieszkanie nie dawno to sie przejedzie.

! Odpowiedz
4 26 aleks__

Dodatkowo te rentowności będą cały czas się zmniejszać. Mieszkań już jest nadmiar i cały czas przybywa. Ludzi tak szybko nie przybywa jak mieszkań. Mechanizm jest prosty. Ci którzy kupili pod wynajem jak zaczną mieć problem ze znalezieniem najemcy przemyślą swoją inwestycje i zaczną sprzedawać wtedy ceny spadną budowlanka wstrzyma inwestycje, przychody VAT do skarbu państwa zmaleją deficyt wróci do 30-40 mld zł rocznie i mamy powtórkę z 2009 r.
Kryzys.

Tak to widzę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 anna_domagalczyk

A tu ciekawe uszczegółowienie tematu:
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/302159934-RZECZoBIZNESIE-Jaroslaw-Mikolaj-Skoczen-Na-rynku-wynajmu-mieszkan-moze-sie-zaczac-walka-cenowa.html

A zważywszy na autora, to obstawiałabym że już się zaczyna na rynku wiekszych graczy.

! Odpowiedz
6 44 h-b

Jak dominuje na rynku w zdecydowanej większości realna ,osiągalna obecnie płaca taka i będzie dominowała coraz bardziej rentowność najmu ... Z pustej, chudej i zadłużonej coraz bardziej kieszeni,portfelu etc.Ogółu cóż.... i Salomon więcej nie naleje...

! Odpowiedz
15 13 trooper

Średnie zarobki w Polsce.
2013: 3800 zł
2018: 4875 zł

Przy czym złotówka warta była w 2008 roku dwa razy tyle co dzisiaj. (USD po 2zł, dziś USD po 3.8 zł).

! Odpowiedz
9 16 jasiek2017 odpowiada trooper

Jak zwykle najwiecej nt inwestowania maja do powiedzenia osoby majace 500 zl w kieszeni. Typowo polskie, nie znam sie ale wypowiem sie.

! Odpowiedz
4 3 jasiek2017 odpowiada jasiek2017

Trooper To mial byc post ogolny a nie typowo do Ciebie.

! Odpowiedz
1 4 h-b odpowiada trooper

W teorii....gorzej w obecnej rynkowej rzeczywistości i realu.

! Odpowiedz
3 8 h-b odpowiada jasiek2017

Człowieku nie oceniaj innych osób swoją chorą z uprzedzenia miarką tym bardziej ,że nic o nich nie wiesz i w ogóle ich nie znasz...

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada h-b

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne