REKLAMA

Soboń: przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z niej skorzysta

2022-03-27 08:02
publikacja
2022-03-27 08:02
Soboń: przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z niej skorzysta
Soboń: przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z niej skorzysta
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać – wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia dla PAP.

We wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. i obowiązujących obecnie przepisach podatkowych są zapisy dotyczące tzw. abolicji podatkowej. Zgodnie z nimi podatnik może zgłosić nieopodatkowany dochód lub majątek i zapłacić preferencyjny podatek w wysokości 8 proc. dochodu lub 2 proc. od majątku. Ale – zgodnie z planami Ministerstwa Finansów – te przepisy zostaną wykreślone.

„Przepisy o abolicji zakładały, że od października miała się zacząć procedura zgłaszania podatników, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zalegalizowania dochodów. Ale ponieważ mamy poważne wątpliwości konstytucyjne, to uznaliśmy, że lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny zlikwiduje ten mechanizm w trakcie jego funkcjonowania, czyli część osób straciłaby możliwość skorzystania z abolicji już w jej trakcie. Toteż uznaliśmy, że lepiej rozwiązać sprawię teraz, żeby potem nie było poważniejszych skutków” – powiedział PAP wiceminister finansów Artur Soboń.

Wykreślenie przepisów o abolicji zostało zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.

„W efekcie nie powstanie sytuacja, w której ktoś będzie mógł z abolicji podatkowej skorzystać” – wyjaśnił Artur Soboń. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
darius19
co propagandzisci Putina "samsza" czy "iso_camrades" maja do Polskich podatkow. Moze lepiej opisza jak kolesie Putina okradaja ich narod. Ci maja tam "totalne" zwolnienia podatkowe.
samsza
To zmiana "korzystna" dla podatnika, którą można wprowadzić "w trakcie" roku podatkowego ?
itso_comrades
aha coś znowu pod stołem przepychają jak o aborcji głośno wiosna idzie wojna za granicą ale i tak suszą straszą :D ważne żeby zastrajkować na najmniej istotną sprawę dla narodu polskiego konkurs ogłaszam za otwarty
polityka_to_nie_ekonomia
Konstytucją się zaczęli przejmować nagle. Jakoś przez całą pandemię nie było problemu. Nadal nie można wjeżdżać do gmin graniczących z Białorusią. Gdzie konstytucja tutaj? Szukają pretekstu by wywalić przepis o abolicji i tyle. TK mają w kieszeni.
andregru
To różnej maści Obajtki zmartwią się .
mknowak
Spokojnie ich nikt nie ruszy, prokuratura nawet zarzutów nie postawi a policja ob.... po uszy w cywilu nawet się nie przyznają gdzie pracują. Pamiętaj wyborcę PiS-u na kilometr omijaj bo bardziej obłudnych ludzi nie ma prędzej czy później cię "sprzedadzą".

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki