REKLAMA

Sondaż: rośnie przewaga Bidena nad Trumpem

2020-07-05 22:13
publikacja
2020-07-05 22:13
fot. bren / Reuters

Najnowszy sondaż amerykańskiego Uniwersytetu Monmouth, który przywołuje w niedzielę CNN, wskazuje na nieznacznie rosnącą przewagę kandydata Demokratów na prezydenta Joe Bidena nad sprawującym ten urząd Republikaninem Donaldem Trumpem. Demokrata wygrywa 53 do 41 proc.

Podobne badanie Monmouth w czerwcu dało zbliżone wyniki. Biden, były wiceprezydent USA, zyskał wówczas poparcie 52 proc. Amerykanów w porównaniu z 41 proc. opowiadającymi się za Trumpem. Przewaga Demokraty wzrastała od marca w każdym kolejnym badaniu Monmouth - z trzech punktów procentowych odnotowanych cztery miesiące temu do 12 w tym tygodniu.

W najnowszym sondażu za jedną z głównych przeszkód w dążeniu Trumpa do reelekcji uznano liczbę przeciwnych temu wyborców. Połowa zarejestrowanych wyborów w USA deklaruje, że na pewno nie poprze Trumpa. W przypadku Bidena takie stanowisko wyraziło 39 proc. ankietowanych.

Kampania wyborcza amerykańskiego przywódcy starała się przedstawić 77-letniego Bidena jako człowieka z zaburzeniami funkcji poznawczych. Tymczasem - jak wynika z sondażu Monmouth - 52 proc. wyborców jest przynajmniej w pewnym stopniu przekonana, że Biden pozostaje w kondycji psychicznej i fizycznej niezbędnej do bycia prezydentem. O Trumpie mówi tak nieco ponad 45 proc. respondentów.

Według CNN sondaże przeprowadzane w roku wyborczym w okolicach Dnia Niepodległości są bardzo silnie skorelowane z rezultatami wyborów w listopadzie. Statystyki dowodzą, że poczynając od 1940 roku, ostateczny wynik głosowania różnił się od sondaży przeprowadzanych na początku lipca średnio o zaledwie 7 punktów.

Powołując się na badania opinii publicznej z przeszłości, CNN wyprowadza wniosek, że wygrana Bidena jest bardziej prawdopodobna. Wskazuje też, że dotąd w historii wyborów szefa państwa nie przegrał żaden z rywali urzędującego prezydenta, którzy na obecnym etapie kampanii wyborczej mieli – jak teraz Biden – poparcie powyżej 50 proc. respondentów.

CNN przyznaje jednocześnie, że przeszłość niekoniecznie stanowi dobry prognostyk na przyszłość. Dużo się może jeszcze zdarzyć, a poszczególni kandydaci, zwłaszcza w czasie partyjnych konwencji w okresie przedwyborczym, zyskują poparcie. Dlatego też obecne sondaże są bardziej realnym odzwierciedleniem nastrojów społecznych.

Zdaniem sympatyzującej z Partią Demokratyczną telewizji Trump może jeszcze zniwelować różnicę dzielącą go od Bidena i wygrać, choć biorąc pod uwagę, że przewaga rywala nad nim na początku lipca jest dwucyfrowa, a Demokrata ma ponad 50-procentowe poparcie, nie jest zdaniem CNN mocnym kandydatem.

Uniwersytet Monmouth przeprowadził sondaż telefonicznie w dniach 26-30 czerwca wśród 867 dorosłych, w tym 733 zarejestrowanych wyborców. Margines błędu wynosi +/- 3,6 punktu procentowego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
takeda83
trump znienawidzony przez : Facebooka,Twittera, sororza, billa gatesa , onz, who, klimatycznych terrorystów, zielonych,tęczowych i innych czerwonych komuchów nawet przez papierza(komucha lewaka czy jak bo nazwiecie niemającego nic wspólnego z biblijnym chrześcijaństwem) cóż Trump przynajmniej robi to co mówi : mur z meksykiem trump znienawidzony przez : Facebooka,Twittera, sororza, billa gatesa , onz, who, klimatycznych terrorystów, zielonych,tęczowych i innych czerwonych komuchów nawet przez papierza(komucha lewaka czy jak bo nazwiecie niemającego nic wspólnego z biblijnym chrześcijaństwem) cóż Trump przynajmniej robi to co mówi : mur z meksykiem na trasie przemytów karteli narkotykowych i nielegalnej emigracji (UE na odwrót otwiera się na "inżynierów" z bliskiego wschodu i poddaje się ich kulturze i tradycji) obniżania podatków ,powoływania się na biblię a nie na kościół na Boga a nie na papieża to jest prawdziwym chrześcijaństwem. Trump podjął walkę z chińskimi komuchami cłami i zachętami na sprowadzanie produkcji do kraju( w pl nawet maseczek nie opłaca się produkować lepiej z chin sprowadzić kogo obchodzi rodzima produkcja) ciekawe że usa atakowane było za emisję co2 na zlotach wariatów klimatycznych a ani słowa o największym trucicielu świata nie było mowy czyli chinach przypadek? Trump to jedyny obrońca idei wolnościowych, swobodnego dostępu do broni, obniżania podatków, wartości chrześcijańskich i nie ma drugiego takiego i już nie będzie bo komuchy nie pozwolą sobie ponownie na taki błąd
bumbumbum
Niech wygra Biden trzymam kciuki.
I niech samych czarnych do zarządów, Senatu, i w ogóle na jakiekolwiek stanowiska dadzą a z białych zrobią niewolników za grzechy sprzed 150 lat a dziecię komunistów w Polsce nie odpowiadają za grzechy rodziców braci itd.
plutarch
Trolle (wiadome) murem za Trumpem (wiadomo).
plutarch
Raz tylko się Moskwie udał taki manewr w Stanach. Ojej....
and00
Wyścig geriatrów, obydwoje mogli by sobie spokój dać
Urodzeni w latach '40, wychowani i ukształtowani w latach 50/60 czyli w czasach Chruszczowa i Franka Sinatry, są dziś starcami
plutarch
A za kogo był wychowany i przez co ukształtowany car Putin i patriarcha Cyryl?
and00 odpowiada plutarch
A co to ma w kontekście artykułu do rzeczy?
Generalnie w tym wieku 10 lat robi spora różnicę
skaurus
Identycznie wedle sondaży rosła przewaga Clintonowej, potem oko cieszyły filmiki jak jej sympatycy płakali po wyborach, czekam z niecierpliwością na powtórkę.
grzegorzkubik
Tak jak ktoś napisał w Polsce nawet Komorowski był lepszy od Bidena. Biden ma fest sklerozę.
grzegorzkubik
Przecież to jest sklerotyk. Tylko demokraci mogli kogoś takiego wybrać do wyborów. Ciągle prezentują takie marne postacie. Poczekamy na debaty. Sprawdzimy jak działa pamięć tego całego Bidena.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki