REKLAMA

Soloch: Nie ma mowy o obecności polskich wojsk na Ukrainie na chwilę obecną

2022-01-24 17:11, akt.2022-01-24 17:58
publikacja
2022-01-24 17:11
aktualizacja
2022-01-24 17:58
Soloch: Nie ma mowy o obecności polskich wojsk na Ukrainie na chwilę obecną
Soloch: Nie ma mowy o obecności polskich wojsk na Ukrainie na chwilę obecną
fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska / / Kancelaria Prezydenta RP

Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie. Ukraińcy zresztą o to nie proszą i takie jest także stanowisko całego Sojuszu - przekazał w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

"Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym, staramy się wszelkie nasze działania uzgadniać z naszymi sojusznikami. Tak się dzieje od samego początku konfliktu i zakładam, że tak będzie, aż do mam nadzieję deeskalacji" - powiedział dziennikarzom Soloch po poniedziałkowej nardzie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu w BBN na temat sytuacji wokół Ukrainy.

Szef BBN zaznaczył, że zapewne takie spotkania "będą odbywały się bardzo często". "Sytuacja wymaga i powoduje to, że te spotkania będą się odbywały być może parę razy w tygodniu" - powiedział.

Pytany z kolei o ewentualne spotkanie prezydenta z przedstawicielami opozycji w sprawie sytuacji na Ukrainie, szef BBN odparł, że "w zależności od rozwoju sytuacji decyzja w tej sprawie może być podjęta przez pana prezydenta i to może być podjęta bardzo szybko". "Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji" - zastrzegł.

Jak jednocześnie poinformował, w sprawie sytuacji na Ukrainie regularnie odbywają się konsultacje polsko-amerykańskie. "W najbliższym czasie przewidywane są tego rodzaju konsultacje" - zapewnił Soloch. Dodał, że prezydent Duda jest także "na stałych łączach" i w bezpośrednim kontakcie z prezydentem Ukrainy. 

Narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu na temat sytuacji wokół Ukrainy odbyła się w poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Była poświęcona obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, wsparciu Ukrainy oraz współpracy sojuszniczej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSZ, MON, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych. Ze strony kancelarii prezydenta w naradzie, oprócz szefa BBN, uczestniczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Soloch powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że - jako, że odbyło się ono bezpośrednio po rozmowach Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - to właśnie ustalenia, które zapadły pomiędzy oboma prezydentami były dyskutowane z przedstawicielami rządu. Prezydent Ukrainy złożył wizytę w Polsce w dniach 20-21 stycznia.

Szef BBN podkreślił, że rozmawiano także o działaniach, które należy podjąć, o komunikacji i propozycjach, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym "w ciągu najbliższych dni jeśli nie godzin w kontaktach czy to naszych ministrów, czy również prezydenta z naszymi sojusznikami". "To nastąpi w ciągu najbliższych dni, jeśli nie godzin" - zaznaczył.

Soloch pytany, czy była omawiana kwestia pomocy militarnej, potwierdził. Zaznaczył, że nie może podzielić się szczegółami w tej sprawie. "Ale gros czasu poświęcono kwestii współdziałania, koordynacji tych działań również z naszymi sojusznikami" - powiedział szef BBN. "W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów również na najwyższym szczeblu" - zapowiedział.

"To, co jest najistotniejsze w obecnej sytuacji, to jest koordynacja sojusznicza, z partnerami z UE, zdecydowana akcja międzynarodowa, pominąwszy nasze działania w takim wymiarze bilateralnym polsko-ukraińskim" - oświadczył Soloch.

Pytany o możliwe pozamilitarne sposoby wsparcia Ukrainy, Soloch poinformował, że omawiano - jeśli będzie taka potrzeba - kwestię pomocy humanitarnej i działań na forum międzynarodowym w zakresie koordynacji polityki energetycznej.

"Liczy się przede wszystkim pomoc wojskowa, pomoc humanitarna. Na tym etapie przede wszystkim bardzo również istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu również ze strony państw zachodnich, takiego, który miałyby wymiar odstraszający dla Rosji" - przekazał Soloch.

Wiceszef MSZ RP: Nie planujemy w tej chwili ewakuacji placówek z Ukrainy

"Nie jest w tej chwili planowana ewakuacja polskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy. Nie dostrzegamy w tej chwili takiej potrzeby. Oczywiście, bardzo uważnie obserwujemy sytuację. Bo sytuacja potrafi bywać dynamiczna. (...) Zdecydowana większość państw podziela ocenę Polski" - powiedział Jabłoński.

Dodał jednocześnie, że "zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie, przynajmniej w naszej części Europy, bezpośrednio u granic Unii Europejskiej, jest największe od kilku dekad".

autorzy: Marcin Jabłoński, Jakub Borowski, Wiktoria Nicałek

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jacek-19
"Nie ma mowy o obecności polskich wojsk na Ukrainie na chwilę obecną" - a co mieliby tam robic ?
Radzilbym uwazac, bo juz raz Ukraine zostawilismy na "pastwe" Sojuzu ( Marszalek: przepraszam was panowie -Petlura - polityka to interesy) i nie wsparl Ukraincow militarnie. To i mieli powod nas nie lubiec.
antek10
Czym by tam mieli pojechać? Samolotów tyle co kot napłakał i cała reszta też raczej ilości tylko na defilady. Również i przez 6 lat pisich rządów nic nie zrobili a kasę przeżarli i żrą bez umiaru.
valk
Wyślijcie milion ukraińskich poborowych, którzy przebywają w Polsce, jeśli są zdolni do pracy to i do służby wojskowej. Na Ukrainie służba wojskowa jest obowiązkowa,
com
Rosja jest sama. To Putin ostatecznie stracił dla Rosji Ukrainę. Klęska większa niż rozpad ZSRR. Mogą sobie rysować i opowiadać w rosyjskiej, jak zajmują Ukrainę, państwa bałtyckie i przyłączają Finlandię. Szowiniści oderwani od rzeczywistości. Rosję zamieszkuje mniej ludzi niż na Jawie, a PKB ma porównywalne z PKB stanu Teksas.
itso_sprzezenie
:D nie będę płakał za 3 rzeczpospolitą niech ni erobią nic najlepiej to szybciej ten totalitarny syf upadnie
slawekqs
Jakie sojusze mało juz ich w Polsce jest jak 3
Kolumna lub podmiana społeczna a oni to już na łeb upadli narady sobie organizują duda ty ta pierwszy jedz i zostań i weź cały ten pis że słaba plus ten przedszkolak Patkowski tez się przyda do tajnej misji jak Kmicic pod Częstochowa w lepiej zamiecie się inflacja i nadchodzącymi
Jakie sojusze mało juz ich w Polsce jest jak 3
Kolumna lub podmiana społeczna a oni to już na łeb upadli narady sobie organizują duda ty ta pierwszy jedz i zostań i weź cały ten pis że słaba plus ten przedszkolak Patkowski tez się przyda do tajnej misji jak Kmicic pod Częstochowa w lepiej zamiecie się inflacja i nadchodzącymi problemami bo te narady to lekko śmieszno przerażajcie
karbinadel
"Na chwilę obecną"? Raczej powinno być "na wieki wieków amen"
talmud
wazne ze w "tu spocznij" są.......blackkoki chrabramsy baterie AA pejtrjot & pegasus.....brakuje tylko "fortu wiktory".......LMAO
oczekuje się ze "tu spocznij" zagwarantuje bezpieczeństwo upainy ......tak samo jak "sojusznicy" dali gwarancje w '39
p.s ivan pusci baka & ...
wazne ze w "tu spocznij" są.......blackkoki chrabramsy baterie AA pejtrjot & pegasus.....brakuje tylko "fortu wiktory".......LMAO
oczekuje się ze "tu spocznij" zagwarantuje bezpieczeństwo upainy ......tak samo jak "sojusznicy" dali gwarancje w '39
p.s ivan pusci baka & .......cala ta "koalicja" rozleci się jak domek z kart
faramir_z_gondoru
Wyślijmy nasze wojska, a Ruscy będą umierać całymi batalionami .... ze śmiechu. Nasze oddziały wojsk obrony terytorialnej, zrobią spustoszenie w psychice SPECNAZ-u. Niekupione Caracale i niesprawne F-16 zaleją ogniem rosyjskie dywizje pancerne, a nasza jedyna, zardzewiała fregata, zatopi wszystkie statki Putina na Bałtyku.
trolley
Po tym jak ostatnio wyciekły newralgiczne dane o stanie naszego wojska nic nie wyślą bo nie chcą wywoływać powszechnej wesołości i fali żartów o sile naszego oręża hehe.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki