Soros przekazał Fundacjom Społeczeństwa Otwartego prawie 18 mld dol.

Finansista i miliarder George Soros przekazał w ostatnich latach niemal 18 mld dol. stworzonym przez siebie Fundacjom Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations) podał we wtorek "Wall Street Journal". Środki te pochodziły z jego prywatnego majątku.

(fot. Alejandro Garcia / Reuters)

Osobista fortuna 87-letniego Sorosa została oszacowana we wtorek przez pismo "Forbes" na ok. 23 mld dolarów USA.

Dzięki ostatnim subwencjom George'a Sorosa Fundacje Społeczeństwa Otwartego stały się jedną z najbogatszych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Wyprzedza je jedynie fundacja Billa i Melindy Gatesów (dane za rok 2014 z National Philanthropic Trust).

Budżet Open Society Foundations wynosi w 2017 r. 941 mln dolarów.

Przedstawiciele fundacji powiedzieli dziennikowi "Wall Street Journal", że ostatnie posunięcie miliardera - polegające na przesunięciu aktywów z firmy inwestycyjnej Sorosa na rzecz finansowanych przez niego instytucji charytatywnych "zmienia całkowicie system funkcjonowania całości".

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez "WSJ" Soros Fund Management będzie teraz się dzielił wpływami z fundacjami Open Society. Miliarderowi, który powołał niedawno na stanowisko szefa Fundacji Społeczeństwa Otwartego Patricka Gasparda, związanego wcześniej z Krajowym Komitetem Partii Demokratycznej w USA, zależy, by stworzone przez niego struktury "przeżyły go" i działały sprawnie również po jego śmierci.

Zaglądamy do portfela George'a Sorosa

Kto nie chciałby zajrzeć do portfela George’a Sorosa, jednego z najbogatszych, najsławniejszych i najbardziej kontrowersyjnych inwestorów na świecie? Okazuje się, że jest to możliwe, chociaż tylko do pewnego stopnia.

Na obecnym etapie została powołana rada powiernicza, na której czele stanął sam George Soros. Dotychczasowy system zarządzania został zmieniony. Dyrektorka ds. inwestycji w Soros Fund Management, Dawn Fitzpatrick, ma być podporządkowana nie samemu Sorosowi, jak było wcześniej, ale radzie powierniczej. Fitzpatrick - jak pisze "Wall Street Journal", ma być "mniej traderem, a bardziej kimś, kto alokuje kapitał w różne wewnętrzne i zewnętrzne aktywa".

Osoby znające sprawę powiedziały "Wall Street Journal", że pieniądze przekazane fundacji nie będą już używane przez miliardera do inwestycji i gry na giełdzie.

"To jest nieprzerwany proces przekształcania funduszu inwestycyjnego (hedge fund) w kapitałowe wsparcie fundacji w perspektywie długoterminowej" wskazał w wypowiedzi dla "WSJ" przedstawiciel Fundacji Społeczeństwa Otwartego, Bill Ford.

Open Society Foundations zostały powołane dla promocji w skali globalnej zasad "otwartego społeczeństwa". Nazwa fundacji pochodzi od książki Karla R. Poppera "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie". George Soros był jego uczniem. Fundacje Społeczeństwa Otwartego dysponują siecią ponad czterdziestu połączonych fundacji i biur na całym świecie, w siedmoiu regionach i dziesięciu globalnych strukturach tematycznych. Zajmują się m.in. finansowaniem pomocy dla uchodźców, a także programami związanymi ze zdrowiem publicznym.

"WSJ" zauważa, że zaangażowanie Fundacji Społeczeństwa Otwartego we wspieranie migrantów z Bliskiego Wschodu i nawoływanie do przyjęcia ich przez kraje europejskie, nie wszędzie się podoba. Zaangażowanie Sorosa "rozzłościło narodowe rządy, takie, jak ten na Węgrzech" pisze "WSJ". Politycy w Macedonii, Polsce i w innych krajach europejskich nie kryją swego krytycznego nastawienia do finansowania przez Sorosa działań wpływających na politykę wewnętrzną w ich krajach.

W USA Soros jest hojnym darczyńcą Partii Demokratycznej, a jego fundacje skupiły się wysiłkach dążących do zmiany polityki imigracyjnej USA, systemu sprawiedliwości i więzień oraz finansowały programy wsparcia dla młodych Latynosów i Afroamerykanów. Wspierają one też działalność ruchu "Black Lives Matter" ("Życie czarnoskórych jest ważne").

George Soros urodził się na Węgrzech, następnie wyemigrował po drugiej wojnie światowej do Wielkiej Brytanii, tam studiował filozofię i został "traderem" na giełdzie papierów wartościowych. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w roku 1969 założył firmę Soros Fund Management. (PAP)

jek/ mars/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 92 andrzejwaskez

Węgrzy pisali na plakatach w wakacje: "nie pozwól by Soros śmiał się ostatni".
Wiecie dlaczego?

! Odpowiedz
11 68 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 48 grzechu_comeback

To nie fundacja tylko SEKTA. "Kamienne tablice" Poppera wyznaczają cel. A uczeń, łaskawie, się nimi dzieli ze swoimi owieczkami. Ta "otwartość" jest bardzo na przekór pojmowana i takowoż wdrażana. To jest nic innego jak najczystsza DYWERSJA, na korzyść nowotworu, który się rozrasta. Ale niestety pacjent nie korzysta z profilaktyki, którą ma wpisaną w swój porządek prawny....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 39 silvio_gesell

Soros pod dyktando Poppera uważa, że powodem 2 wojen światowych były różnice kulturowe i chce zniszczyć tę różnirodność, robiąc ze społeczeństwa bezpłciową, bezkształtną i acywilizacyjną masę.

Tymczasem powodem wojen była niewystarczająca podaż złotego pieniądza w warunkach boomu demograficznego co doprowadziło do spirali deflacyjnej. Agenda Sorosa jest nie tylko nieaktualna, ale wręcz szkodliwa. Teraz problemem jest nadpodaż pieniądza w wyniku kredytowania się drożejącymi nieruchomościami w warunkach depopulacji, co prowadzi do pogoni za dochodami pasywnymi. I Soros idealnie wpisuje się w ten trend.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pogoń_za_rentą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 36 ajwaj

Na całym świecie Soros angażuje się w wysiłki zmierzające do pro-aborcji w Irlandii, demonizowania rządu izraelskiego oraz do promowania migracji z muzułmańskiego świata do Europy przez otwarte granice.

Chociaż fundacja Sorosa miała pierwotnie na celu wspieranie "otwartych społeczeństw" w przeciwieństwie do systemów autorytarnych, w ostatnich latach prace fundacji wspierały dogmatyczne, agresywne lewicowe grupy, które zakłócają liberalną demokrację i stłumią przeciwstawne głosy. >> Breitbart

To od nich ma "Antifa" kase, oni zrobili "rewolucje gozdzików, tulipanów, pomaranczowe, wiosny rózne itd. W Rosja dostali kopa juz kilka lat temu :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 71 antypropaganda

18mld przekazane na wspierania homoaktywistów, islamskiej imigracji oraz innej maści lewactwa. Niestety kasa ta płynie też do Polski, pomimo że jej nie chcemy.

! Odpowiedz
3 40 trollmaster

I rekrutowania kolejnych milionów nachodźców w Afryce.
Więcej nie napiszę, bo tu tną jak za PRL-u spece z Mysiej.

! Odpowiedz
32 10 pis_po_jedno_zlo odpowiada trollmaster

Daj spokój, wystarczy napisać trochę prawdy o Kaczyńskim i już komentarz usunięty. Przetestujmy na następnym komentarzu.

! Odpowiedz
6 9 (usunięty) odpowiada trollmaster

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 28 trollmaster odpowiada (usunięty)

Wolę Kaczkę niż pewnego Eskimosa z Węgier, którego hobby jest walka z patriotyzmem, państwami narodowymi, tożsamością narodową a przede wszystkim - białą rasą, która ma zmienić odcień na nieco bardziej beżowy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.