Solidarność zapowiada 15 września pikietę przed MEN

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność 15 września zorganizuje pikietę przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej - poinformował w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Związkowcy domagają się m.in. 15 proc. podwyżki dla nauczycieli.

Piotr Duda w Polsacie News poinformował, że Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność" podjęła decyzję o proteście 15 września przed siedzibą MEN. "Solidarność wystawiła pani minister (Annie Zalewskiej) czerwoną kartkę" powiedział.

Związkowcy domagają się m.in. wzrostu o 15 proc. od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzeń zasadniczych dla nauczycieli, zmiany systemu wynagradzania i finansowania zadań oświatowych oraz zmiany przepisów dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli.

Piotr Duda zaznaczył, że wskazana w postulatach wysokość podwyżek to "propozycje wyjściowe do rozmów". Dodał, że w szkolnictwie poza nauczycielami pracują również inne osoby, których sytuacja "też jest dramatyczna".

Tydzień po organizowanej przez "Solidarność" pikiecie w stolicy ma odbyć się także manifestacja OPZZ. Udział w niej zapowiadają nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP domaga się m.in. wyższych płac i zwiększenia nakładów na edukację.

Od 1 września weszły w życie nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli. Ścieżka awansu wydłużyła się z 10 do 15 lat, jednak będzie można ją skrócić lub wydłużyć. Przy awansie zawodowym odejdzie się od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Takiej ocenie co kilka lat będą podlegali wszyscy nauczyciele.

W nowej skali dodano ocenę wyróżniającą będą mogli na nią liczyć tylko najlepsi z najlepszych. Otrzymanie jej będzie podstawą do przyznania im dodatku do pensji, który zapowiedział MEN - tzw. 500 plus dla nauczycieli. Dodatek ten ma być wypłacany od 1 września 2020 r. Na starcie wyniesie około 95 zł. Od września 2021 r. około 190 zł, a we wrześniu 2022 osiągnie 500 zł. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.