REKLAMA

Spada liczba migrantów w Europie

2017-08-15 00:49
publikacja
2017-08-15 00:49

Spada liczba migrantów, którzy przybywają do Europy. Poinformowała o tym w najnowszym komunikacie europejska agencja graniczna Frontex. Według najnowszych statystyk znacznie spadła liczba osób, które przypływają do Włoch. Rośnie z kolei liczba migrantów w Hiszpanii.

/ fot. Marko Djurica / Reuters

Według danych agencji w lipcu z Afryki Północnej do Europy przypłynęło nieco ponad 10 tysięcy osób. To o 57 proc. mniej niż w czerwcu. To także mniej niż w lipcu 2015 i 2016 roku. Przedstawiciele Frontexu uważają, że przyczyną spadku liczby napływających osób jest sytuacja w Libii. Prowadzone tam walki uniemożliwiają przemytnikom działanie na pełną skalę. Dodatkowym powodem może być też zła pogoda.

Równocześnie jednak gwałtownie rośnie liczba osób przybywających do Hiszpanii tzw. trasą zachodnią. Frontex szacuje, że w lipcu trasę tę pokonało 2300 migrantów, czyli cztery razy więcej niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu tego roku do Hiszpanii przyjechało ponad 11 tysięcy osób.

Do tej pory to Włochy były krajem unijnym najbardziej obciążonym migracją. Po tym jak Bruksela zawarła porozumienie z Turcją i w efekcie zablokowała tzw. szlak bałkański przez Grecję, migranci znów zaczęli szturmować włoskie granice. Ocenia się, że w ciągu ostatnich czterech lat do Włoch przybyło prawie 600 tysięcy migrantów.

Według przedstawicieli unijnych służb większość spośród migrantów, którzy chcą dostać się do Europy, pochodzi obecnie z krajów Afryki. Większość z nich jest uważana za migrantów zarobkowych i nie jest wpuszczana na teren strefy Schengen.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Frontex/kry

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki