Soros chce miliardów dla Ukrainy

George Soros, amerykański finansista i miliarder, wzywa MFW do pożyczenia 20 mld dolarów Unii Europejskiej. Jego zdaniem, rosyjski atak na Ukrainę był także atakiem na Unię, a w czasie wojny nie wolno oszczędzać.

(fot. ODD ANDERSEN / EastNews)

W artykule „Obudź się Europo” opublikowanym w amerykańskim dwutygodniku „The New York Review of Books” Soros stwierdza, że UE stoi przed dużym zagrożeniem ze strony Rosji. Od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku UE utraciła swoją siłę oddziaływania i to obecnie Rosja ma nad Unią przewagę w niektórych aspektach.

- To szokujące, że Rosja Władimira Putina pokazała, że w niektórych aspektach ma przewagę nad  UE. Jest bardziej elastyczna i wciąż zaskakuje. Dało jej to taktyczną przewagę, przynajmniej w krótkim okresie – pisze Soros.

Miliarder przypomniał, że we wrześniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poprosił Kongres o broń do walki z Rosjanami, jednak strona amerykańska nie spełniła jego prośby.

- Obama odmówił przekazania pocisków Javelin, które mogą być wykorzystane przeciwko czołgom. Poroszenko dostał radar, ale po cóż mu on skoro nie ma pocisków? Kraje europejskie również wstrzymują się przed udzieleniem Ukrainie wsparcia militarnego, ponieważ boją się odwetu ze strony Rosji – dodał.

Soros agresję Rosji przeciw Ukrainie uważa za niebezpośredni atak na Europę i jej wartości. W tej sytuacji, zdaniem miliardera, Unia nie może stosować fiskalnej dyscypliny i powinna użyć „wszystkich dostępnych środków”, aby pomóc wschodniemu parnerowi. Za nierealistyczne uważa on założenie, że Putin zatrzyma swoją ekspansję na Ukrainie.

- Putin może zadowolić się małym zwycięstwem, które wciąż jest w jego zasięgu: jeszcze przed nadejściem zimy może siłą otworzyć drogę lądową z Rosji na Krym i do Naddniestrza. W innym wypadku może po prostu czekać i przyglądać się gospodarczemu upadkowi Ukrainy – konkluduje Soros.l

Finansista uważa, że MFW powinien pożyczyć Ukrainie 20 miliardów dolarów z obietnicą dodatkowych środków, jeśli byłyby potrzebne. Unia miałaby z kolei dorzucić kolejne miliardy, uzależnione od realizacji pomocowego programu MFW. Taki „finansowy zastrzyk” miałby stymulujący wpływ zarówno dla Unii, jak i dla Ukrainy.

W tekście Soros odniósł się też do sankcji gospodarczych wobec Rosji. Uważa je za zło konieczne. Sankcje, jego zdaniem, uderzają nie tylko w Rosję, ale też w Europę. Pogłębiają one „siły deflacji i recesji”.

/ms

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~pejsatysoros

to wojna oligarchów to niech oni wydają swoje ukradzione pieniądze !!!! my podatnicy to mamy w du... ukraine i rosję

! Odpowiedz
1 1 ~cholenderstwo

Soroszmarację.Ratujmygo!

! Odpowiedz
1 0 ~lel

ten stary wilk wie o czym mówi. Wojna na Ukrainie kosztowałaby wiele więcej miliardów z możliwością bombek w jakimś nieokreślonym miejscu, a tak 20 potem 200 mld $ i Ukraina jego niemalże tak pokojowo jak Krym w Rosji

! Odpowiedz
1 4 ~kupuj_zloto

polityka pieniezna usa jest zagrozeniem dla calego swiata; dolar zdycha smiercia powolna

! Odpowiedz
0 5 ~rozbior_ukropii

$5 bilionow ze state dept bylo malo, ukropia potrzebuje wiecej papieru bez wartosci; bajki starego zyda; ukropia i prowikacja eurokolchozu, znalazly zakonczenie w podziale ukropii

! Odpowiedz
1 11 ~rer

Jak chce to niech daje ale swoje.

! Odpowiedz
4 4 ~foxi

Niezły biznes ! Chętnie dołożę sie do tego !Gwarancją będą hektary czarnoziemu ...

! Odpowiedz
1 3 ~pochowek

ty potrzebujes 1.80 cm na glebokosc

! Odpowiedz
0 13 ~zeb2570

............. on nie martwi się o Unię , czy Ukrainę on najzwyczajniej w świecie wyczuł biznes do zrobienia. Oczywiście nie może tego powiedzieć wprost , dlatego sprzedaje bajki o zagrożeniu , solidarności i chęci pomocy . Trzeba przyznać jest dobry w te klocki.

! Odpowiedz
0 3 ~znachor

niech sobie zafunduje sztuczna nerke, popatrz na jego twarz w brazowe plamki, pora isc do nieba; $4 biliony dla chodarkowskiego, $5 bilionow na ukropie, i nic, zwroty na kapitale to zero; a ile zainwestowal w RP?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil