Sonata – zrozumieć cukrzycę

2020-10-26 19:58
publikacja
2020-10-26 19:58

Cukrzyca (DM, ang. diabetes mellitus) jest chorobą, która w ciągu ostatniego stulecia osiągnęła proporcje pandemii, wywołując znaczące skutki społeczne i istotnie obciążając systemy opieki zdrowotnej. Patogenezę cukrzycy określają progresywne zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu wyspecjalizowanych komórek beta trzustki (ang. β-cells). Suplementacja insuliną przeistacza tę śmiertelną chorobę w stabilny stan chroniczny, jednak nie usuwa jej przyczyn, uzależniając chorych od leków do końca życia. Skuteczną terapię stanowi jedynie rekonstytucja wysp trzustkowych, co jest tematem przewodnim projektu realizowanego przez dr Annę Czarną z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Projekt opiera się na wykorzystaniu nowych inhibitorów w połączeniu z nanotechnologią (nośnik leku), co pozwoli na opracowanie zoptymalizowanej strategii ukierunkowanego dostarczania substancji wspomagających restytucję tkankową wysp trzustkowych – mówi dr Anna Czarna.
Wiadomo, że istnieją białka, tzw. kinazy, które regulują aktywność trzustkowych komórek beta. Modulacja czynności tych białek pozwoli na zwiększenie wydajności indukowanych procesów regeneracyjnych. Finalnie najważniejszą sprawą będzie ugruntowanie pozyskanej wiedzy, wyników i interpretacji oraz ocena skuteczności założonego działania przy użyciu zaawansowanych modeli in vivo.

- Podsumowując, projekt ma na celu udowodnienie słuszności koncepcji, że odpowiednia modulacja potencjału regeneracyjnego może przywrócić fizjologiczny mechanizm kontroli glikemii. W ten sposób projekt położy podwaliny do opracowania leku odwracającego przyczynę, a nie tylko objawy cukrzycy – dodaje dr Anna Czarna.

Źródło:Materiał partnera
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki