REKLAMA

Solidarna Polska: Nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski

2020-12-13 13:59
publikacja
2020-12-13 13:59
Solidarna Polska: Nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski
Solidarna Polska: Nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski
fot. Toa55 /

Drastyczne i nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla polskiej gospodarki i milionów Polaków - napisano w uchwale Zarządu Solidarnej Polski. Ugrupowanie wyraziło dezaprobatę dla uzgodnionego na szczycie UE nowego celu klimatycznego.

Zarząd Solidarnej Polski zebrał się w sobotę, by omówić m.in. skutki porozumienia ws. budżetu UE zawartego na szczycie Rady Europejskiej. Jak poinformował lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, głosami 12 do 8 zarząd partii odrzucił wniosek jednego z jej członków o wyjście ugrupowania z koalicji rządzącej. W oświadczeniu po posiedzeniu poinformowano, że ugrupowanie rekomenduje niezwłoczne zaskarżenie rozporządzenia dotyczącego powiązania praworządności z unijnymi funduszami przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W oświadczeniu podano też, że podczas spotkania poruszono kwestię uzgodnionego na szczycie zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. "Solidarna Polska stoi na stanowisku, że przyjęte rozwiązania są dla Polski niekorzystne i w najbliższych latach wpłyną na radykalny wzrost opłat za prąd i ogrzewanie, co dotkliwie uderzy w poziom życia Polaków" - czytamy. Dodano, że szczegółowe stanowisko w tej sprawie będzie przedstawione w najbliższych dniach.

W niedzielę Solidarna Polska przesłała mediom przyjętą dzień wcześniej uchwałę ws. dezaprobaty dla nowego celu klimatycznego. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że realizacja dotychczasowych celów, czyli ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. oraz osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., już teraz jest wielkim wyzwaniem dla Polski i polskiej gospodarki, w szczególności dla energetyki i sektora ciepłowniczego.

"Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) już teraz negatywnie wpływa na koszt energii elektrycznej i ciepła w Polsce, co przekłada się bezpośrednio na spadek konkurencyjności i hamowanie ważnych sektorów polskiej gospodarki, a także obciążanie obywateli wyższymi rachunkami za energię elektryczną i ciepło. Jest także wyzwaniem dla setek samorządowych ciepłowni i elektrociepłowni w Polsce" - napisano.

Powołano się przy tym na szacunki, wedle których transformacja energetyczna w Polsce będzie kosztować ponad 500 mld euro, czyli ponad 2 bln złotych. "Tymczasem polskie regiony górnicze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który wspiera Europejski Zielony Ład, mają otrzymać niskie wsparcie w wysokości 16 mld złotych. Solidarna Polska wyraża troskę o miejsca pracy wszystkich osób z sektorów gospodarki, których istnienie będzie zagrożone. Bezkrytyczna akceptacja unijnej polityki klimatycznej ma wpływ na stabilność bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreślono.

Zdaniem Solidarnej Polski, drastyczne i nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 doprowadzi do zwiększenia ponoszonych przez Polaków i polską gospodarkę kosztów. Ugrupowanie przyznało, że troska o ochronę środowiska i jakość powietrza jest istotna, jednak realizacja celów klimatycznych powinna być elementem kompleksowych rozwiązań dostosowanych do warunków społecznych i ekonomicznych państw członkowskich.

"Zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych - nawet pomimo braku określenia celu dla poszczególnych państw członkowskich - bez dookreślenia zasad zmiany EU ETS oraz zasad dostępu do większej puli środków na dokonanie bardzo głębokiej transformacji energetycznej, rodzi szereg obaw o skuteczność wypracowanego przez Unię Europejską mechanizmu" - podsumowano w uzasadnieniu do uchwały.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Ochrona klimatu

Komentarze (3)

dodaj komentarz
luxferre
No proszę, jednak potrafią liczyć.

A tak poważnie:
Tak, to prawda. Kaczyński poszedł na ustępstwa, które będą rujnować gospodarczo Polskę przez następne dekady, byle tylko mu nie zabierali zabawek i pozwolili olewać prawo.
darius19
tym panom czystsze powietrze wisi. tzw. suwerennosc w ich wydaniu (haslo) - to ich rajcuje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki