REKLAMA

„Solidarność” postuluje objęcie pracowników handlu programem szczepień w pierwszej grupie

2021-01-05 20:13
publikacja
2021-01-05 20:13
fot. Michał Kość / FORUM

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w formule wideokonferencji z szefami związków zawodowych reprezentującymi duże sieci handlowe; związkowcy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” postulowali objęcie pracowników handlu programem szczepień w pierwszej grupie - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek na stronie internetowej, że na prośbę przewodniczącego Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfreda Bujary prezydent Andrzej Duda rozmawiał w formule wideokonferencji z przewodniczącymi związków zawodowych reprezentującymi duże sieci handlowe.

W spotkaniu uczestniczyli też szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, a z ramienia środowiska: przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara, przewodniczący Organizacji Związkowych w Auchan Polska Dariusz Paczuski, przewodniczący Organizacji Związkowych w Carrefour Polska Paweł Skowron, przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców NSZZ „Solidarność” Marcin Stroński, Doradca Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Mateusz Warchał oraz przewodniczący Organizacji Związkowych Amazon Fulfillmet Polska Grzegorz Cisoń.

Według komunikatu Kancelarii, prezydentowi została przedstawiona sytuacja pracowników handlu w dobie pandemii koronawirusa, przede wszystkim w dużych sieciach handlowych oraz problemy i oczekiwania pracowników tej branży.

"Związkowcy zrzeszeni w NSZZ +Solidarność+ skierowali postulat objęcia pracowników handlu programem szczepień w pierwszej grupie, razem z nauczycielami" - poinformowała Kancelaria.

Jak podkreślono, związkowcy zasygnalizowali też obawy dotyczące dalszych losów ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a także "podziękowali raz jeszcze Andrzejowi Dudzie za podpisanie ustawy, licząc, że zostanie ona utrzymana".

Zgodnie z komunikatem, podczas rozmowy prezydent podkreślił, że w czasie pandemii umożliwienie przedświątecznych zakupów podczas niedzieli handlowej było sytuacją absolutnie wyjątkową, a on sam jest za prawem handlowców i ich rodzin do niedzielnego wypoczynku.

Kancelaria zaznaczyła, że podczas wideokonferencji "wyrażono dezaprobatę dla zamykania w czasie lockdownu galerii handlowych podczas, gdy duże sieci meblowe czy ze sprzętem elektronicznym, sklepy wolnostojące mogą handlować". Według związkowców, uderza to przede wszystkim w polskich przedsiębiorców, franczyzobiorców - czytamy w komunikacie.

Jak poinformowano, podczas wideorozmowy przedstawiono także sytuację pracowników w sektorze bankowo-finansowym, "którzy w związku z pandemią najdotkliwiej odczuwają procesy informatyzacji tej branży, bo wiążą się one z restrukturyzacją zatrudnienia".

Ponadto - czytamy - "związkowcy postulowali konieczność zwiększenia ochrony wolności związkowej, która nie jest obecnie przestrzegana przez wielu pracodawców, szczególnie w sektorze handlu, zarządzanym przez duże zagraniczne korporacje".

Według komunikatu, związkowcy mówili też, o utrudnianiu przez pracodawców dużych korporacji prowadzenia działalności związkowej i wyrażania przez związkowców różnych form protestacyjnych oraz o nieprzestrzeganiu przez pracodawców przepisów prawa pracy. "Podkreślano, że w tej branży pracują głównie kobiety, szczególnie narażone na stres i niedogodności sytuacji wynikającej z pandemii" - czytamy w komunikacie KPRP.

Jak zaznaczono, związkowcy zwrócili też uwagę na rynek hurtowy i związaną z tym logistykę przejętą w dużej mierze przez zagraniczne sieci. "Wskazano na potrzebę utworzenia polskiego holdingu działającego w tym obszarze, co również mogłoby być korzystne dla producentów rolnych" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z komunikatem prezydent zapowiedział, że "przedstawione postulaty zostaną wnikliwie przeanalizowane, a część z nich dotycząca zmian w obszarze legislacyjnym zostanie rozważona w ramach dalszych prac".

Jak czytamy, Andrzej Duda "podkreślił, że na szczęście pandemia nie naruszyła fundamentów polskiej gospodarki i będzie można powrócić do dynamicznego jej rozwoju, co jest absolutnym priorytetem tej prezydentury".(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (10)

dodaj komentarz
uczen_manueli_g
https://www.youtube.com/watch?v=L5ObycvN3DA&feature=emb_logo

Zjazd solidaruchów
eagleeye
Co wspólnego z szczepieniami ma "Solidarność"
carlito1
Jak to co? Lepkie łapki...
marynapilecka

Czy, ktoś się pytał tych ludzi o to czy chcą...czy solidarność wchodzi w d... prezesurze?

Koronka szajba cd...
carlito1
Po co???? Od dawna wiadomo, że Biedronka Lidl itp. jest wolny od wirusa.....
bogdant
Chyba jeden z niewielu dobrych pomyslow Solidarnosci.
Kto moze siedziec w domu i sie nie narazac niech siedzi (a siedzacy w domu emeryci mogą),
a pracujący na ich emerytury, ktorzy nie mogą uniknąć kontaktów - niech mają możliwość szybszego zaszczepienia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Ale w TVP jeden z drugim pokazali sie po to aby przypomnieć że zawsze mają coś do powiedzenia. Obojętnie czy z sensem czy bez.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki