REKLAMA

Sondaż: 72 proc. Finów nie chce referendum w sprawie Unii Europejskiej

2017-07-10 18:27
publikacja
2017-07-10 18:27
fot. maisicon / YAY Foto

Zdecydowana większość obywateli Finlandii nie jest zainteresowana przeprowadzeniem ponownego referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w poniedziałek wyników sondażu.

Ponownej organizacji referendum w kwestii członkostwa Finlandii w Unii Europejskiej chciałoby jedynie 22 proc. ankietowanych. 72 proc. jest temu przeciwna.

Jeśli jednak takie głosowanie odbyłoby się, to za pozostaniem kraju w Unii opowiedziałoby się 62 proc. respondentów. Za opuszczeniem UE byłoby 19 proc. Ponad 10 proc. ankietowanych nie wzięłoby w ogóle udziału w takim głosowaniu.

Sugestie co do przeprowadzenia referendum obecne są w retoryce ugrupowań populistycznych, m.in. w narodowo-konserwatywnej i eurosceptycznej partii Finowie (PS).

Jak wynika z sondażu, 66 proc. wyborców tej partii poparłoby pomysł ponownego referendum. Ugrupowanie to do 20 czerwca wchodziło w skład fińskiego rządu tworzonego od połowy 2015 roku wspólnie z partią Centrum Finlandii (KESK) oraz Koalicją Narodową (KOK).

Po czerwcowych zmianach w kierownictwie PS i przyjęciu radykalnej linii politycznej, m.in. w kwestii polityki imigracyjnej, premier Juha Sipila i lider KESK oraz minister finansów i lider KOK Petteri Orpo odmówili kontynuowania prac rządu z nowymi władzami PS ze względu na "duże różnice światopoglądowe".

Ministrowie oraz posłowie z ramienia PS o umiarkowanych poglądach założyli nowe ugrupowanie pod nazwą Nowa alternatywa (UV) - później przemianowane na Błękitna przyszłość (ST) i 20 czerwca weszli w skład rządu.

Według wyników sondażu także większość zwolenników ugrupowania, które wydzieliło się z PS byłoby za organizacją referendum w sprawie UE. Pomysł ten poparłoby nawet 75 proc. jego sympatyków.

Większość wyborców KESK, KOK a także największej partii opozycyjnej fińskiej socjaldemokracji SDP uważa, że w Finlandii nie ma potrzeby organizacji referendum unijnego - uważa tak ponad 80 proc. zwolenników tych ugrupowań.

Pomysły przeprowadzenia referendum w sprawie przynależności do UE pojawiają się ostatnio w Finlandii m.in. w związku z aktualnym procesem wychodzenia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych oraz faktem, że w 1994 roku, kiedy odbyło się w Finlandii referendum, za wejściem do UE było 57 proc. Finów, reszta głosowała przeciw członkostwu.

Finlandia jest członkiem UE od 1995 r. Od 2002 roku jako jedyny kraj Europy Północnej przyjęła wspólną unijną walutę euro.

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek badań Taloustutkimus na zlecenie państwowego nadawcy radiowo-telewizyjnego Yle. Badanie odbyło się w drugiej połowie czerwca. Uczestniczyły w nim 1004 osoby.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ klm/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki