REKLAMA

Sondaż dla "DGP" i RMF: PPK do konstytucji

2019-12-18 07:21
publikacja
2019-12-18 07:21

Ponad 78 proc. badanych chce zapisania w konstytucji, by pieniądze odłożone na Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) i indywidualnym koncie emerytalnym były własnością prywatną - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Informacje o wynikach sondażu dotyczącym zapisania w ustawie zasadniczej bezpieczeństwa oszczędności gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych podały w środę "Dziennik Gazeta Prawna" i stacja RMF FM.

Na pytanie podane w ankiecie: "Czy Pana/Pani zdaniem, mimo istniejących gwarancji dla własności prywatnej w obecnie obowiązującej konstytucji, dobrze byłoby zapisać w niej dodatkowo, że pieniądze odłożone na Pracowniczych Planach Kapitałowych i Indywidualnym Koncie Emerytalnym są własnością prywatną" zdecydowanie tak - jak podał "DGP" - odpowiedziało 53,2 proc. badanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 24,9 proc. respondentów.

1,9 proc. pytanych było zdecydowanie przeciwnym takiemu rozwiązaniu, a odpowiedź "raczej nie" wybrało 5,9 proc. badanych.

Z sondażu IBRIS wynika także, że ponad połowa badanych - 53,3 proc. - słyszała o PPK. Z tych, którzy słyszeli o PPK, 82 proc. wiedziało, że jest to forma oszczędzania na emeryturę związana z rządowym programem emerytalnym.

We wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys poinformował, że partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych w firmach zatrudniających ponad 250 osób wyniosła 39 proc. Dodał też, że liczba osób oszczędzających na cele emerytalne w dużych firmach przekroczyła 1,1 mln, a z uwzględnieniem Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) ponad 1,5 mln. "To bardzo dobry wynik" - ocenił Borys.

Prezes PFR dodał też, że jest wiele przedsiębiorstw, w których uczestnictwo pracowników w PPK wyniosło 70, a nawet 90 proc., ale są też takie, gdzie było to 5 czy 10 proc. Powiedział, że bardzo wiele zależy m.in. od zaangażowania pracodawcy, liczby pracowników zatrudnionych na umowach czasowych (im większa, tym partycypacja mniejsza) oraz lokalizacji oraz pochodzenia kapitału.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który jest tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób. (PAP)

nno/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
luster
po co wpisywać ppk do konstytucji, przecież to nic nie zmienia, czas pokaże na ile ten program się u nas sprawdzi
molenda333
PPk powstał w oparciu o najlepsze praktyki z innych krajów. I jest to system kapitałowy, który nie jest częścią systemu emerytalnego, dlatego oszczędności na koncie pracownika są prywatne, mogą być w każdej chwili wypłacone oraz są dziedziczone. Tyle w temacie.
marianpazdzioch
Też byłem za, ale po głębszym zastanowieniu... istnieje mnóstwo sposobów by jakieś bandyckie państwo, podobne do dzisiejszego, zabrało emerytom pieniądze. Inflacja, podatki sektorowe, uregulowania co do samych operatorów tego bałaganiku (TFI), wreszcie zwykła mafia hasająca bez żadnego skrępowania po warszawskim parkiecie Też byłem za, ale po głębszym zastanowieniu... istnieje mnóstwo sposobów by jakieś bandyckie państwo, podobne do dzisiejszego, zabrało emerytom pieniądze. Inflacja, podatki sektorowe, uregulowania co do samych operatorów tego bałaganiku (TFI), wreszcie zwykła mafia hasająca bez żadnego skrępowania po warszawskim parkiecie układająca się z zarzązającymi TFI. Dużą niemożliwością jest dziś znaleźć gpw-ską spółkę która daje zarabiać akcjonariuszom. Zwykle jest to schemat - sprzedać za drogo na debiucie, prowadzić wieloletni tunneling (pokątne wyprowadzanie aktywów kosztem akcjonariuszy mniejszościowych) a później przymusowo zdjąć z giełdy za ułamek ceny debiutu. To nie jest giełda.
Jedyną opcją na emeryture z giełdy jest wzmocnienie w konstytucji własności prywatnej poprzez wymazanie sformułowań typu "sprawiedliwość społeczna", skokowe zaostrzenie kar za malwersacje (dożywocia), masowa prywatyzacja, normalne sądy i prokuratury itp. Koniecznych do wykonania prac i działań jest od groma i w obecnej rzeczywistści jest to zupełna fantastyka. Tak więc ten kto tam kładzie pieniądze jest frjerem do zrobienia. Myślę że, ze wystarczająco to wyargumentowałem.
specjalnie_zarejestrowany2
Bolszewicy z pis już wliczają IKE do funduszu rezerwy demograficznej tak że za późno.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki