Sondaż BofA: Dolar mocno przewartościowany wobec walut rynków wschodzących

Amerykańska waluta jest wyraźnie przewartościowana, wynika z sondażu banku BofA wśród zarządzających. Jednocześnie poprawia się nastawienie do aktywów z rynków wschodzących.

(YAY Foto)

Waluty rynków wschodzących jeszcze nigdy w historii sondażu nie były tak niedowartościowane wobec dolara, napisali specjaliści BofA w raporcie z badania przeprowadzonego na początku października. Po tym jak od lutowego szczytu obliczany przez bank JPMorgan indeks notowań walut z tej grupy stracił 12,7 proc., w takiej ocenie nie przeszkadza im nawet wciąż utrzymujący się pesymizm co do perspektyw globalnego wzrostu.

Tymczasem na pewną poprawę nastawienia wobec rynków wschodzących po letniej silnej fali pesymizmu wskazuje Lupin Rahman, szef działu obligacji krajów rozwijających się w towarzystwie Pimco. Jego zdaniem krajobraz po wyprzedaży nie może dziwić – najbardziej ucierpiały aktywa z krajów o najwyższych deficytach na rachunku bieżącym oraz te, których polityka gospodarcza jest oceniana najgorzej. Główny czynnik ryzyka dla koniunktury na rynkach wschodzących, napięcia handlowe na linii USA-Chiny, utrzyma się, w miarę jak trwały będą kolejne rundy sporów i negocjacji, zapowiada specjalista w nocie do klientów.

Optymizm w inwestujących w waluty i inne aktywa z rynków wschodzących tchnęli także stratedzy banku Societe Generale. Siła dolara jest w dłuższym terminie nie do utrzymania, a fundamenty gospodarek rozwijających się są lepsze niż jeszcze kilka lat temu. Specjaliści wydali neutralną rekomendację dla wschodzących rynków akcji, oraz zalecenie by w horyzoncie 12-miesięcznym przeważać obligacje krajów rozwijających się. W przyszłym roku wzrost w gospodarkach rozwijających się ustabilizuje się w okolicach 5 proc., a szybsze jego tempo niż w gospodarkach dojrzałych powinno wspierać wschodzące rynki akcji.

Zdaniem specjalistów Societe Generale istnieje jednak zagrożenie, że inwestorzy będą ostrożnie podchodzić do aktywów z rynków wschodzących aż do czasu wyjaśnienia niepewności związanej z napięciami handlowymi. Wśród czynników ryzyka wymienili też oczekiwane na przyszły rok spowolnienie w Chinach. „Perspektywy chińskiej gospodarki są kluczowe dla koniunktury na rynkach wschodzących” – zauważają specjaliści w nocie do klientów.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 5 warszawyak

na święta dolar euro po 3 zł !!! a za rok po 2 zł !!! Nie będziemy ................ć za miskę ryżu !!!

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
USD/PLN 0,03% 3,8185
2019-04-24 04:32:00
EUR/PLN -0,07% 4,2820
2019-04-24 04:31:00
EUR/USD -0,07% 1,1214
2019-04-24 04:32:00
CHF/PLN 0,01% 3,7411
2019-04-24 04:32:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil