Sondaż WCIOM: notowania Putina najniższe od 13 lat

Notowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rządzącej partii Jedna Rosja spadły do poziomu najniższego od 13 lat - wynika z sondażu zbliżonego do władz Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Wyniki sondażu podało w sobotę Radio Swoboda.

(fot. Mikhail Klimentyev / TASS)

Zaufanie do prezydenta wyraziło w sondażu 32,8 proc. Rosjan. Wskaźnik ten spadł o 0,6 pkt. procentowego w porównaniu z wcześniejszym sondażem WCIOM ze stycznia br. Jednocześnie, stopień akceptacji dla działań szefa państwa spadł nieznacznie, o 1 pkt procentowy, do 62 procent, a brak zaufania do prezydenta zadeklarowało około 7 procent badanych.

Tym niemniej - jak zwracają uwagę media - spadek poparcia dla Władimira Putina jest najniższy od 2006 roku. Słabną również notowania Jednej Rosji - "partię władzy" poparło w sondażu 32,7 proc. obywateli. Jest to poziom najniższy również od 2006 roku, czyli od początku prowadzenia rankingu przez WCIOM.

Podobnie jak we wcześniejszych badaniach, drugie miejsce w rankingu pod względem zaufania wśród rządzących zajmuje minister obrony Rosji. Notowania Siergieja Szojgu kształtują się na poziomie 13,4 proc. Tuż za nim - z wynikiem 13,1 proc. - znalazł się szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Spadek notowań władz eksperci w Rosji wiążą przede wszystkim z ogłoszoną latem zeszłego roku reformą emerytalną i podniesieniem wieku emerytalnego. Wielu Rosjan odebrało ten krok jako wycofywanie się państwa z ostatnich zdobyczy socjalnych istniejących po okresie ZSRR. Socjolodzy są zdania, że po raz pierwszy rozczarowanie polityką rządu, który tradycyjnie obarczany jest winą za bieżące trudności, przekłada się na notowania prezydenta. Szef WCIOM Walerij Fiodorow mówił niedawno, że powolny spadek notowań Putina rozpoczął się właśnie po ogłoszeniu reformy emerytalnej.

Najnowsze badanie WCIOM przeprowadzone zostało w dniach 14-20 stycznia metodą sondażu telefonicznego.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 12 ajwaj

A tak co robi anglosaska INTEGRITY INITIATIVE ???

Np. ""Telewizja Republika na swojej stronie opatrzyła artykuł o zapowiadanych wielkich protestach rolników tytułem „Ruska agentura rozpoczyna akcję?!”. Lider AGROunii Michał Kołodziejczak poinformował, że sprawa została skierowana na drogę prawną. ""

Porzadny portal zawsze jakies ZAKAZANE PIOSENKI kresy.net w paszczy wasali anglosasów w tym PIS-ty

https://kresy.pl/wydarzenia/telewizja-republika-o-protestach-rolnikow-z-agrounii-ruska-agentura-rozpoczyna-akcje/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 22 ajwaj

A jesli któs nie kuma INTEGRITY INITIATIVE, bo google blokuje to dla Polaków :)

Grupa Anonymous - umieściła w sieci szereg doskonałych archiwów na temat działalności brytyjskiej organizacji INTEGRITY INITIATIVE. Pod egidą "wojny hybrydowej" i "interwencji Rosji" w sprawy zagraniczne, Wielka Brytania uruchomiła światową sieć nielegalnych rezydentów składającą się z agentów wpływów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zwanych klastrami za miliony $.
itd.
Tlumacz googla tez blokuje temat dla Polaków > sa inne :)
Jak to sie b. glosne zrobilo, zanurzyli sie i ich czlonki "clustrów" w histerii - bo kasy nie bedzie :) Co widac tam i ówdzie na forach (biala goravczka) :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 16 ajwaj

A co wolno wiedziec Niemcom :)

""Przeciekające dokumenty z " INTEGRITY INITIATIVE" pokazują w przerażający sposób, w jaki sposób..... przenikaja w głąb redakcji niemieckich mediów. Co najmniej tak samo przerażające jest to, że prawie żadne niemieckie medium nie podchodzi do tego skandalu"" itd.

https://www.nachdenkseiten.de/?p=48281

.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 20 prs

Taaa...
Rosjanom tam sondaze w glowie...
Siedzi taki chlop w domu, z kumplem wodke pije, jak to w zyciu, woli porozmawiac o wiarolomstwie kobiet, o zyciu, o 2WŚ i mysli ze Putin daleko, w Moskwie, i ze wie co robi.
Nu a on tu i tu jego sprawy..
Tak Rosjanie mysla o swoim prezydencie, nie tak jak my, komentujacy kazde gów..

! Odpowiedz
28 29 ajwaj

Juz myslalem, ze globalni gracze z PISy nockoutuja prez. Putina i spadl na 30%

np. - general armii in spe Misiewicz zabral mu 7 czarnych pasów judo itd. i zlal okrutnie
- a marszalek IN SPE Maciorewicz+Kaczynski na rózowych trans-porterach oblezaja Moskwe
- czy generalissimus IN SPE Blaszak z WOTym zabrali prez. Putinowi chociaz licencje pilota mysliwców itd.

A nie, bo pytanie sondazu dziwacznie (dla KASY z "Integrity Initiative" itd.) brzmialo: PODAJ 5-6 polityków > czyli wyniki sa porównywaniem jabola z cydrem tzn. NIKT nie mógl miec 0% czy 100 %

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 23 talmud

czy ktos jeszcze wierzy w sondaze ?? :)

! Odpowiedz
25 16 ajwaj

ja nie :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil