REKLAMA

Sondaż: większość Włochów bardziej niepokoi się skutkami pandemii niż wirusem

2020-12-13 06:16
publikacja
2020-12-13 06:16
fot. Oxana Bazarova / Shutterstock

Większość Włochów jest bardziej zaniepokojona finansowymi i gospodarczymi skutkami pandemii niż samym koronawirusem - wynika z sondażu. Ponad połowa mieszkańców Italii przyznała, że sytuacja skłoniła ich do przemyślenia swojego życia.

Z sondażu firmy badawczej Ipsos wynika, że Włosi martwią się w pierwszej kolejności konsekwencjami, jakie pandemia koronawirusa wywołała w wielu dziedzinach życia gospodarczego i biznesu.

57 procent pytanych obawia się recesji spowodowanej przez pandemię. 43 procent Włochów bardziej niepokoi samo szerzenie się wirusa.

Ci, których martwi sytuacja gospodarcza w wyniku obecnego kryzysu pandemicznego, najczęściej wymieniają turystykę jako najbardziej dotkniętą branżę. Ponadto wskazują na gastronomię, kulturę - w tym kina i teatry - handel oraz rzemiosło.

„Od początku pandemii odczuwa się klimat wielkiej niepewności”- powiedział Mauro Lusetti, prezes stowarzyszenia ruchu spółdzielczego, które uczestniczyło w badaniach nastrojów w kraju. Jak dodał, głębokiej analizy wymaga społeczne ryzyko, wynikające z pandemii.

„Pandemia zmienia nie tylko gospodarkę i rynki, ale także osoby, każdego z nas, ujawniają się nowe kruchości i priorytety”- zauważył Lusetti.

Świadczy o tym też inny rezultat przeprowadzonego sondażu, z którego wynika, że 52 procent Włochów przyznało, że pandemia Covid-19 skłoniła ich do przemyślenia swojego życia.

40 procent nie przewiduje zaś żadnych zmian w jego trybie.

Ponadto, jak podkreślono w analizie ankiet, kryzys sanitarny ujawnił większą solidarność, panującą przede wszystkim wśród osób poniżej 30 roku życia, a także niezdolność do zaakceptowania wyrzeczeń. Przyznała się do tego jedna trzecia Włochów w wieku 31-50 lat.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Mają rację, bo zajmują się nimi eksperci co prawdziwej epidemii na oczy nie widzieli.
lorelie
Południe Włoch bardziej przypomina Afrykę niż Europę. To kompletny syfilis ! A utrzymują ich... także Polacy ze swojej składki do UE ! Odebrać nierobom dotacje!
eagleeye
Włosi i Hiszpanie to dwa narody które sa przez z UE zostały spisane na straty. Tam przygotowuje się grunt pod zasiedlenie obu krajów przez "uchodzców" jak to się formalnie mówi o " emigrantach ekonomicznych" płynących przez Morze Śródziemne.

Jeżeli szybko tego nie skumają to już jest po nich

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki