REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Spada liczba ofiar i wypadków z udziałem pieszych

2021-11-26 06:46
publikacja
2021-11-26 06:46
Spada liczba ofiar i wypadków z udziałem pieszych
Spada liczba ofiar i wypadków z udziałem pieszych
fot. Skitterphoto / / Pexels

W tym roku doszło do 3975 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 418 osób - wynika z danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu Drogowego KGP. To o 535 mniej wypadków i o 119 mniej zabitych pieszych niż w roku ubiegłym. Jeszcze większe spadki widać w porównaniu z rokiem 2019.

Ze wstępnych danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - obejmujących okres od początku roku do 24 listopada - wynika, że w tym roku zanotowano 3975 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło 418 osób, a 3604 zostało rannych.

Dla porównania rok wcześniej doszło do 4510 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 537 osób, a 4055 odniosło obrażenia, a w roku 2019 - czyli przed pandemią - do 5856 takich wypadków; zginęło 647 osób a 5322 zostało rannych.

Spadki widoczne są także w liczbie wypadków, do których dochodziło na przejściach dla pieszych. W tym roku zanotowano ich 1911, w zeszłym roku 2277, zaś w 2019 roku 2817. W tym roku na przejściach dla pieszych zginęło 113 osób, w roku 2020 171 osób, a w 2019 189 osób.

O ile zeszłoroczny spadek liczby wypadków z udziałem pieszych policjanci wiążą m.in. z pandemią i niższym natężeniem ruchu, o tyle tegoroczny spadek ich zdaniem może być m.in. wynikiem zmiany przepisów.

Od pierwszego czerwca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą pieszy zachowujący szczególną ostrożność, wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Regulacja wprowadziła również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednoliciła do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia.

Mimo mniejszej liczby wypadków drogowych policja przypomina o zbliżającym się pogorszeniu warunków atmosferycznych i apeluje do kierowców o ostrożność, a do pieszych o noszenie odblasków.

Kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zaznaczył, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześniej zapada wzrok, a dodatkowo zapowiadane są opady atmosferyczne deszczu i śniegu, szczególnie istotna kwestią jest noszenie odblasków. Przypomniał, że obowiązek ich posiadania mają piesi poruszający się poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu, gdzie nie ma infrastruktury dla pieszych, która byłaby oddzielona od jezdni.

Opas zaznaczył, że opaskę warto mieć także w innych miejscach, choćby w mieście, kiedy przechodzimy przez teren słabiej oświetlony, lub kiedy występują awarie oświetlenia. "Warto mieć taką opaskę w kieszeni i założyć ją w takiej sytuacji" - powiedział.

Zaznaczył, że dotyczy to głównie najmłodszych, których - z uwagi na niższy wzrost - trudniej zauważyć, oraz osób starszych, z ograniczoną możliwością poruszania się. "Odblaski zapewniają ich widoczność z kilkudziesięciu metrów" - powiedział.

Dodał, że kierowcy powinni zwrócić szczególna ostrożność na pieszych, którzy mogą przechodzić także w miejscach, w których teoretycznie nie powinno ich być. "Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, bo droga zatrzymania przy warunkach zmrożonej jezdni to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów więcej" - podkreślił.

Zwrócił też uwagę, że choć nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, warto to zrobić. "Jeżeli ktoś podróżuje często i na dłuższych dystansach, szczególnie w rejonach, gdzie tego śniegu jest więcej, albo zapowiadane są jego opady, to montaż takich opon jest kwestią rozsądku. Już przy temperaturze 6 st. C opony zimowe zapewniają zdecydowanie większą przyczepność na zmrożonej nawierzchni" - zaznaczył. Dodał, że kierowcy powinni sprawdzić także stan techniczny pojazdu i oświetlenie.

Policjant przypomniał, że 4 grudnia po raz ostatni w tym roku kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach w ramach kampanii "Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo".

Dokładna lista stacji kontroli pojazdów biorących udział w kampanii znajduje się na stronach internetowych organizatorów: policja.pl oraz its.waw.pl, na stronach partnerów wydarzenia, tj. na stronie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Polskiego Związku Motorowego oraz na stronie Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, a także na stronach internetowych firm: Screen Network i Yanosik. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ravauw
Zastosowali tylko przepisy obowiązujące w innych krajach europejskich i się poprawiło, dziwne.....
czarny_bambo
Zamkneli ludzi w domach rok temu i dziwia sie ze wypadkow jest mniej. Nawet artykul trzeba o tym napisac.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki