Soros: Rozstrzygną się losy świata

- Biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny i niepokoje na całym świecie, nie jest przesadą stwierdzenie, że 2020 r. i kilka kolejnych lat przesądzą nie tylko losy Xi i Trumpa, ale i świata - powiedział George Soros podczas Forum Ekonomicznego w Davos. Miliarder zapowiedział "najważniejszy projekt swojego życia", na który przeznaczy miliard dolarów.

(fot. LISI NIESNER / Forum)

Soros zaznaczył, że żyjemy "w przełomowym momencie historii". - Przetrwanie otwartych społeczeństw jest zagrożone, a my stoimy w obliczu jeszcze większego kryzysu: zmiany klimatu. To zagraża przetrwaniu naszej cywilizacji. Te wyzywania zainspirowały mnie do ogłoszenia dziś najważniejszego projektu mojego życia - ogłosił.

Prezydent Trump został określony przez miliardera mianem "oszusta i największego narcyza, który chce, by świat kręcił się wokół niego". Z kolei Xi Jinping porzucił rozwijany przez lata "system kolektywnego przywództwa i został dyktatorem" - powiedział Soros. Jego zdaniem motywacje obu liderów są odmienne - Trump jest "gotów poświęcić narodowy interes dla osobistych interesów i zrobi wszystko, by uzyskać reelekcję", natomiast Xi "wykorzystuje słabość prezydenta USA i korzysta ze sztucznej inteligencji, by uzyskać całkowitą kontrolę nad społeczeństwem".

W osiągnięciu celu chińskiego przywódcy przeszkadza technologiczna zależność od USA w zakresie półprzewodników oraz trendy demograficzne - zmniejszająca się populacja w wieku produkcyjnym.

- Odkąd Xi scentralizował władzę w swoich rękach, chińska polityka gospodarcza straciła swoją elastyczność i pomysłowość - stwierdził Soros. Co gorsza dla Pekinu, administracja Trumpa zdołała stworzyć ponadpartyjne porozumienie ws. Chin, uznające Państwo Środka za "strategicznego rywala". - Jest tylko jeden człowiek, który może to porozumienie bezkarnie naruszyć: sam prezydent Trump. Niestety z punktu widzenia otwartego społeczeństwa jest do tego zdolny, jak pokazał, grając kartą Huawei z Xi Jinpingiem - dodał miliarder.

- Biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny i niepokoje na całym świecie, nie jest przesadą stwierdzenie, że 2020 r. i kilka kolejnych lat przesądzą nie tylko losy Xi i Trumpa, ale i świata - stwierdził.

- Wierzę, że w długim terminie nasza największa nadzieja leży w dostępie do jakościowej edukacji, w szczególności tej, która wzmacnia autonomię jednostki poprzez kultywowanie krytycznego myślenia i podkreślanie wolności akademickiej - powiedział Soros.

Dlatego Soros przeznaczy miliard dolarów na budowę globalnej sieci uczelni (OSUN), która ma być ostoją wolności akademickiej w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie autorytaryzmu. - Największe potęgi - USA, Chiny i Rosja - pozostają w rękach niedoszłych lub faktycznych dyktatorów, a szeregi autorytarnych przywódców wciąż rosną - podkreślił miliarder.

- Uważam OSUN za najważniejszy i najtrwalszy projekt w moim życiu i chciałbym, aby został on wdrożony za mojego życia. Mam nadzieję, że ci, którzy podzielają tę wizję, przyłączą się do nas, czyniąc ją rzeczywistością - zakończył Soros.

MKa

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 107 33karol33

gdyby Trump był z Demokratów, dziadzio Soros rozpływałby się z radości. Tak kusi się ratować placówkami indoktrynacji.

! Odpowiedz
85 70 ajwaj

Starszy Pan Soros 89 lat nie nadaza :)
Czasy sie zmienily i zmieniaja. Póki co jego Sorosieta maja szlaban w panstwach nieco suwerennych. Sam twierdzi, ze komuna typu UE nie wyszla i szanse ma male. (liwidacja narodów, religii, panstw itd.)
Modziencze marzenia Sorosa zostaja na koniec jego zycia marzeniami.
Wróg prez. Trumpa, p. Putina, p. Xi, bedzie mial sukces, jesli w USA rozgrywka z deep-state=devil-state w tym NEOCON nie skonczy sie dla niego np. Guantanamo

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 120 fakpejsy

Sciema z klimatem i depopulacja! To jego projekt zycia!

! Odpowiedz
23 116 pkc

Mam nadzieję że ten miliard lewaki mu rozkradną

! Odpowiedz
19 152 kris74keh

Willa Sorosza w Ameryce otoczona prawie 3 metrowym murem, z kamerami na każdym rogu i uzbrojoną ochroną. Czego pan się tak boi panie Open Society?

! Odpowiedz
66 33 wektorwg

Tego samego co Poseł z Żoliborza

! Odpowiedz
14 138 prs

Niech Sorosa i jego szkoly kretynizmu pieklo pochlonie na wieki wiekow.
Amen.

! Odpowiedz
14 62 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 110 wnr

Mam nadzieję, że nie zdąży

! Odpowiedz
46 14 doji88

Dlaczego? Pomysł wydaje się ciekawy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil