Spada liczba nowych infekcji koronawirusem w Chinach

Dane z licznych źródeł potwierdzają generalny trend spadkowy liczby nowych infekcji koronawirusem wykrywanych w Chinach – powiedział w poniedziałek przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Bruce Aylward na konferencji prasowej w Pekinie.

Aylward ocenił również, że „bardzo trudne działania” podjęte przez chińskie władze prawdopodobnie zapobiegły setkom tysięcy zakażeń w kraju.

W niedzielę w Chinach wykryto 416 nowych przypadków infekcji, a więc o 80 proc. mniej niż dwa tygodnie temu, gdy codziennie informowano o ponad 2 tys. nowo potwierdzonych zakażeń – zaznaczył przedstawiciel WHO, cytowany przez chiński portal Pengpai Xinwen.

W konferencji uczestniczył również przedstawiciel chińskiej państwowej komisji zdrowia Liang Wannian, który przekazał, że w ChRL zakażenie wykryto już u ponad 3 tys. pracowników szpitali. Większość z tych infekcji miała miejsce w prowincji Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii, i wynikała najprawdopodobniej z braku sprzętu ochronnego oraz przemęczenia – zaznaczył.

Zespół ekspertów z Chin i WHO odwiedził w ostatnich dniach miasto Wuhan, stolicę prowincji Hubei, a także prowincje Guangdong na południu i Syczuan na południowym zachodzie kraju.

Liang powiedział, cytując dane zebrane w czasie inspekcji, że średnia wieku zakażonych pacjentów to 51 lat, a 77,8 proc. zainfekowanych to osoby w wieku 30-69 lat. Według obecnego stanu wiedzy wirus mógł pochodzić od nietoperzy, a jednym z jego nosicieli pośrednich mogły być łuskowce – dodał.

W Guangdongu i Syczuanie wirusa wykrywano u 1-5 proc. spośród osób, które zdaniem służb medycznych miały bliską styczność z zarażonymi. W większości wypadków skupiska zakażeń znajdowały się w rodzinach – powiedział Liang. Zaznaczył przy tym, że koronawirus jest nowym patogenem, a ludzie nie są na niego uodpornieni.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil