Socjalizm XXI wieku. SYRIZA punkt po punkcie [300+ obietnic]

analityk Bankier.pl

Wyniki demokratycznych wyborów w kraju, który powszechnie określa się mianem „kolebki demokracji” wprawiły w osłupienie część europejskich polityków, inwestorów i komentatorów. Triumfująca SYRIZA nazywana jest ugrupowaniem lewicowym lub populistycznym, lecz, poza kreśleniem perspektywy wyjścia Grecji ze strefy euro, mało mówi się o szczegółach jej programu. Rzućmy na nie nieco światła.

 „Lewica XXI wieku” – tak nazywa się program, z którym SYRIZA szła do tegorocznych wyborów. W treści obszernego dokumentu znajdziemy obietnice dotyczące niemal każdej dziedziny życia – od broni atomowej po przedszkola, od planu 5-letniego w gospodarce do zakazu GMO. 

- Strategicznym celem Syrizy jest socjalizm, socjalizm z demokracją i wolnością, socjalizm w Grecji, Europie i na świecie, socjalizm XXI wieku – stwierdza lewicowa koalicja na jednej z pierwszych kart swojego programu.

Dalsza narracja prowadzona jest według sprawdzonego wzoru – a) nakreślenie problemu b) wskazanie błędów i winnych (do wyboru: poprzednie rządy, neoliberalizm, kapitalizm, wolny rynek, wielkie korporacje itp.), a następnie c) przedstawienie własnej recepty.

(fot. REUTERS/Alkis Konstantinidis / FORUM)

W mediach do tej pory najczęściej mówiło się o programie Syrizy w kontekście wyjścia ze strefy euro. To tylko jeden z nielicznych jego wątków. Jakie stanowisko nowa siła przewodnia greckiego parlamentu zajmuje ws. Rosji, wydatków na wojsko, sektora bankowego, Kościoła – teoretycznie można te kwestie „wyczuć” (w końcu to koalicja partii lewicowych), jednak lepiej zawsze bazować na konkretach. Tym bardziej, że nie brak niespodzianek.

Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że jakakolwiek partia polityczna po objęciu władzy zrealizuje 100% programu. Poza ograniczeniami prawnymi, czy niedostateczną liczba miejsc w parlamencie zawsze górę wziąć może postawa wyrażona przez pewnego polskiego polityka słowami "Obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą".

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2015 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami.

Mimo wszystko warto wiedzieć kto stanie się nowym głównym bohaterem greckiego serialu kryzysowego, a na europejskich salonach  zyska (być może) miano europejskiego enfant terrible. Tym bardziej, że wybory parlamentarne w kolejnych krajach UE już za pasem...

Poniższa lista powstała w oparciu o całościowy program partii oraz tzw. „Program z Salonik”, który prezentuje cztery filary odbudowy kraju. Oba dokumenty dostępne są na stronie internetowej SYRIZY.

(Uprzedzam – lista postulatów nie należy do najkrótszych, a mimo to przy jej opracowywaniu zapewne część postulatów pominąłem. Brakujące proszę wskazywać w komentarzach).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~500mTOALETOWEGO

„Politycy robią NAM dobrze, nie tylko u nas”

A „prosty” GREK na to:

Siedziałem SOBIE na kamieniu, paliłem skręty, a przymnie stał MÓJ osiołek i wóz drewniany pełen arbuzów. I stało się CI na górze, dali MI Marlboro, zamienili osła na Mercedesa.

To teraz dajcie KASĘ na części zamienne !!!, bo osła i wozu już nie mam, a dookoła tylko pełno tylko kamieni.


Wariant Polski:

A „prosty” frankowicz na to:
Siedziałem SOBIE w „Mieszkaniu Komunalnym”, paliłem „POPULARNE”, a przymnie stał MÓJ „MALUCH”. I stało się CI na górze, dali MI Marlboro, zamienili „MALUCHA” na Mercedesa.

To teraz dajcie KASĘ na spłatę kredytu CHF!!!, bo „Malucha” i „Mieszkania Komunalnego” już nie mam, a dookoła tylko pełno „Biedronek”, „Orlików” i BANKÓW.
Wiem, gdzie są pieniądze i stamtąd je wezmę, bo mam gdzieś depozytariuszy i akcjonariuszy

Z poważaniem i socjalistycznym pozdrowieniem
OKO na WASZE rachunki bankowe w SZWAJCARII

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~p23

Warufakis, a seks też za darmo?

! Odpowiedz
0 0 ~miniu111

Tak, powyżej 65 lat.

! Odpowiedz
0 1 ~p23

Puk puk w lepetynke, Grecy.
Tego się nie da czytać.np.sklepy mają mieć 48h tydzień pracy.czyli od 9 do 17, a potem pocałunek w klamkę.

! Odpowiedz
6 5 ~smutneniestety

PIS ich przebił!

! Odpowiedz
0 3 ~zachwycony

rewelacja! Raj na ziemi. Żołnierze w pracy do 15-tej, wojen ma nie być, odejdą więc z NATO. Firmy nie mogą zwalniać, jeśli przynoszą zyski - ciekawe kto je będzie prowadził, bo na pewno nie Grecy, ani nie w Grecji

! Odpowiedz
0 0 ~bartek

Jedynymi ludzmi na swiecie ktorzy przeczytali ten program w calosci sa Pan redaktor i tłumacz ktory to tlumaczyl na polski chyba że to jedna i ta sama osoba.

! Odpowiedz
0 5 ~SONDA

Czy uważasz, MFW wyśle Ryszarda Petru do Grecji?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
2 1 ~smutneniestety

Kaczyńskiego powinien wysłać, nie Petru. Po naukę!

! Odpowiedz
3 2 ~anymous odpowiada ~smutneniestety

petru już przeszkolony przez srosza?

! Odpowiedz
0 8 ~dociekliwy

No dobrze, plan zmiany systemu jest. Fajnie. Socjalistyczny, czy nie...ale! Gdzie jest kosztorys, biznesplan? Bo rozumiem, że jak chce się wprowadzić jakiś plan rozwoju (firmy, miasta, państwa, gospodarstwa domowego, siebie samego), to szacuje się wydatki na wdrożenie tego planu, nie? Chyba, że Grecy łyknęli te marzenia bez dopytywania o obciążenia finansowe dla płatnika (podatników, czyli ich samych)...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asd

Jest kosztorys na stronie, bankier go pominął

! Odpowiedz
1 1 ~dociekliwy

"Obrona i wzmacnianie wolności do wypowiedzi, demonstracji, organizacji, strajku, azylu, prywatności i uczciwego procesu" - można mieć "wolność do"? Można być "wolnym do"? Chyba raczej "wolnym od". Jeśli już, to można "mieć prawo do...". Moim zdaniem ten zapis programu logicznie i semantycznie nie ma sensu. Nie można przecież kogoś "uwolnić do czegoś".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~rav

"uznanie konstytucyjnego obowiązku zapewnienia wszystkim obywatelom miejsc pracy"

heheheheh

! Odpowiedz
21 17 ~Profesor

Socjalizm pojawia się wtedy, gdy liberałowie przesadzą z złodziejstwem. Grecja jest tylko tego potwierdzeniem.

! Odpowiedz
5 26 ~tintin

A gdzie ci liberałowie? XD Polska już miała przez kilka dekad socjalizm, do tej pory go mamy, teraz sobie pooglądamy z daleka "nowoczesny" socjalizm w Grecji.

! Odpowiedz
33 13 ~zorientowana

Dobrze, że wyrwali się z tego UE gówna. za parę lat będziemy im buty czyścić. To naród z jajami.

! Odpowiedz
24 32 ~RP

"- wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy dla żołnierzy"
Jak rozumie to należy Grecję atakować po 15. Podbijemy ich bez jednego wystrzału :-)
Jest więcej takich "kwiatków" ale daruję sobie - nie mam w zwyczaju glanować leżących.
Socjalizm to jednak rodzaj choroby umysłowej - Korwin ma 100% racji

! Odpowiedz
26 25 ~Mariusz_W

Chyba nie pracujesz, skoro nie zrozumiałeś że 8-godzinny dzień pracy nie oznacza stałych godzin pracy.

Korwin ma godnego siebie wyborcę.

! Odpowiedz
22 23 ~arek

Brawo Grecja, Oby inne narody i społeczeństwa potrafiły wybrać dobrze, jak Wy. Czas skończyć z mafijnym systemem roszczenowiowców z biznesu i wszechwładzy antydemokratycznej i anty ludzkiej Trojki i ich mediów ogłupiających ludzi.

! Odpowiedz
26 14 ~arek

Roszczeniowcy z biznesu, złodzieje z funduszy i banków już trzesą dupkami i uruchamiają "niezależnych" ekspertów i machinę ogłupiającej propagandy. Socjalizm (w PRL poza słowami nigdy go nie było tak z zupełnie innej beczki) jest jedynym rozsądnym systemem zastępując neoliberalizm który jest skrajnie nie efektywny i nie ludzki, dla ludzi i całych społeczeństw (owszem jest efektywny dla tzw. elit finansowych). Brawo Grecja - oby cała Europa i Świat wzięły z Was przykład.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~ja

Jedź do Wenezueli, na Kubę i do Korei Pn. i zobacz jak działa ten socjalizm

! Odpowiedz
15 14 ~politolog

Grecy mieli racje !!!!

! Odpowiedz
3 23 ~visus

A nie lepiej w trzech słowach?..Szczęścia- zdrowia- pomyślności.

! Odpowiedz
7 17 ~Automator

Gatunek Pozytecznych Idiotow jest niesmiertelny... Tylko zmienia kraje, w ktorych sie pojawia.

! Odpowiedz
5 9 ~polak2

Grecja ?jak daja to bierzemy ile da się wyciągnąć .Martwić niech się martwia Ci co pożyczają .Polska powinna robić to samo,Brać brać .Niemce też brali w 1940r co im w ręce wpadło.Dziadkowi wzieli dwa konie i do dziś nie oddali .

! Odpowiedz
0 12 ~SOKRATES

Grecja to kolebka cywilizacji i demokracji, grek pracuje po to żeby żyć, a polak po to aby pracować i spłacać kredyt nie tylko we frankach. dodatkowo grecy mają więcej słońca.

! Odpowiedz
3 2 ~jola

Egipt, Mezopotamia to kolebki cywilizacji. Grecja była później

! Odpowiedz
7 20 ~jive

Socjalizm jest nie tylko w Grecji,na pewno jest w Unii Europejskiej ,bo są dopłaty do rolnictwa czyli nie ma wolnego rynku,bo są karty nauczyciela,górnika,bo największym pracodawcą są wszelakie urzędy instytucje państwowe dla swojego elektoratu. Socjalizm charakteryzuje się brakiem wolności słowa,wolność jest w znacznym stopniu ograniczona dominuje tuba propagandowa.Socjalizm to także dofinansowanie banków z budżetu państwa na rzecz udzielonych kredytów. Banki nie podlegają prawom rynku.Jednak jest nadzieja ,historia uczy że wszystkie unie imperia prędzej czy póżniej znikają .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 9 ~Ebaryk

Coś się w główce pomieszało, jak wielu ultraliberałom! Socjalizm to ustrój, gdzie własność jest społeczna (ogółu) i to jest jego wyznacznikiem a nie jakiekolwiek regulacje charakterystyczne dla współczesnego kapitalizmu jak dopłaty branżowe, kwoty produkcyjne itp. Tego typu regulacje są charakterystyczne dla wielu pństw kapitalistycznych, w tym także USA. Całkowicie wolny rynek spowodowałby szybszy kryzys, paraliż gospodarczy i niepokoje społeczne. Tego jednak ultraliberałowie nie rozumieją i ciągle uparcie trzymają się teorii pomyleńców w rodzaju Hayeka i Friedmana. Poza tym dofinansowanie banków nie ma nic wspólnego z socjalizmem a jedynie z nieuczciwością finansiery. Siano w głowie, niestety! Do tego doprowadziła burżujska propaganda!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 13 ~wojtek52 odpowiada ~Ebaryk

No niestety bolszewicka propaganda zrobiła ci z mózgu (co sam sobie dopisz). Hasło o paraliżu gospodarczym spowodowanym przez wolny rynek skąd zaczerpnąłeś? Lenin, Marks czy może jakiś inny nawiedzony? Socjalizm gdzie własność społeczna była jego wyznacznikiem przerabialiśmy do 1989 roku. Domyślam się, że wtedy nie było cię jeszcze na świecie i nie wiesz co znaczy taka gospodarka. Zamiast wciskać brednie zacznij mysleć, uruchom wyobraźnię, analizuj, wyciągaj wnioski. Lenistwo intelektualne przez ciebie reprezentowane nie pomoże ci w tym procesie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~MacGawer odpowiada ~Ebaryk

"Socjalizm to ustrój, gdzie własność jest społeczna (ogółu)" - to jest definicja komunizmu. Socjalizm zakłada równy podział dóbr itp bez wnikania kto i jaką własnośc posiada. Ponieważ rozdział dobr bez państwowego aparatu represji jest niemożliwy socjalizm = duży udział państwa w gospodarce. W/g ideologii marksistowskiej gdy zrealizuje się postulaty SYRIZY to nastapi przeksztalcenie socjalizmu z wczesnej formy jaka jest obecna Grecja do "doskonałej", czyli komunizmu. No może niezbyt doskonałego w/g Marksa, ale z pewnością identycznego z Leninowskim NEP-em.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~asdd

To juz wymysliły te "głupie" araby Zakaz lichwy tez i harem Oczywiscie nie wszędzie

! Odpowiedz
4 26 ~mark8

Skrócenie tygodnia pracy do 35 godz.... A do tego jeszcze sjesta w godzinach pracy, czyli de facto będzie wychodzić 30-godzinny tydzień. Czekam aż socjaliści w Grecji dojdą do wniosku, że w ogóle nie trzeba pracować, a pensja powinna przychodzić za nic.

! Odpowiedz
7 1 ~oset38-67

Ależ wy wszyscy szczekający jesteście przesiaknięci ideami kapitalizmu!! A co by sie takiego stało gdyby wszyscy pracowali np, 5 godzin dziennie???? Jeszcze w 19 wieku normą była praca 14 godzinna,chesz,żeby Twoje dzieci też tak pracowały? W imię czego???Zysków korporacji? Nie dajcie się ogłupić obowiązującej idei kapitalizmu!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 20 ~fra

"wycofanie religii ze szkół, zastąpienie jej przedmiotem traktującym o wszystkich religiach w sposób naukowy" - i z tym się akurat zgadzam!

! Odpowiedz
9 7 ~plazowicz

Pasuje jak ulał do reszty komuszego bełkotu. Ogłupić, zdobyć władzę i puścić w skarpetkach - do tego się to wszystko sprowadza.

! Odpowiedz
2 7 ~sjlog

Nie wiem czy publikacja tego artykułu z tak bogatą listą "dobroci" które można ofiarować społeczeństwu przed wyborami w Polsce do dobry pomysł.

! Odpowiedz
7 26 ~mlodinio

Ten program to albo bełkot nieświadomego życiowo dziecka, albo zarys wizji utopii pisarza fantastyki... Przyznaję, że nie czytałem do końca, ale mam jedno, podstawowe pytanie - skąd wezmą na to finansowanie? Złóż mineralnych chyba za dużo nie mają, więc może jakiś podatek dochodowy 90%...

! Odpowiedz
3 13 ~ten

No jak to skąd wezmą pieniądze - od zagranicznych pożyczkodawców. Renegocjują dług, potem umorzą część zadłużenia, znowu się zadłużą i tak wkoło Macieja.

! Odpowiedz
8 37 ~anonim

W sumie to się cieszę, i życzę Grecji zrealizowania jak największej części z tych wszystkich założeń. Przynajmniej reszta świata w tym i Polacy będą mogli sobie poobserwować jak kończą ustroje socjalistyczne i może coś się w Polsce zmieni na rzecz ZDROWEGO prostego kapitalizmu jaki był przed drugą wojną światową

! Odpowiedz
31 13 ~Adam222

Kapitalizm opiera się na wyzysku. A socjalizm to najlepsza forma ustroju. Popieram Greków i cieszę się, że następny kraj wypina się na banksterów. Oby w Polsce też ludzie przejrzeli na oczy. No chyba, że nie chcą mieć pensji minimalnej w wysokości 750 euro.

! Odpowiedz
5 21 ~lo odpowiada ~Adam222

Adam222 Czy Szanownego Pana coś dzisiaj pierdolnęło w głowę?

! Odpowiedz
0 0 ~tad

Przed I Wojną Światową!

! Odpowiedz
1 15 ~Grecja

Oni po prostu pójdą w kierunku o wiele dalszym od socjalizmu. Państwo musi zapewnić dla obywateli wszystko co chcą i kropka. Grecja będzie krainą szczęśliwości.

! Odpowiedz
1 25 czelsi_01

Jak to czytam to dochodzę do wniosku, ze Grecy albo oszaleli albo odkryli największe złoża ropy, gazu, uranu, wody i kto wie czego jeszcze, które zapewnią im nielimitowany dostęp do pieniędzy, którymi to wszystko sfinansują.

Paranoja i Utopia w jednym.

! Odpowiedz
2 27 ~grzesiek

Niezła jazda. Takich głupich postulatów dawno nie czytałem. Jak ktoś jeszcze wierzy w socjalizm to proszę obserwować Grecję od momentu w którym ta SYRIZA dojdzie do władzy. Równia pochyła czeka ten kraj. Nie wiem dlaczego ludzie są tak głupi i nie wyciągają wniosków z historii. Ciągle powtarzają się te eksperymenty socjalistyczne i ciągle nie wypalają. Mimo to ludzie nadal w to wierzą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~piję_bo_lubię

Pełna zgoda. Abo Syriza oszuka swoich wyborców jednocześnie puszczając oko do EBC i MFW, albo Grecja wkrótce będzie miała problem, bo parafrazując Biblię 'z pustego i Syriza nie naleje'. ;)

! Odpowiedz
2 10 ~anonim

Wiesz, idee socjalistyczne trafiają przede wszystkim do ludzi prostych a takich zawsze było więcej na świecie. Jest też trochę inteligentów którzy żyją z przekonaniem że ludzie rodzą się wyłącznie po to by sobie pomagać, a indywidualizm i dążenie do prywatnych celów jest tak wielką rzadkością jak szansa na przeżycie po wciągnięciu przez tornado F5. W Polsce dalej pokutuje tęsknota za komunizmem mimo że kto jak kto ale to właśnie my powinniśmy na ten temat najwięcej wniosków wyciągnąć. Socjalizm może i byłby dobry gdyby władza się nie zmieniała a wszystkie pokolenia urzędników były uczciwe, jednak nawet gdyby twórcy tego ustroju tacy byli to nie ma gwarancji czy kolejny rząd nie zdefrauduje oszczędności ludzi jak to pokazała Polska historia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~mark

Większość Greków pewnie nawet nie przeczytała programu wyborczego Syrizy. Usłyszeli tylko hasło "koniec oszczędności" i to im wystarczyło. Chcieli zrobić na złość znienawidzonej Brukseli i zrobili.

! Odpowiedz
1 9 ~jednak

Część postulatów byłyby bardzo popularne w Polsce. Może nasi powinny notatki robić...
- zwiększenie kwoty wolnej od podatku,
- nowe ulgi i odliczenia podatkowe,
- uproszczona sprawozdawczość dla małych przedsiębiorstw,
- reforma podatku VAT w kierunku ograniczenia kosztów podstawowych produktów i usług,
- ograniczenie przywilejów parlamentarzystów,
- walka z korupcją i większa kontrola finansów partii politycznych,
- decentralizacja administracji wraz z przekazaniem środków na najniższy możliwy szczebel,
- informatyzacja i walka z biurokracją,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~iwan

partia jest wyjątkowo prorosyjska,
rozbicie UE, osłabienie NATO pod hasełkami a'la lenin

! Odpowiedz
3 9 ~Ekonom

Chłodno patrząc widzę pojedyncze postulaty na sposoby sfinansowania tych jakże licznych aberracji/populizmów. Kilka sensownych postulatów -rodzynków - nie zmieni generalnego obrazu - wishfull thinking.

! Odpowiedz
10 8 ~dlarównowagi

Głównie chodzi o to by uwolnić potencjał ludzi, czyli Greków, odzyskać suwerenność narodową, i pozbawienie ponadnarodowego kapitału pozycji jako pan i władca nad gospodarką... Część z tych postulatów pokrywa się z reformami sugerowanymi przez wiele ugrupowań, w tym prawicowe. Uważam, że te rzeczy są potrzebne też w naszym kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~ja

Właśnie te rzeczy doprowadzały Europę do dwóch wojen światowych. Bo zawsze komuś tego kapitału, runku, surowców etc. brakowało. Mamy pierwszy raz w historii 70 lat pokoju w Europie i poziom zycia taki, że walą do nas imigranci drzwiami, oknami, statkami i podziemnymi tunelami. A tobie wiecznie chyba bedzie źle.

! Odpowiedz
6 16 ~dor

... doczytałem do czwartej strony , mózgi tam mają zlasowane bardziej niż bogaci Francuzi czy Niemcy, tacy ludzie nie mogą rządzić krajem dłużej niż parę miesięcy , chyba ,że chcą razem z wyborcami wypi....lić w kosmos.Nie sądziłem nawet .że grupa dorosłych ludzi i to spora ,ma tak pomieszane w głowie , jednak Polacy mimo większej biedy są rozsądniejsi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 ~jajacek

ja już po drugiej ma doścyć tak kretyńskiego populizmu jeszcze nie widziałem marks byłby bardziej racjiopnalny skąd inąd czy cie debilblni wyborcy zastanawiajć sie kto za to 1/10 ich pomysłoow zapłaci w ich inetreresie jest eurio bo wracając do drahmy stają się biedniejsi od nas ,
ps ostatnia podbitka złota to chyba sprawka co świtylwjszycg greków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~DanielP

Może Szumlewicz by do nich pojechał, miał by jak w raju :D

! Odpowiedz
2 17 ~boss

A jednak , czy znacie temat ,, Islandia-media o tym milczą''? Tam pozbyli się Unii i unijnych złodziei i ,,rodzimych'' zdrajców. Nie tak jak u nas - zdrajcy na piedestale i bezkarni.

! Odpowiedz
3 11 ~polskidziad

....i olali spłaty ''zobowiązań '' należnych mośkom .....a , jednak można , tylko rząd musi być z ludu .....

! Odpowiedz
0 0 ~miniu111

A niby co ma wspólnego Grecja z Islandią?

! Odpowiedz
9 12 ~polskidziad

...wolę utopijną przyszłość ,niż obecną żydowską rzeczywistość ...

! Odpowiedz
9 15 ~Morf

Prawie jak postulaty Tuska. Ja, głupi w nie uwierzyłem, ale wiem, że oprócz mnie i kliku milionów polaków są jeszcze naiwni grecy :).

! Odpowiedz
4 2 ~ojom

Moment, nie zauważyłem postulatu, żeby uwolnić świstaki od zawijania sreberek! Jedzie spiskiem na kilometr...

! Odpowiedz
5 12 ~mwa

- Nie spłacać pożyczek
- Wyjść z wszystkich sojuszów obronnych
- Zmniejszyć wydatki na armię

taa....

! Odpowiedz
1 16 ~ABo

"likwidacja G8"? przeciez Grecji tam nie ma ...

! Odpowiedz
1 6 ~macias

Ale G8 zlikwidują. I Grecy w to wierzą ;)

! Odpowiedz
3 26 ~marko

Czemu zaczyna sie takie ujadanie jak dopiero wybory byly, na zielonej wyspie tez byly same obietnice.Oby w Grecji sie udalo przepedzic tych dobrczyncow od finansowej pomocy ktora tworzy niewolnikow

! Odpowiedz
0 0 ~oset38-67

Zgadzam się z Tobą! U nas niby jest dobrze??? Gdzie zagranicznen koncerny zatrudniają pracowników za 1300n miesięcznie????? To jest ten raj kapitalizmu????????????????

! Odpowiedz
18 15 ~marek

toż to pisoski program i duda na czele. Żeby żyło się lepiej a pieniądze kapały z nieba DDDD

! Odpowiedz
10 16 ~jasnowidz

Z ostatniej chwili. Kreatywna propaganda zachodu jest nie do pobicia. Jak elity zorientowały się że od zwycięstwa w Grecji Syrizy rozpocznie się demontaż Unii europejskiej, uderzyli z nową teorią w tuby propagandowe, a mianowicie że Unijna gospodarka będzie znacznie silniejsza bez słabeuszy. Na tym przykładzie widzę jakim cieniasem propagandowym był Paul Joseph Goebbels . Goebbels, ty cieniasie. Hahaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 26 ~Raf

Ja pitole ........ Przecież to czysty komunizm, z domieszką demokracji.... Ja rozumiem gdybysmy żyli przed I wojną światową i na świecie nie było jeszcze żadnego kraju komunistycznego i wszystko kończyłoby się na teorii, ale był ZSRR, były CHRL, dzisiaj dalej są, ale kapitalistyczne (i jakies wnioski powinny z tego płynąć), korea północna, Kuba ......................... Wpsółczuję bycia takim idiotą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 24 ~Headliner

Raz sierpem raz płotem...

Rozpoczynają się rządy Kim Dzong Syriza

! Odpowiedz
6 28 ~ciagov

1% PKB na to, 1.5% na tamto 3% na owamto... Grecy będą musieli chyba wyprodukować 1000% PKB przy takim 'genialnym' planie

! Odpowiedz
0 2 ~erg

A najlepsze że w którymś punkcie postulują zlikwidować wyliczanie PKB :) a w innych wyliczają ile % PKB przekazać na co. Albo głupota albo celowy zabieg bo zawsze bedzie można ogłaszać PKB na poziomie jaki sobie ustalą i tak wyliczać środki i nikt im nie powie że nie dotrzymali obietnic.

! Odpowiedz
15 14 ~upaupa

Kolejny artykuł proponuje zatytulowac POLSKA XXI wieku czyli Kapitalizm XIX wieku....

! Odpowiedz
6 25 ~Raf

Nie wiedziałem, że 23% podatek, ZUS, NFZ, akcyza, spółki państwowe, bank centralny, zadłużanie państwa i interwencjonizm państwowy to kapitalizm O.O

! Odpowiedz
2 11 ~224

Kapitalizm XiX w to okres największego postępu społecznego i gospodardczego w historii Europy. Największej poprawy bytu ubogich (wbrew fałszywemu obrazowi, który Marx odmalował w Kapitale) i największego postępu idei wolności. Jestem za powrotem do ustroju panującego w. XIXw!!!

! Odpowiedz
7 0 ~etam odpowiada ~Raf

kolego wszystkie te powyżej wymienione rzeczy służą by wspierać kapitał... powiedz, że nie

! Odpowiedz
0 0 ~OSET38-67 odpowiada ~224

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 12 ~s6

35-godzinny tydzień pracy to dobry pomysł. Dawno o tym myślałem. Może w Polsce któraś partia też to wprowadzi. Życie jest jedno, po co tyrać do upadłego. Ludzie byliby szczęśliwsi.

! Odpowiedz
4 37 ~MacGawer

Zatrudnij się na pół etatu, a będziesz pracował jeszcze krócej. Zatem w czym problem?

! Odpowiedz
6 11 ~s6 odpowiada ~MacGawer

Chodzi o to żeby zlikwidować nadmierne przepracowanie u pracujących, a nic nie robienie u bezrobotnych. Dodatkowo np. w wolną godzinę pracujący zabierze dziecko do kina lub na basen, przystrzyże trawnik, umyje samochód bo będzie miał więcej sił i czasu. Od razu zrobiło by się piękniej wokoło.

! Odpowiedz
3 20 ~NarodowyKapitalista odpowiada ~s6

Komuchy bazują na takich właśnie hasełkach- "pięknie", "czysto", "bezpiecznie" itd. itd.
Iluzja dla proletariatu.
A ekonomia, matematyka i tak zniszczy prędzej czy później ten poroniony system zrodzony z główek Marksa i Engelsa

! Odpowiedz
0 1 ~asdd odpowiada ~s6

Wiecie ze w Irlandii biedotę uspokoili socjalem Wczesniej paliły sie tam auta i ogólna rozwałka Chciałbym zobaczyc dyskusję mądrali z nimi :-D

! Odpowiedz
1 1 ~mark8 odpowiada ~s6

Mi się wydaje, że jeśli czas pracy zostanie skrócony do 35 godz., to taka sama liczba osób będzie miała do wykonania taką samą ilość pracy w krótszym czasie. Na pewno nie doprowadzi to do zatrudnienia kolejnych osób. Ale co ja tam wiem...

! Odpowiedz
0 0 ~tad odpowiada ~NarodowyKapitalista

Dodruk pieniędzy to ekonomia?????

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 7 ~Cacola

Jeśli uda im się zrealizować choć 10% z tego to będzie pierwsza partia która naprawdę chce coś zrobić dla obywatela a nie dla siebie. Szkoda że u nas politycy to mazgaje i jaj nie mają aby takie postulaty napisać. A później je zrealizować. Popieram i jeśli w Polsce będzie taka partia, która wprowadzi takie postulaty to na nią zagłosuję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~ww

Taka partia była, nazywała się PZPR i myśle że jakieś resztki PPSu jeszcze są więc masz szanse na nich zagłosować.

! Odpowiedz
3 3 ~udawaczgreka

Chce być Grekiem :) grecje do bałtyku heh

! Odpowiedz
2 12 ~coldwawa

Nieźle. Jak zaczną się wywiązywać z obietnic, pociągną Unię za sobą na dno...

! Odpowiedz
2 17 jrkp

no to zacznie sie eksodus greków po europie...

szczegolnie tych mlodych i jako tako wykształconych i majacych coś w głowach...

! Odpowiedz
3 15 ~Blogi

Hahahaha dobre ! Brawo grecja. UE musi szybko dzialac i wypierdolic tych grekow ze strefy Euro. Jak wprowadza 1/100 tych zapowiedzi ich gospodarka zlozy sie jak domek z kart. Lepiej zeby nie mieli nas wtedy czym szantazowac.

! Odpowiedz
3 1 ~propublicobono

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10390980_719055928191423_563337236556099033_n.jpg?oh=a5aace655c7cc5a9cd8b15e26ee4e33f&oe=552A599A&__gda__=1431546971_c56ef16231c74868cd499c48c74f969c :)

! Odpowiedz
4 2 ~propublicobono

http://tnij.org/giwxmzu poprawiam ;)

! Odpowiedz
4 8 ~mark

W socjalizmie różnica jest taka, że ten wielki kubeł to budżet państwa finansowany z podatków, składek socjalnych itd. I może się okazać, że z tego wielkiego kubła nie dostaniesz nic, bo rząd za ważniejszą rzecz uznał np. zapewnienie darmowych studiów dla osób, które nie wiedzą co z sobą zrobić w życiu ;) Albo wariant drugi: każdy dostanie po niewielkim okruszku, wszyscy będą mieli po równo, ale nikomu to nie wystarczy do tego, żeby przeżyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 ~plazowicz

Mam nadzieję, że Niemcy odetną ich w końcu od cycka. Tego już za wiele.

! Odpowiedz
3 23 ~tamten

Przejrzałem połowę artykułu i już miałem dość. Tyle rzeczy to chyba nawet Tusk nie obiecał. Wszystko ma być finansowane z budżetu państwa, ludzie mają płacić mniejsze podatki, mniej pracować, dostawać więcej kasy od państwa, a Grecja będzie krajem mlekiem i miodem płynącym. Mogę się założyć, że większość Greków nawet nie czytała tego programu wyborczego, tylko usłyszeli hasło "koniec zaciskania pasa" i bez chwili zastanowienia pobiegli do urn głosować na swojego zbawiciela.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 8 ~il_manifesto

Tylko socjalizm! Tylko socjaliści mają serce po właściwej stronie! Tylko my pomagamy biednym i potrzebującym i wiemy jak kraj ma się rozwijać by nie było biedy!!! W Polsce też bendziemy mieli swoją syrize!

! Odpowiedz
2 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
48 9 ~asd

Wolę być socjalistą i pracować 8 godzin niż kapitalistą, który zapierdziela 8 godzin a i tak nie wie, że go z roboty nie wyrzucą...

! Odpowiedz
1 29 ~takitam

Jak ktoś jest łomem to w żadnym systemie nie będzie mu dobrze. Taka prawda że jak ktoś ma oleum w głowie to i w jednym i drugim systemie da sobie radę.

! Odpowiedz
3 20 ~Obiektywnie

Ja tam jestem od 3 lat kapitalistą, pracuję głównie jako jednoosobowa firma, przeważnie w Niemczech, są okresy, gdy nie mam kontraktu, ale w tej chwili zbieram na 3 nieruchomość.. mówię poważnie.

Na życie starczy mi na długo, a firmy i tak zabiegają o mnie.
Niebawem jeśli Bóg pozwoli, będę w miarę niezależny finansowo. Będę mógł część dochodów poświęcić dla biednych.

A Ty ? Czy czasem nie spłacasz kredytu we Frankach ? Jaką masz pewność, że socjalizmie nie zlikwidują niebawem Twojego miejsca pracy, bo będziesz zwyczajnie za drogi ? (koszta pracy w socjalizmie są WYSOKIE)

w kapitalizmie zawsze można sobie znaleźć nową robotę szybko, w socjalizmie, NIE (to jest ta różnica)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 16 ~Obi

A wracając do naszego rodzimego socjalizmu.. Rozumiem, że podoba Ci się praca do niebawem 90 roku życia ?

W normalnych krajach, gdzie był kapitalizm ludzie pracowali do 55-60 lat a potem szli na uskładaną prywatnie emeryturę.

! Odpowiedz
7 5 ~asd

Liberalizm to postawa ekonomiczna kapitalna dla bogaczy. Nie chce mi się tego tłymaczyć;

! Odpowiedz
0 0 ~trkkkkttt odpowiada ~Obiektywnie

Pewnie IT.

! Odpowiedz
2 1 ~224 odpowiada ~Obiektywnie

Chciałeś chyba powiedzieć " jeśli rząd pozwoli". Ale nie pozwoli - zapier.li ci to prędzej czy później w ten czy inny sposób. Na nieruchomość nałozy się podatek i czynsz maksymalny, żebyś nie gnębił wynajmujących, + obowiązek wynajmu, żeby nie spali pod mostem + zakaz dochodzenia roszczeń, gdyby nie zapłacili tego zaniżonego czynszu. A potem ci jeszcze dołożą mandat, za zły wygląd nieruchomości, wokół której nie utrzymujesz czystości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~224 odpowiada ~asd

lenistwo to postawa typowa dla socjalistów - w razie potrzeby mogę to wytłumaczyć.

! Odpowiedz
5 47 ~malkontent

To zadziwiające jak na ludzkiej głupocie można budować kapitał polityczny. Utopia socjalizmu od lat umożliwia cynicznym nierobom życie na koszt głupich i naiwnych. Życzę Grekom by ominęli na swej ciernistej drodze do socjalizmu typowych dla tej drogi przeszkód w postaci braku: pampersów, papieru toaletowego, tamponów i mydła. U nas mówiło się kiedyś, że z drogą do socjalizmu jest jak z wycieczką do Rybnika - obie prowadzą przez Nędze. Z proletariackim pozdrowieniem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 41 ~Waldek

To właśnie ukazuję inteligencje Greków -wniosek prawdopodobnie najgłupszy naród w Europie

! Odpowiedz
4 18 ~dezel

najwięcej naobiecywali to i wygrali, skąd my to znamy, obiecanki cacanki a biednemu radość.Nie dadzą rady spełnić nawet 10% a to oznacza że prędzej czy później gniew ulicy zwróci się przeciwko nim, a następni będą jeszcze bardziej radykalni (może złoty swit) i jeszcze mocniej pogrążą grecję

! Odpowiedz
7 9 ~premier

grecy potrafia przynajmiej wyjsc na ulice i demonstrowac swoje niezadowolenie ktorego boi sie rzad. Polacy tego nie potrafia, rzad okrada nas caly czas i robi co tylko chce.

! Odpowiedz
1 2 ~ja odpowiada ~premier

Polacy nie mają powodów aby wychodzić na ulicę. W Grecji rok do roku gospodarka skurczyła się o kilkanaście % a w Polsce rośnie o 3 %. Czujesz różnicę? Patrząc na Grecję zaczynam dostrzegać, że Polska to naprawdę całkiem normalny kraj. Nie licząc idiotów komentujących na forum

! Odpowiedz
1 22 ~es

a u nas niedługo wmówią, że ludzie mają pracować po 8 godzin przez 7 dni w tygodniu i na emeryturę w wieku 75 lat ....

! Odpowiedz
6 11 ~ilikeit

Ciocia Angela na to już raczej nie da kasy, może wujek Vladimir sypnie groszem?

! Odpowiedz
1 8 ~retro

Vladimir na razie tylko obserwuje..., ale bądź pewien że prędzej czy później kryzys grecki przekuje na własne korzyści.

! Odpowiedz
2 4 ~tAtA

wujcio Vładzio sam niedługo będzie potrzebowł kasy więc z pustego to i Putin nie naleje :)

! Odpowiedz
7 18 ~Ferrycy

O, brzmi trochę jak druga Wenezuela. Szkoda, że w Europie.

! Odpowiedz
38 14 ~Ebaryk

Brawo, brawo, brawo!
Naprawdę wspaniały, rewolucyjny program. Jestem zachwycony! Czytając stwierdzam, że w Grecji, tej kolebce nauki i demokracji, żyją ludzie, którzy potrafią sensownie spojrzeć na świat i dojść do właściwych wniosków. 25 lat kapitalizmu pokazały w Polsce i na świecie, że jest to system straszny, potworny, wręcz beznadziejni, w którym większość ludzi jest po prostu niewolnikami zakutymi w kajdany i łańcuchy, walczący ciężką, niewolniczą pracą o przetrwanie i oddającymi owoce tej pracy swoim okrutnym panom, ciemiężcom i wyzyskiwaczom.
A przecież tak nie musi być - alternatywą jest właśnie socjalizm! Cieszę się, że socjalistyczna partia Syriza taki zakrojony na szeroką skalę program prawdziwie socjalistyczny zaprezentowała. Choć wielu ludziom ten program w postaci zbioru śmiałych postulatów wydaje się nierealną bajką, to tak nie jest, bo czy pójdziemy w stronę jasności, zależy wyłącznie od woli ludzi. To, że ludziom wydaje się to nierealne, jest tylko wynikiem zakrojonej na szeroką skalę propagandy burżuazyjnej i narzuconemu bandyckiemu prawu a nie tego, że ta musi być. To nie prawda, że musi być TINA (powiedzenie zasłużonej kapitalistom Margaret Thacher: there is no alternavie). TINA została nam narzucona i nas spętała, ale możemy się od niej uwolnić. Należy tylko porzucić stare przyzwyczajenia i przyjąć nowy sposób myślenia i działania. Takiego postępowania szczególnie brakuje w Polsce a Grecja pokazała, że nowatorska i odważna.
Tak trzymać greccy przyjaciele i towarzysze! Niech żyje socjalizm! Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 33 ~marek

Drogi przyjacielu, w polsce nie ma żadnego kapitalizmu - jest lekko łagodniejszy socjalizm

! Odpowiedz
6 9 ~retro odpowiada ~marek

nie ma kapitalizmu, powód jest prosty kapitalizm jest tak samo utopijny jak komunizm. Nigdy nigdzie na świecie nie było ani komunizmu ani kapializmu. jedyny możliwy do utrzymania to taki który zawiera trochę kapitalizmu ( konkurencja/włąsność ) i trochę pierwiastka komunizmu ( wspólnota/rodzina )

! Odpowiedz
5 4 ~premier odpowiada ~marek

nadal mamy komune ... troche ewoluowała ale to wciąż komuna.

! Odpowiedz
2 7 ~oko odpowiada ~marek

W Polsce to jest korporacjonizm. A socjalizm to może w UK i Niemczech bo oni chojnie rozdają zasiłki .U nas socjlaizm skonczył sie w 89 r. a teraz gdzie ten socjalizm widzisz?

! Odpowiedz
3 4 ~retro odpowiada ~premier

o czym ty mówisz nigdy u nas i nigdzie na świecie komunizmu nie było!!

! Odpowiedz
1 6 ~MacGawer odpowiada ~retro

To dziwne co piszesz. Komunizm to po prostu wspólna własność, w skrajnej postaci nawet żony miały byc wspólne (gdzie tu rodzina?). Ale nawet w realnej postaci gdzie wszystko poza osobistym majątkiem jest wspólne były państwa komunistyczne. Z tego co mnie uczyli w szkole: ZSRR, CSRS (Czechoslowacja jakby kto nie rozszyfrował), Kuba i KRLD. Omijali Chiny które od rewolucji kulturalnej były "odszczepieńcem" i nie pamiętam oficjalnego statusu Wietnamu. Czysto komunistyczna była też Kambodża za czerwonych khmerow, lecz nawet Moskwa i Pekin ich się wstydzili. Nawiasem mówiąc gdyby nie Wietnam (chyba jedyny przypadek autentycznego wyzwolenia poprzez atak ościennego państwa) to ten kraj byłby jednym wielki cmentarzyskiem. Komunizm nie tylko był, ale wciąż jest: KRLD, Kuba (Raul za mało poluzował by nazwać ich ustrój socjalizmem) i z tego co wiem Wietnam. Na drodze ku komunizmowi jest Wenezuela, na razie go budują niczym my za PRL. Z dokładnie takim samym efektem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~premier odpowiada ~retro

mało jeszcze wiesz

! Odpowiedz
1 2 ~NarodowyKapitalista

Ten zły kapitalizm został po prostu "sprzedany" zachodowi (to samo chce się zrobić z Ukrainą)
Praca którą powinni mieć Polacy w Polsce jest za granicą, za odrą... w nowej "lepszej" i "postepowej" IV Rzeszy Europejskiej. Pod lewackimi hasełkami internacjonalizmu Europa zachodnia ograbiła Europę wschodnią z rynków zbytu oraz kapitału i możliwości rozwoju rodzimych firm. Można to nazwać gospodarką rabunkową.
Nie powiesz chyba że na zachodzie też brak pracy?
Nam ten "dar" kapitalizmu został sprzedany przez zarazę z PO, SLD, PSL itd.
To wszystko kwestia ekonomi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 7 ~Zeusin

Program super. Gospodarka jest funkcją społeczeństwa, a to podlega ewolucji, nadal metodą prób i błędów. Po stu latach rozwoju cywilizacji, jakiekolwiek porównania do uwiędłego sowieckiego komunizmu są bez sensu.

! Odpowiedz
2 8 ~224

Poczekaj na rezultaty wdrożenia. Dlaczego znów się okaże, że pomysł był dobry ale nie wyszedł? Odpowiedź jest prosta - bo pomysł był jednak zły.

! Odpowiedz
2 24 ~socialismo_o_muerte

Brak choćby wspomnienia o ochronie prawnej i specjalnym traktowaniu leworęcznych pasterzy onanistów. Nieładnie.

! Odpowiedz
2 6 ~kamil

lista pobożnych życzeń. Kto na to będzie robił? Normalnie lajtowe życie w tej Grecji jak te obietnice wprowadzą w życie.

! Odpowiedz
22 4 ~ludowiec

Greccy obywatele, zamiast do rąk bankierów i finansjery pieniądze zostaną w rękach państwa i zostaną zbudowane mieszkania, wyremontowane drogi i jak ktoś straci pracę będzie mógł przeżyć do znalezienia następnej.

! Odpowiedz
1 2 ~retro odpowiada ~ludowiec

tyle że pieniądze są w rękach banksterów, gdyby nie były w ich rękach to by nie istniały !!, nawet jak przejdziesz na złoto to będziesz musiał powołać coś w rodzaju banków ( gdzieś to złoto trzeba trzymać a w kieszenie wszystkiego nie upchasz) a to zrodzi nowych "banksterów" to jest never ending story....

! Odpowiedz
10 5 ~max

W Grecji pazerność banków doprowadziła do Siryzy.

W Polsce pazerność Banków i nieuwolnienie ludzi z kredytów walutowych po kursie z dnia zaciągnięcia doprowadzi do Mega Siryzy.

Wtedy porozmawiamy nie o spłacie po kursie zaciągnięcia a o umorzeniu. Pasuje?

! Odpowiedz
0 3 ~KIMDZONGTUSK

skoro na socjalizm indeksy i euro reagują wzrsotami, tzn. że im mniej wolnego rynku i kapitalizmu, tym lepiej dla banksterki, a więc giełdy już nie są synonimem kapitalizmu i wolności, już nie są "barometrem gospodarki"

! Odpowiedz
0 3 ~retro

oj są, ale w krótkim terminie, w tak pędzącym i szybko zmieniającym się świecie nie ważne ile zarobisz za 10 lat, ważne ile zarobisz dzisiaj, czyli "spekuła" górą

! Odpowiedz
1 3 ~polak1234

też by chciał 750 euro minimalnel to prawie 3000 zl minmum nie to co u nas to 415 eur (1750 zł w eur)

! Odpowiedz
1 1 ~fred

słabo się cenisz jeżeli celujesz w minimalną...,

! Odpowiedz
12 2 ~ludowiec

Wypowiadający się tutaj Ekonomista jest uczniem gimnazjum. Nie pytajcie skąd wiem. :)

! Odpowiedz
3 8 ~prezes

Może powiesz jaką podstawówkę , o ile w ogóle, ty zaliczyłeś?

! Odpowiedz
6 1 ~ludowiec odpowiada ~prezes

Doktorat z informatyki, szkrabie. :)

! Odpowiedz
0 5 ~jasnowidz odpowiada ~ludowiec

To nowość z podstawówki Doktorat z informatyki ? Hmm.

! Odpowiedz
3 6 ~224 odpowiada ~ludowiec

Jak widać, umiejętność programowania komputerów nie jest pomocna w rozumieniu ludzi i społeczeństwa. Gdybyś potrafił sprawdzić algorytmy stojące za programem SYRIZY, to zrozumiałbyś, że jest on niewykonalny, tak jak błędny program komputerowy. Ale nie potrafisz - jak większość ludzi zresztą. Kartezjusz przewidział Twoje istnienie. Twierdził, że społeczeństwo składać sie będzie z wysokiej klasy specjalistów w swej dziedzinie, nie posiadających żadnej wiedzy o otaczającym ich świecie. Ale Kartezjusza na informatyce nie było, prawda?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~MacGawer

"2/9 ubezpieczenia emerytalnego powinien pokryć pracownik, 3/9 budżet państwa, a 4/9 pracodawca (dla samozatrudnionych 6/9 i 3/9 z budżetu)" - to jeden z punktów pokazujących brak PODSTAWOWEJ wiedzy. NIC, absolutnie NIC nie istnieje o ile wcześniej ktoś tego nie wytworzy. Oczywiście tym KIMŚ jest PRACOWNIK. Syriza postanowiła zabrać 2/9 składki emerytalnej bezpośrednio z jego pensji, 4/9 z zysku jaki wypracował (czyli też z pensji, ale pośrednio) i 3/9 pośrednio z jego pracy zawłaszczonej w postaci podatków. Tzw. prywaciarze będą łupieni w mniej zakamuflowany sposob - 6/9 zabiorą każdemu kto w pocie czoła pracuje na swoje utrzymanie, a pozostałe 3/9 odliczą mu z podatku. Warto patrzeć na to co dzieje się w Grecji, bo sądząc po komentarzach u nas nastroje populistyczne też są coraz silniejsze. Grecja stanęła nad pzrepaścią, ale Syriza zrobi duży krok do przodu - kto następny ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~retro

czyli będzie tak: na rękę 600Eur a płąca brutto 1000Eur, przy czym koszt pracodawcy to 1300Eur i dodatkowo jakieś 200Eur kosztu państwa czyli innych podatników..... takich paranoi to nawet u nas nie ma.

! Odpowiedz
3 2 ~mwa

No ale przecież takie hocki klocki odwala się również w Polsce. ZUS "płaci pracodawca", trzeci filar - "płaci pracownik" a do ZUSu i tak dokłada się znaczną sumkę z budżetu. Syriza nie wymyśliła tu nic nowego.

! Odpowiedz
1 1 ~retro odpowiada ~mwa

trzeci filar to poprostu twoje wałsne oszcędności, to co masz w portfelu, to co sobie odłożysz w gotówce czy w banku, a nawet złoto które w ogródku zakopiesz, więc nie mieszaj tego z resztą systemu

! Odpowiedz
0 1 ~MacGawer odpowiada ~retro

mwa dobrze napisał chociaż niepotrzebnie wmieszał III-ci filar. My od dawna mamy coś a'la postulaty Syrizy. Skladka emerytalna w Polsce jest płacona po połowie przez pracownika i pracodawce. W przypadku osob ktore nie wybrały OFE całość idzie do ZUS i wypłacane są z nich emerytury. Ponieważ ZUS nie jest zrownoważony dopłaca do niego budżet, a pieniądze bierze z podatków lub pożyczek (czyt. podatków pobranych w przyszłości). Nihil novi sub sole

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~ola

Ale się szykują tanie wakacje w Grecji. Już cieszę się na taki wyjazd.

! Odpowiedz
1 9 ~Ekonomista

Żebyś się nie zdziwiła :) Będzie tanio jak w Norwegii z tą różnicą, że tam będą komuchy jeść ze śmietników.

! Odpowiedz
2 9 ~rtr

strach teraz tam będzie jeździć, bedzie taka zwałą że zrobi się anarchia, będzie tam jak w somalii

! Odpowiedz
2 14 ~MacGawer odpowiada ~Ekonomista

To zalezy czy zostaną w strefie euro. Jezeli tak, to będzie powszechna drożyzna połaczona z biedą. Jeśli wróca do drachmy ta szybko się zdewaluuje i będzie tanio jak barszcz, ale nie dla Greków. Ci będą biedni nawet u siebie (chociaż bogatsi niż gdyby pozostali w eurozonie), a za granicą poczują się niczym obywatel PRL w latach 80-tych. Z drugiej strony praca zarobkowa w eurozonie będzie dla nich tak atrakcyjna, że szybko wypchną nasz "desant" z wysp. Każdy grek powracający z saksow będzie żył jak król. Nie trzeba miec daru przepowiadania by wiedzieć co sie stanie bo historia LUBI SIĘ POWTARZAĆ. Wystarczy pożyć trochę dłużej i ze 3 "powtorki z rozrywki" mozna zaliczyć :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~224 odpowiada ~rtr

Anarchia w Somalii! Co o niej wiecie?!? Samoloty na lotnisku w Mogadiszu lądują regularnie, w ciągu 20 z górą lat bezwładzy w kraju powstały trzy niezależnie sieci komórkowe, działa rozlewnia coca - coli i inne zakłady. Uchodźcy z południa uciekają do Kenii PRZED SUSZĄ a nie przed brakiem rządu. Piraci piracą, bo im łowiska wytrzebiły kutry i głodują - to prawda. Kraj jest biedny - a był jeszcze biedniejszy za panowania rządu. A w Grecji się zrobi dyktatura i zamordyzm a nie anarchia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~rtr odpowiada ~224

fakt, bo po anarchii bardo szybko przychodzi dyktatura i zamordyzm

! Odpowiedz
0 2 ~mlodinio odpowiada ~224

Hm a jaką cześć kraju faktycznie kontroluje rząd w stolicy a jaką część kraju kontrolują rebelianci? Somalia to państwo upadłe, polecam wygooglac ten termin.

! Odpowiedz
48 6 ~prosty

Słyszę ból korwinistów. Dziwne, że populizmem nazywa sie to co chce prosty lud, a jak nazwać to co chcą korporacje i finansiści? 75% procent powyżej 500 tys euro nie jest niczym strasznym. Po opodatkowaniu takiego zysku zostaje delikwntowi 125 tys euro, bieda raczej mu nie grozi, a jak damy więcej pieniedzy prostym ludzi to wydadzą je na bieżące potrzeby (remont domu, kupno samochodu, benzyny, ubrań) i koniunktura ruszy. Trzeba zarabiać, a nie oszczędzać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~Ekonomista

Twój nick mówi sam za siebie i nie trzeba dalej czytać tych bzdur... Jesteś prosty... Nawet bardzo.

! Odpowiedz
4 3 ~retro

za pierwsze 500 tys pałcisz zwykły podatek a dopiero z nadwyżki ponad tą kwotę płacisz 75% podatku, tak działają progi, gdyby było inaczej dochodziło by do absurdów, różnica między podatkiem od 499'999,99 a 500'000,00 Eur wyniosła by kilkaset tys euro. Powiem więcej od 10 mln powinno być 80% od 100mln 90% a od 1mld 98% !!!!,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 ~prosty odpowiada ~Ekonomista

A przyroda odrobiona czy dalej zagrożenie?;)

! Odpowiedz
5 3 ~prosty odpowiada ~retro

@retro, ok dzieki

! Odpowiedz
1 3 krispek

Te 75% to raczej będzie od tego dochodu, który powyżej 500 tys. euro. To po pierwsze.
Po drugie. Nie zmienia to jednak faktu, że ograniczy to strasznie rozwój greckich firm, wysokie podatki i opłaty to główny element spowolnienia gospodarczego i wyniszczania w zarodku wszelkich pomysłów (przykład PO-lski)
Po trzecie. Pojęcie zarabiania i oszczędzania nie są do siebie przeciwstawne, można zarabiać i oszczędzać. Nie wiesz nawet o czym piszesz, więc w sumie czego tu się po Tobie więcej spodziewać...
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~jebawka odpowiada ~prosty

"Dziwne, że populizmem nazywa sie to co chce prosty lud"
Bo to jest właśnie definicja populizmu?

! Odpowiedz
12 5 ~jeremi

Super program , przeprowadzam się do Grecji , klimat i widoki w gratisie .

! Odpowiedz
1 14 ~MacGawer

Genialny. Zadekretowali, że każdy ma być piękny, młody i bogaty. No to nam Syriza cały naród półbogów stworzy :)

! Odpowiedz
23 3 ~lisek

po przejrzeniu stwierdzam że postulaty w części słuszne i logicznie,
ale wg mnie nie ma szans na ich wykonanie przy takim stanie państwa,

! Odpowiedz
6 5 ~asdd

To nam pierwsza demokracja zafundowała niespodzianke :-D Bardzo dobrze teraz pokazówka i pogonienie troche korporacji Islandia to za mało Nastepny kraj i ruszy domino Koryto ktos kopniakiem rozwalił Przykrecajcie srube jeszcze wszystkim to zobaczycie bunt niewolników Zyć tylko po to zeby pracowac i zarobic na przezycie Dzieki za takie perspektywy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~erererer

chorujesz na konsumpcjonizm, on nie pozwala ci się cieszyć tym co masz, tylko ciągle pragniesz mieć więcej i więcej, może jakby cie tak zakuć w kajdany i zagonić biczem na plantacje bawełny to po tygodniu byś zrozumiał jaka jest różnica między niewolnikiem a człowiekiem pracującym na swoje utrzymanie

! Odpowiedz
0 0 ~asdd odpowiada ~erererer

Moze masz racje Nie wnikam czy to porsze czy audi Dla mnie to 4 kółka i srodek Musi byc straszak na pasozytów Przegna bedzie rewolucja i zniszczy wszystko z tym ze biedacy będa góra To są mechanizmy które są historyczne Nic tak nie motywuje ja publiczna egzekucja Sa zasady których łamac nie mozna Jestesmy grupa i szkodników zawsze sie autowało Dzieki temu przetrwalismy Jezeli tego nie potrafimy to lepsi nas wyprą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 0 ~jss

nie doczytalem do konca - ale to bez znaczenia facet pewno nigdy nie byl w grecji zna tylko rybe po grecku a staje sie autorytetem - ciekawe jak nisko jest dziennikarstwo w rp

! Odpowiedz
5 17 ~md

Stek bzdetów często się wzajemnie wykluczających np. w sprawie NATO.
A najlepsze to demilitaryzacja sił bezpieczeństwa :-) zakaz używania chemikaliów oraz gumowych kul w czasie protestów, demonstracji, strajków etc. - No tak komuniści się nie będą bawić w gaz łzawiący i gumowe kule. Oni wiedzą do czego służy ostra amunicja :-) Skąd my to znamy?
Niewiarygodne, że 50 lat komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej nic takich baranów nie nauczyło

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 13 ~ityle

Czyli wygrał grecki PIS - wyrazy współczucia dla przesympatycznego Narodu Greckiego. Cóż - sami wybrali.

! Odpowiedz
10 14 ~NarodowyKapitalista

Interesuj się Polską, oszołomie!
Wszędzie widzisz PIS, czyli jako zło???
Propaganda sprała ci mózg.
Braknie TOBIE na emeryturę to będziesz bredził hasełka poprawne politycznie. Czyli "postęp" i "europejskość"

! Odpowiedz
8 5 ~ityle odpowiada ~NarodowyKapitalista

Ano PIS to głupota i zło. Nie zapomnij wytrzeć piany bo cieknie Tobie po brodzie.

! Odpowiedz
3 3 ~rtr odpowiada ~ityle

ityle masz rację :)) , chociaż w tym przypadku z pewnością nie chciał byś jej mieć, PIS to głupota i zło

! Odpowiedz
3 1 ~NarodowyKapitalista odpowiada ~ityle

Masz jakieś wskaźniki tej "złości"? ekonomiczne chociażby?
Porównywałeś wszystkie "nierządy"? czy tylko sobie tak słyszysz w mediach, że kaczor to kartofel? a Korwin to wariat, albo Putin psychol. Za to wojenki USA to ciebie przypuszczam nie zainteresują (bo w mediach nie słyszysz?).
Uważam że arabów nie powinno się wpuszczać do europy, ale nie powinno się ich "stabilizować"
Może Putin też z miłości do ludzkości :) chce wprowadzać ruską demokrację. Większość rusków podobnie sądzi.
Ty pewnie sądzisz inaczej. Ale każdy "sprany" myśli że rację ma ON, kwestia propagandy jak bardzo w to wierzą.
Dlatego zalecam odrobinę przystanąć z medialnymi hasełkami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ityle odpowiada ~NarodowyKapitalista

Z całym szacunkiem dla Ciebie (z wypowiedzi wynika, że jesteś inteligentny i wykształcony) - mocno przesadziłeś interpretując moją wypowiedź. Nie jestem fanatykiem, nie należę do żadnej partii. Najzwyczajniej chcę jak Wszyscy żyć w normalnym kraju, rządzonym przez uczciwych ludzi, dla dobra Nas Wszystkich. Ale sądzę, że mimo wszystko potrafię odróżnić kapitalistę od bolszewika, głupotą się najzwyczajniej brzydzę. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil