Spada liczba migrantów w Europie

Spada liczba migrantów, którzy przybywają do Europy. Poinformowała o tym w najnowszym komunikacie europejska agencja graniczna Frontex. Według najnowszych statystyk znacznie spadła liczba osób, które przypływają do Włoch. Rośnie z kolei liczba migrantów w Hiszpanii.

(fot. Marko Djurica / Reuters)

Według danych agencji w lipcu z Afryki Północnej do Europy przypłynęło nieco ponad 10 tysięcy osób. To o 57 proc. mniej niż w czerwcu. To także mniej niż w lipcu 2015 i 2016 roku. Przedstawiciele Frontexu uważają, że przyczyną spadku liczby napływających osób jest sytuacja w Libii. Prowadzone tam walki uniemożliwiają przemytnikom działanie na pełną skalę. Dodatkowym powodem może być też zła pogoda.

Równocześnie jednak gwałtownie rośnie liczba osób przybywających do Hiszpanii tzw. trasą zachodnią. Frontex szacuje, że w lipcu trasę tę pokonało 2300 migrantów, czyli cztery razy więcej niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu tego roku do Hiszpanii przyjechało ponad 11 tysięcy osób.

Do tej pory to Włochy były krajem unijnym najbardziej obciążonym migracją. Po tym jak Bruksela zawarła porozumienie z Turcją i w efekcie zablokowała tzw. szlak bałkański przez Grecję, migranci znów zaczęli szturmować włoskie granice. Ocenia się, że w ciągu ostatnich czterech lat do Włoch przybyło prawie 600 tysięcy migrantów.

Według przedstawicieli unijnych służb większość spośród migrantów, którzy chcą dostać się do Europy, pochodzi obecnie z krajów Afryki. Większość z nich jest uważana za migrantów zarobkowych i nie jest wpuszczana na teren strefy Schengen.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Frontex/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil