REKLAMA

Sondaż Gallupa: Poparcie dla Trumpa najniższe od 1,5 roku

2020-07-07 20:24
publikacja
2020-07-07 20:24
fot. Kevin Lamarque / Reuters

Poparcie dla prezydenta Donalda Trumpa spadło do 38 proc., najniższego poziomu od stycznia 2019 roku - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Gallupa. W maju popierało go 49 proc. Amerykanów, a w czerwcu 39 proc.

Gallup odnotował jednocześnie największą rozbieżność w ocenie pracy prezydenta między zwolennikami rywalizujących ze sobą partii od czasu, gdy rozpoczął badanie opinii publicznej na ten temat jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku.

Trumpa akceptuje tylko 2 proc. Demokratów, ale aż 92 proc. Republikanów. Uwydatnia to bezprecedensowe podziały partyjne, które zdaniem tego najstarszego na świecie ośrodka badania opinii publicznej odzwierciedlają "hiperpolaryzację" współczesnej polityki amerykańskiej.

Największej utraty poparcia prezydent doświadczył pośród niezwykle ważnego dla jego przyszłości politycznej bloku wyborców niezależnych. Aprobata dla Trumpa spadła tam od czerwca o 6 pkt proc. z 39 proc. do 33 proc. Dla porównania wśród Demokratów obniżyła się w tym okresie o 3 pkt proc., a wśród Republikanów wzrosła o 6 pkt proc.

Utrzymujące się niskie poparcie dla amerykańskiego przywódcy w dobie pandemii koronawirusa, kryzysu gospodarczego i powszechnych niepokojów społecznych poważnie wpłynęło na jego szanse na reelekcję. Według serwisu informacyjnego poświęconego polityce i gromadzącego dane RealClearPolitics prezydent ustępuje obecnie w sondażach swemu konkurentowi do Białego Domu Joe Bidenowi średnio o 9 pkt proc.

Magazyn „Forbes” dostrzegł wiele dowodów sugerujących, że przewaga Bidena jest bardziej trwała niż Hillary Clinton w roku 2016. Wskazuje np. na fakt, że podczas gdy zdaniem 68 proc. elektoratu kraj znalazł się na złej drodze, Biden jest postrzegany jako kandydat bardziej umiarkowany i rokujący nadzieje na zmiany.

Z ankiety Gallupa wynika też, że poparcie dla Trumpa spadło poniżej 50 proc. wśród białych wyborców i mężczyzn. W porównaniu z Hillary Clinton Biden cieszy się u nich o wiele większym zaufaniem.

Strona internetowa koncentrująca się na analizie ankiet FiveThirtyEight zwraca uwagę, że od 1940 roku żaden prezydent z oceną akceptacji poniżej 48 proc. nie wygrał reelekcji. Natomiast ponownie wybrany został każdy z poparciem powyżej 49 proc. Jest to zła wróżba dla Trumpa, który w średniej RealClearPolitics nigdy nie przekroczył 47 proc.

W opinii „Forbesa” wciąż niska aprobata dla Trumpa podaje w wątpliwość skuteczność jego reakcji na protesty po zabiciu przez policjanta z Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda. Prezydent potępiał m.in. lewicowych demonstrantów oraz usuwanie pomników konfederatów, amerykańskich prezydentów posiadających niewolników itp. W czerwcu podpisał rozporządzenie wykonawcze traktujące niszczenie publicznych monumentów jako czyn przestępczy, podlegający karze do 10 lat więzienia.

W minioną sobotę Trump podpisał także zarządzenie o utworzeniu National Garden of American Heroes, w którym znajdą się posągi wybitnych amerykańskich postaci historycznych od Fredricka Douglassa i Jerzego Waszyngtona po Ronalda Reagana i Antonina Scalię.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwaj
""Keine Panik
auf der Titanic""
Prez. Trump bedzie na nastepna kadencje, ma niewyrównane rachunki z "deep-state"

Póki co ma sukcesy w gospodarce:
____________
"Carney." Media oburzone, ponieważ pożyczki Koronawirusowe zadziałały.
Podpisany przez administrację Trump
""Keine Panik
auf der Titanic""
Prez. Trump bedzie na nastepna kadencje, ma niewyrównane rachunki z "deep-state"

Póki co ma sukcesy w gospodarce:
____________
"Carney." Media oburzone, ponieważ pożyczki Koronawirusowe zadziałały.
Podpisany przez administrację Trump program pomocy dla małych przedsiębiorstw został w tym tygodniu, po tym jak Departament Skarbu ujawnił nazwiska najlepszych kredytobiorców w ramach Programu Ochrony Czeku Płacowego, bezlitośnie atakowany i wzburzony przez media.

W ramach programu udzielane są wspierane przez rząd kredyty bankowe dla małych przedsiębiorstw. Część lub całość kwoty kredytu jest umorzana, jeśli kredytobiorcy wykorzystają co najmniej 60 procent środków na płace. Celem było utrzymanie pracowników przywiązanych do swojej pracy, mimo że zamknięcie koronaawirusowe zamknęło wiele firm lub zmiażdżyło popyt praktycznie do zera dla wielu linii pracy. Został on również utworzony, aby zachęcić przedsiębiorstwa do szybkiego zatrudniania pracowników w miarę ponownego otwierania gospodarki.""

https://www.breitbart.com/politics/2020/07/07/carney-media-outraged-because-coronavirus-loans-worked/
bha
Czar złudzeń prysł............
margin50
Nawet wizyta Dudy nie poprawila notowan Trumpa.
przemek_opinia
Tak teraz biali mają w USA. Bronią swojego dobytku przed Murzynami:

https://i1.kwejk.pl/k/videos/c7H6l2WM1bYOoHhqsMgQRtb9MxcxjkWL.mp4
adam2023
Kongres atakuje i sponsoruje zamieszki celem przejęcia władzy i smaruje neta manipulując opinie publiczną.
Jak teraz obejmą władze to dopiero zobaczycie inwigilację absolutną i syf na Świecie. To są ludzie bez hamulców a ich ideologia to władza absolutna.
pstrzezek
news z kwejka? lubię jak wypowiada się ktoś oczytany ;))
killgore
No to Adrian jak zwykle dobrze zainwestował :)
adam2023
Jak Tramp przegra te wybory to mamy przeje....
Miejmy nadzieję że to tylko statystyki internetowe.
talmud
zrobil co mogl dla swoich mocodawców - teraz bedzie jak ze zużyta prezerwatywa......
prezes_jan
Wracajcie na Kreml Towarzyszu!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki