REKLAMA

Sondaż IBRIS: Rząd nie radzi sobie z inflacją

2021-12-06 07:20
publikacja
2021-12-06 07:20
Sondaż IBRIS: Rząd nie radzi sobie z inflacją
Sondaż IBRIS: Rząd nie radzi sobie z inflacją
fot. Julia Posyliuzhna / / Shutterstock

Ponad 70 proc. badanych uważa, że rząd PiS nie podjął wystarczających działań, aby przeciwdziałać skutkom wzrostu cen - wynika z sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Za wystarczające działania rządu w tej sprawie uznaje 23,4 proc. respondentów.

"Zaledwie 5,1 proc. badanych przez IBRiS zdecydowanie wyraża przekonanie, że rząd PiS podjął wystarczające działania, by przeciwdziałać skutkom wzrostu cen. Kolejne 18,3 proc. uważa, że gabinet Mateusza Morawieckiego +raczej podjął+ takie działania. Razem pozytywnych ocen w tej kwestii uzbierało się 23,4 proc." - pisze "Rzeczpospolita" i - jak zaznacza - to "znacznie poniżej poziomu poparcia dla partii Jarosława Kaczyńskiego, które w ostatnich kilku sondażach preferencji kształtuje się na poziomie 30–35 proc.".

Surowość tej opinii - jak czytamy - jeszcze bardziej widoczna jest w zderzeniu z opiniami negatywnymi - 30,1 proc. badanych uważa, że rząd "raczej nie podjął" odpowiednich działań, a 40,7 proc., że "nie podjął ich zdecydowanie" – razem ponad 70 proc. "Tym samym cała prezentowana do tej pory linia obrony – polegająca na tłumaczeniu, że źle dzieje się także w innych państwach, a rząd wprowadza rozwiązania antydrożyźniane – okazuje się nieskuteczna" - komentuje dziennik.

Co więcej - jak zauważa - te dobre oceny rząd zawdzięcza wyłącznie własnemu elektoratowi. "16 proc. zwolenników obecnej władzy uważa, że przeciwdziałanie podwyżkom cen jest +zdecydowanie wystarczające+. W grupie zwolenników opozycji oraz niezdecydowanych nikt nie podziela tej opinii. Wśród oceniających działania władzy jako +raczej wystarczające+ jest 41 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy, 10 proc. głosujących na opozycję i 6 proc. niezdecydowanych" - informuje "Rzeczpospolita".

Respondenci pytani, jakie metody walki ze wzrostem cen uważają za najskuteczniejsze, wskazali przede wszystkim dwie propozycje: obniżenie VAT (60,7 proc. badanych) oraz obniżenie akcyzy na paliwa (58,8 proc.). "Kolejna to +zablokowanie wraz z regulatorem podwyżek cen prądu i gazu+ – 47,3 proc. Spora grupa chciałaby też +wprowadzenia urzędowych cen na podstawowe artykuły spożywcze+ – 29,6 proc. Najmniej respondentów – 15,3 proc. – wskazało +wypłacenie obywatelom dodatków rekompensujących wzrost cen+" - czytamy w dzienniku.

W sondażu IBRIS ankietowanych zapytano też o ocenę działalności prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Odpowiedzi nie są raczej dobrą wiadomością dla prezesa NBP. Zaledwie 3,4 proc. uważa, że +zdecydowanie+ należy mu się druga kadencja, a 14,3 proc. – że +raczej+. Podobna grupa uważa, że prezydent +raczej+ nie powinien wskazywać Glapińskiego na drugą kadencję (15,3 proc.), a 33,4 proc. jest temu +zdecydowanie+ przeciwna. Duża grupa nie ma zdania w tej kwestii (33,6 proc.)" - czytamy w "Rz". (PAP)

mkr/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Inflacja z księżyca sama z siebie się nie wzięła w wielu krajach na świecie. Nie mało nie bez celu się do niej na całym świecie przyczyniło przedewszystkim z od lat już zadłużania wszystkiego w koło po same uszy państw krajów społeczeństw. Do tego dochodzi Wyzysk większości % i żerowaniu od wielu lat Cóż... Inflacja z księżyca sama z siebie się nie wzięła w wielu krajach na świecie. Nie mało nie bez celu się do niej na całym świecie przyczyniło przedewszystkim z od lat już zadłużania wszystkiego w koło po same uszy państw krajów społeczeństw. Do tego dochodzi Wyzysk większości % i żerowaniu od wielu lat na ich pracy z rosnącej na Górze zachłanności garstki, + rosnące krótwidztwo, znieczulenie i wszystko niestety w końcu z braku rozsądku odpowiedzialności i umiaru.Niestety spijamy wszyscy coraz droższe skażone mleko. Cóż... To ludzie ludziom gotują od dawna coraz bardziej niepewny, niegodny i niestety coraz tragiczniejszy co dziennie los !!!!!!.
samsza
To genialna koncepcja, żeby w ogóle nie zastanawiać się nad przyczynami inflacji. Ze sformułowań użytych w sondażu "walka z inflacją" to oczywiście jak najpełniejsze niwelowanie jej skutków (!), czyli jej wzmacnianie... no no.
podatnik-
Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 6 grudnia 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 6 grudnia 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nie można spowolnić gospodarki bo jej po prostu Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 11 listopada 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nie ma gospodarki a więc nie działają reguły i zasady ekonomii! Może rząd sobie nie radzi ale żony rządowe a jakże co pokazała żona Morawieckiego zarabiając na sprzedaży działki (kupionej od Kościoła) 14 mln PLN można Narodzie - można nie dać się inflacji! Panie Banaś jest świeża robota! Kościół, dziwna spółka i żona urzędnika wymagają wyjaśnień!
tomcio-paluch
Te 33 % jest zawsze przeciw obecnemu rządowi, nawet gdyby spadła im manna z nieba za przyczyną decyzji prof. Adama Glapińskiego. To są tzw. krytycy wszystkiego co pisowskie, czyli totalna opozycja.
nimroot
Dziękuję bardzo, Panie Glapa za tę mannę z nieba zwaną euro za 4,60 i inflację 8%.
jenak
Zawsze trzeba widzieć świat w szerszym kontekście. Szerszy kontekst przeciwdziała, jest odtrutką dla manipulacji.

Czyli, w tym kontekście, zadaję sobie pytanie, czy sąsiedni obszar walutowy (Euro) radzi sobie z tym dobrze? Czy bliżej koszuli....Czy Czechy i Węgry radzą sobie dobrze?

Strefa Euro dane PPI
Zawsze trzeba widzieć świat w szerszym kontekście. Szerszy kontekst przeciwdziała, jest odtrutką dla manipulacji.

Czyli, w tym kontekście, zadaję sobie pytanie, czy sąsiedni obszar walutowy (Euro) radzi sobie z tym dobrze? Czy bliżej koszuli....Czy Czechy i Węgry radzą sobie dobrze?

Strefa Euro dane PPI z ub. tygodnia to wzrost cen PPI o blisko 22 % z roku na rok. Ponad 5 % z miesiąca na miesiąc. Stopy w tymże obszarze zerowe. Dodruk zbliżający się do 8 bln euro w ostatniej dekadzie. ..........I końca nie widać.

Suche dane, ale w kontekście. Powinny nieco uporządkować ogląd otaczającego świata.

Jeszcze jest jeden kontekst. Kompletnie pominięty. A jednak warty uwagi.
W Polsce mamy do czynienia z bezprecedensową migracją z Ukrainy. Pojawienie się 2 mln młodych, bardzo zmotywowanych pracowników w kilku miastach Polski podbija obrót na wszystkim. Mieszkania, ich urządzenie, komunikacja, motoryzacja, branża spożywcza itd...
niezaszczepiony
Ot co, i tutaj komentować już można! Tutaj opekuńcza ręka redaktora naczelnego zezwoliła na komentarze!

Pozwolę więc skorzystać sobie z tej ostatniej przestrzeni wolnego słowa:

W obliczu Koronawirusa, który nie jest zagładą dla żyć ludzkich, ale gospodarki i wolności społeczeństwa, Wy droga redakcjo
Ot co, i tutaj komentować już można! Tutaj opekuńcza ręka redaktora naczelnego zezwoliła na komentarze!

Pozwolę więc skorzystać sobie z tej ostatniej przestrzeni wolnego słowa:

W obliczu Koronawirusa, który nie jest zagładą dla żyć ludzkich, ale gospodarki i wolności społeczeństwa, Wy droga redakcjo zajęliście pozycję wroga. Niestety sięgneliście dziennikarskiego dna i staliście się zwykłymi pracownikami mediów, relacjonując jedynie przekaz zgodny z linią nowej "Międzynarodówki kowidowej".

Byłem waszym czytelnikiem od kilku dobrych lat. W tym czasie dokonaliście imponującego regresu. Z portalu z przyzwoitym wolnościowym światopoglądem na gospodarkę i dobrym dzinnikarskim standardem przeskoczyliście w sam środek Komuny 2.0 wyłączając komentarze w wybranych przez siebie artykułach. Dlaczego? Czy są rzeczy, których nie należy komentować?

Muszę jednak przyznać, że spodziewałem się tego. W momencie, w którym zobaczyłem waszą współpracę z UE pomyślałem jedno: "nie kąsaj ręki, która cię karmi". Sprzedaliscie się - WSTYD!

P.S. Kiedyś już proponowałem, nową nazwę portalu - SEKRETARZ.PL, polecdam rozważyć, może być słuszna w nowym ustroju do którego przykładacie rękę.
r4k
Rząd bardzo dobrze sobie poradził z wywołaniem inflacji, bo to on wraz z NBP jest za nią odpowiedzialny.
mikimysz
Jak powiedział w Bloomberg-u Larry Summers- rynek potrzebuje wstrząsu aby władze potwierdziły swoją wiarygodność. to samo odnosi się do nas jeśli Morawiecki i Glapiński będą dalej prowadzić politykę lukrowania gospodarki która "jest w najlepszej kondycji od rozbiorów" to w końcu sami doprowadzą do kryzysu Jak powiedział w Bloomberg-u Larry Summers- rynek potrzebuje wstrząsu aby władze potwierdziły swoją wiarygodność. to samo odnosi się do nas jeśli Morawiecki i Glapiński będą dalej prowadzić politykę lukrowania gospodarki która "jest w najlepszej kondycji od rozbiorów" to w końcu sami doprowadzą do kryzysu który będzie znacznie dotkliwszy niż ten który zdarzyłby się na wcześniejszym etapie
marok
Już lewaccy trolle ruszyli przekonywać maluczkich ,że za największą na świecie od 30 lat inflację odpowiada Glapiński i NBP.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki