Socjalizm XXI wieku. SYRIZA punkt po punkcie [300+ obietnic]

analityk Bankier.pl

Wyniki demokratycznych wyborów w kraju, który powszechnie określa się mianem „kolebki demokracji” wprawiły w osłupienie część europejskich polityków, inwestorów i komentatorów. Triumfująca SYRIZA nazywana jest ugrupowaniem lewicowym lub populistycznym, lecz, poza kreśleniem perspektywy wyjścia Grecji ze strefy euro, mało mówi się o szczegółach jej programu. Rzućmy na nie nieco światła.

 „Lewica XXI wieku” – tak nazywa się program, z którym SYRIZA szła do tegorocznych wyborów. W treści obszernego dokumentu znajdziemy obietnice dotyczące niemal każdej dziedziny życia – od broni atomowej po przedszkola, od planu 5-letniego w gospodarce do zakazu GMO. 

- Strategicznym celem Syrizy jest socjalizm, socjalizm z demokracją i wolnością, socjalizm w Grecji, Europie i na świecie, socjalizm XXI wieku – stwierdza lewicowa koalicja na jednej z pierwszych kart swojego programu.

Dalsza narracja prowadzona jest według sprawdzonego wzoru – a) nakreślenie problemu b) wskazanie błędów i winnych (do wyboru: poprzednie rządy, neoliberalizm, kapitalizm, wolny rynek, wielkie korporacje itp.), a następnie c) przedstawienie własnej recepty.

(fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis / FORUM)

W mediach do tej pory najczęściej mówiło się o programie Syrizy w kontekście wyjścia ze strefy euro. To tylko jeden z nielicznych jego wątków. Jakie stanowisko nowa siła przewodnia greckiego parlamentu zajmuje ws. Rosji, wydatków na wojsko, sektora bankowego, Kościoła – teoretycznie można te kwestie „wyczuć” (w końcu to koalicja partii lewicowych), jednak lepiej zawsze bazować na konkretach. Tym bardziej, że nie brak niespodzianek.

Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że jakakolwiek partia polityczna po objęciu władzy zrealizuje 100% programu. Poza ograniczeniami prawnymi, czy niedostateczną liczba miejsc w parlamencie zawsze górę wziąć może postawa wyrażona przez pewnego polskiego polityka słowami "Obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą".

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami.

Mimo wszystko warto wiedzieć kto stanie się nowym głównym bohaterem greckiego serialu kryzysowego, a na europejskich salonach  zyska (być może) miano europejskiego enfant terrible. Tym bardziej, że wybory parlamentarne w kolejnych krajach UE już za pasem...

Poniższa lista powstała w oparciu o całościowy program partii oraz tzw. „Program z Salonik”, który prezentuje cztery filary odbudowy kraju. Oba dokumenty dostępne są na stronie internetowej SYRIZY.

(Uprzedzam – lista postulatów nie należy do najkrótszych, a mimo to przy jej opracowywaniu zapewne część postulatów pominąłem. Brakujące proszę wskazywać w komentarzach).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 13 ~ityle

Czyli wygrał grecki PIS - wyrazy współczucia dla przesympatycznego Narodu Greckiego. Cóż - sami wybrali.

! Odpowiedz
10 14 ~NarodowyKapitalista

Interesuj się Polską, oszołomie!
Wszędzie widzisz PIS, czyli jako zło???
Propaganda sprała ci mózg.
Braknie TOBIE na emeryturę to będziesz bredził hasełka poprawne politycznie. Czyli "postęp" i "europejskość"

! Odpowiedz
8 5 ~ityle odpowiada ~NarodowyKapitalista

Ano PIS to głupota i zło. Nie zapomnij wytrzeć piany bo cieknie Tobie po brodzie.

! Odpowiedz
3 3 ~rtr odpowiada ~ityle

ityle masz rację :)) , chociaż w tym przypadku z pewnością nie chciał byś jej mieć, PIS to głupota i zło

! Odpowiedz
3 1 ~NarodowyKapitalista odpowiada ~ityle

Masz jakieś wskaźniki tej "złości"? ekonomiczne chociażby?
Porównywałeś wszystkie "nierządy"? czy tylko sobie tak słyszysz w mediach, że kaczor to kartofel? a Korwin to wariat, albo Putin psychol. Za to wojenki USA to ciebie przypuszczam nie zainteresują (bo w mediach nie słyszysz?).
Uważam że arabów nie powinno się wpuszczać do europy, ale nie powinno się ich "stabilizować"
Może Putin też z miłości do ludzkości :) chce wprowadzać ruską demokrację. Większość rusków podobnie sądzi.
Ty pewnie sądzisz inaczej. Ale każdy "sprany" myśli że rację ma ON, kwestia propagandy jak bardzo w to wierzą.
Dlatego zalecam odrobinę przystanąć z medialnymi hasełkami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ityle odpowiada ~NarodowyKapitalista

Z całym szacunkiem dla Ciebie (z wypowiedzi wynika, że jesteś inteligentny i wykształcony) - mocno przesadziłeś interpretując moją wypowiedź. Nie jestem fanatykiem, nie należę do żadnej partii. Najzwyczajniej chcę jak Wszyscy żyć w normalnym kraju, rządzonym przez uczciwych ludzi, dla dobra Nas Wszystkich. Ale sądzę, że mimo wszystko potrafię odróżnić kapitalistę od bolszewika, głupotą się najzwyczajniej brzydzę. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 17 ~md

Stek bzdetów często się wzajemnie wykluczających np. w sprawie NATO.
A najlepsze to demilitaryzacja sił bezpieczeństwa :-) zakaz używania chemikaliów oraz gumowych kul w czasie protestów, demonstracji, strajków etc. - No tak komuniści się nie będą bawić w gaz łzawiący i gumowe kule. Oni wiedzą do czego służy ostra amunicja :-) Skąd my to znamy?
Niewiarygodne, że 50 lat komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej nic takich baranów nie nauczyło

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 0 ~jss

nie doczytalem do konca - ale to bez znaczenia facet pewno nigdy nie byl w grecji zna tylko rybe po grecku a staje sie autorytetem - ciekawe jak nisko jest dziennikarstwo w rp

! Odpowiedz
6 5 ~asdd

To nam pierwsza demokracja zafundowała niespodzianke :-D Bardzo dobrze teraz pokazówka i pogonienie troche korporacji Islandia to za mało Nastepny kraj i ruszy domino Koryto ktos kopniakiem rozwalił Przykrecajcie srube jeszcze wszystkim to zobaczycie bunt niewolników Zyć tylko po to zeby pracowac i zarobic na przezycie Dzieki za takie perspektywy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~erererer

chorujesz na konsumpcjonizm, on nie pozwala ci się cieszyć tym co masz, tylko ciągle pragniesz mieć więcej i więcej, może jakby cie tak zakuć w kajdany i zagonić biczem na plantacje bawełny to po tygodniu byś zrozumiał jaka jest różnica między niewolnikiem a człowiekiem pracującym na swoje utrzymanie

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil