Soros: Chiny i Indie to nowi kolonialiści

Słynny i kontrowersyjny finansista George Soros oskarżył we wtorek Chiny i Indie, że z powodu swego głodu surowców eksploatują Afrykę w ten sam sposób co dawne europejskie imperia. „Powtarzają [Chiny i Indie - MK] te same błędy, które popełniały wcześniej dawne potęgi kolonialne” stwierdził przebywający w Dakarze (stolica Senegalu) Soros. „To ironia losu, że podczas gdy dawni kolonialiści zrozumieli swe błędy i starają się je naprawić, nowi je powtarzają”.

Soros przypomniał, że żądne afrykańskich bogactw [od niewolników po złoto i diamenty] europejskie mocarstwa przez dziesięciolecia ciemiężyły mieszkańców kontynentu za pomocą kolonialnego ucisku, a po dekolonizacji – wspierały autorytarne i skorumpowane reżimy. Podczas gdy jednak Zachód wyciągnął wnioski z przeszłości, chociażby dzięki uzależnianiu pomocy rozwojowej od wolnorynkowych i demokratycznych reform czy wprowadzeniu przejrzystości do handlu afrykańskimi surowcami, o tyle Chińczycy i Hindusi nie mają takich skrupułów.

Soros wyraził nadzieję, że chińskie przedsiębiorstwa będą zaostrzać kryteria decydując się na inwestycje w Afryce. Chiny i Indie, których szybko rozwijające się gospodarki potrzebują stałego dopływu surowców (zwłaszcza energetycznych) od kilku lat na potęgę inwestują w Afryce, wypierając powoli z kontynentu zachodnie wpływy. Nie mają jednak oporów (zwłaszcza Chiny) robić interesów z miejscowymi reżimami, sprzedawać broni do regionów pogrążonych w konfliktach czy stosować nieuczciwych metod w transakcjach handlowych (korupcja, nieprzestrzeganie norm ekologicznych itp.).

Odnosząc się do ostatniego kryzysu w Kenii Soros wyraził nadzieję, że strony konfliktu dojdą do szybkiego porozumienia, gdyż chaos w Kenii odstręcza inwestorów od robienia interesów w Afryce. Przypomniał, że w wielu dość dobrze prosperujących krajach kontynentu (np. Zimbabwe) czynnik polityczny doprowadził do dezintegracji państwa i gospodarczej zapaści.

George Soros jest finansistą amerykańskim pochodzenia węgiersko-żydowskiego, jednym z najbardziej znanych spekulantów walutowych. Sławę przyniosła mu akcja przeciw angielskiemu funtowi szterlingowi (1992 r.). Twierdząc, że jest przewartościowany, dokonał operacji przeciw tej walucie zmuszając Bank Anglii do wycofania funta z europejskiego węża walutowego. Oskarżono go także o wywołanie finansowego w krajach azjatyckich w 1997 r. Soros zarobił na spekulacjach miliardy dolarów.

Obecnie jest prezesem Soros Fund Management LCC, firmy zarządzającej prywatnymi inwestycjami, pełniącej rolę głównego doradcy Quantum Group of Funds, do której należy Quantum Fund, uważany przez lata za najskuteczniejszy fundusz inwestycyjny na świecie.

Maciej Konarski

Na podstawie: mg.co.za
Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Fundamentalista

Bełkot obłudnego cwaniaka który sam się obłowiwszy zarzuca innym to w czym on albo jego koledzy są najlepsi. Zachód naprawiający swoje błędy, wzmacniający demokracje i wolny rynek w Afryce .... śmiech na sali .... :-))
Swoją drogą te wszystkie Sorosy słusznie robią ze się boją, bo dzisiaj oddają swoje zyski na korzyść Azji, jutro mogą potracić majątki, a pojutrze kto wie czy nie przyjdą po ich głowy ...

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil