Solidne wzrosty na GPW. Orlen napędził WIG20

2019-07-19 17:55
publikacja
2019-07-19 17:55
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Fed i Orlen napędziły w piątek notowania polskich indeksów. Wrażenie robiły też obroty, które w drugiej części tygodnia wyraźnie w górę odbiegały od średniej.

WIG20 zakończył piątkową sesję 0,97 proc. ponad kreską. Podejście w zasadzie w całości zbudowane zostało na początku dnia, potem indeks tylko utrzymywał zdobyte wcześniej poziomy. Dobrze poradziły sobie także inne indeksy - mWIG zyskał 0,48 porc., zaś sWIG 0,52 proc. Najlepiej wypadł WIG (+1,18 proc.), a obroty na szerokim rynku wyniosły 1,05 mld zł. Sesję należy więc uznać za bardzo udaną.

Polskie indeksy od rana jednak otrzymały wsparcie z Ameryki. Choć wczoraj amerykańskie indeksy handel rozpoczęły nie najlepiej, to jednak kończyły go wyraźnie na plusie. Indeksy wsparte zostały przez słowa Johna Williamsa, szefa oddziału Fed z Nowego Jorku, który stwierdził, że Rezerwa Federalna powinna działać w sposób wyprzedzający i nie czekać z obniżką stóp procentowych aż do czasu, gdy na horyzoncie pojawi się kryzys. Inwestorzy zinterpretowali to, jako wzrost szans na obniżkę stóp na najbliższym posiedzeniu.

Solidne wzrosty na GPW. Orlen napędził WIG20 / Bankier.pl

Nie tylko jednak zagranica wpływała na polskie indeksy. Mocne wzrosty WIG-u i WIG20 od początku sesji były możliwe dzięki Orlenowi. W piątek przed rozpoczęciem sesji  koncern podał, że skonsolidowany zysk netto w II kw. 2019 r. wyniósł 1,602 mld zł wobec 1,228 mld zł konsensusu PAP Biznes i wobec 1,744 mld zł rok wcześniej. Inwestorom bardzo spodobały się te wyniki i koniec końców Orlen sesję zakończył 6,3 proc. ponad kreską.

Warto także zwrócić uwagę, że przed sesją od kursu Orlenu odjęta została dywidenda. Wpływ wzrostów Orlenu na WIG20 był zatem nieco niższy niż na WIG, ten drugi bierze bowiem pod uwagi dywidendy, ten pierwszy zaś nie. Stąd też - mimo słabszej od blue chipów postawy mWIG-u i sWIG-u - możliwa była dziś wyższe stopa zwrotu WIG-u niż indeksu WIG20. Warto też przypomnieć, że Orlen ma drugi największy spośród wszystkich spółek udział zarówno w WIG-u, jak i WIG20, stąd jego postawa była kluczowa dla obu indeksów.

Rosły jednak niemal wszystkie komponenty WIG20, a spadająca czwórka straciła niewiele. Najsłabsze PZU straciło ledwie 0,3 proc. Wzrosty powyżej 2 proc. zanotowały zaś Dino Polska oraz CCC. 1,6 proc. zyskało z kolei JSW. W trakcie piątkowej sesji spółka poinformowała, że produkcja węgla w II kw. 2019 wyniosła łącznie 3,53 mln ton wobec 3,80 mln ton rok wcześniej (spadek o 7,1 proc.), a sprzedaż węgla sięgnęła 3,20 mln ton w porównaniu do 3,62 mln ton przed rokiem.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Asseco SEE – wzrost o 4,8 proc., Enei – o 4,2 proc., Trakcji – o 3,0 proc. i Famuru – o 3,0 proc. Wyraźnie spadały zaś akcje Ambry – spadek o 2,7 proc. i Medicalghoritmics – o 2,6 proc.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
W poniedziałek wracamy na ziemię. Orlen będzie nurkował a ropa idzie na 100$ .
open_mind
No są podstawy Fed to globalny Zeus

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki