Soros: Brexit prowadzi do dezintegracji Unii Europejskiej

Brexit jest spełnieniem katastroficznego scenariusza, który sprawia, że dezintegracja Unii Europejskiej staje się praktycznie nieodwracalna - napisał znany amerykański finansista George Soros w artykule opublikowanym w sobotę przez portal "Project Syndicate".

Soros: Brexit prowadzi do dezintegracji Unii Europejskiej
Soros: Brexit prowadzi do dezintegracji Unii Europejskiej (fot. MajREPORTER / )

Soros przestrzega, że w krótkim i średnim okresie brytyjska gospodarka i społeczeństwo ucierpią bardzo na skutek Brexitu.

"Funt spadł do swego najniższego poziomu od ponad trzech dekad natychmiast po głosowaniu, a na rynkach finansowych na całym świecie trwać będzie zamieszanie podczas negocjowania długiego, skomplikowanego procesu polityczno-gospodarczego rozwodu (Wielkiej Brytanii) z UE. Skutki dla realnej gospodarki będą porównywalne tylko z kryzysem finansowym lat 2007-2008" - napisał Soros.

Finansista podkreśla jednak, że stawką jest nie tylko dobrobyt Wielkiej Brytanii, ale "samo przetrwanie europejskiego projektu". "Brexit otworzy tamy przed innymi antyeuropejskimi siłami w Unii" - uważa Soros. Pisze także, że Zjednoczone Królestwo może nie przetrwać Brexitu, wskazując na dążenia niepodległościowe Szkocji, której mieszkańcy głosowali zdecydowanie za pozostaniem w UE.

Soros zwraca uwagę, że unijni przywódcy będą chcieli zniechęcić kolejne kraje do wyjścia z UE, dlatego nie zaoferują Wielkiej Brytanii satysfakcjonujących ją warunków dostępu do wspólnego unijnego rynku. Pisze także, że znacząco stracą nastawieni na handel z UE brytyjscy eksporterzy (mimo korzystnego dla nich spadku wartości funta), a finansowe instytucje przeniosą się z londyńskiego City do ośrodków w strefie euro. Wreszcie - dodaje - ucierpi londyński rynek nieruchomości.

"Ale skutki dla Europy mogą być dużo gorsze" - zauważa Soros, wymieniając już trwające napięcia między krajami strefy euro dzielącymi się na wierzycieli i dłużników, osłabionych liderów Francji i Niemiec zajętych krajowymi kłopotami, czy sukcesy populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech, gdzie jednocześnie Brexit wywołał aż 10-procentowe tąpnięcie giełdy.

"Nic nie wróży poważnego programu reform strefy euro, który musiałby zawierać prawdziwą unię bankową, ograniczoną unię budżetową i dużo silniejsze mechanizmy odpowiedzialności demokratycznej" - pisze Soros. Wspomina dodatkowo o presji ze strony Turcji i Rosji, które wykorzystują różnice zdań w strefie euro do swych celów.

"Ale nie wolno nam się poddać. Prawdą jest, że UE to wadliwa konstrukcja. Po Brexicie wszyscy z nas, którzy wierzą w wartości i zasady, dla urzeczywistniania których powstała UE, muszą wspólnie ocalić ją poprzez całkowitą przebudowę. Jestem przekonany, że w miarę jak w nadchodzących tygodniach i miesiącach objawiać się będą kolejne konsekwencje Brexitu, coraz więcej ludzi będzie się do nas przyłączać" - podsumował Soros. (PAP)

kot/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~piwi

Brexit? A gdzie on, widział go kto? Bo jak na razie to jedynie zwykli ludzie się wypowiedzieli i to niezbyt jednoznacznie, a jak wiadomo zwykli ludzie głosować sobie moga, ale na pewno nie o czyms decydować. Brexitu nie będzie, bo rząd w Londynie wniosku o Brexit ne złozy.

! Odpowiedz
0 5 ~Grzechu_comeback

Panie Soros! A KTO SIĘ DO TEGO PRZYCZYNIŁ????? Kto wspomagał naganianie tzw "uchodźców"??? Od czyjej "fundacji" dostawali PRZEWODNIKI na drogę?!?!?!
PAN oczywiście nie wie...;)

! Odpowiedz
0 1 ~Ziki24

Dam sobie rękę uciąć że nie czyta komentarzy.
Możecie wszystko tutaj pisać.

! Odpowiedz
2 6 ~tm

A ja uważam że w średnim i długim okresie, brytyjska gospodarka i społeczeństwo osiągną sukces. A największym problemem euroentuzjastów, będzie wytłumaczenie tego sukcesu eurokołchoźnikom - jakim cudem wiedzie im się lepiej po za UE:)

! Odpowiedz
4 8 ~miro

podobno zgineło ok 6 mln żydowskiego plemienia a takie sorose bucholtze szechtery przeżyły i "uzdrawiaja" Polske

! Odpowiedz
2 8 ~Tom

Ja się zastanawiam, dlaczego nikt tej mendy jeszcze nie odstrzelił !

! Odpowiedz
8 6 ~plutarch

Nuże, trolle Wołodii, hejterzyć Sorosa!

! Odpowiedz
4 6 ~obserwator

Co ty tu kapiszonie szukasz ? Półka dla ciebie to Biedronka i to dolna. Pamiętaj wyżej cebuli nie sięgaj.

! Odpowiedz
1 0 ~ZdalaOdGBP

a CHF po weekendzie już po 4.15 PLN :) Pnij w GÓRĘ !!!

! Odpowiedz
12 6 ~kos

Ruskich trolli Pan Soros uwiera bo mówi jak jest ,a to nie pasuje do ich propagandy opierającej sie na walce z "banksterami "

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil