Soboń: Wyceny nieruchomości według nowego standardu od końca marca

Wyceny nieruchomości według nowego standardu, przy zastosowaniu podejścia porównawczego, wejdą w życie do końca marca - powiedział w czwartek na konferencji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Jak dodał Soboń, nowy standard będzie regulował metody wyceny. "Zakończyliśmy już prace nad nowym standardem" - podał Soboń. Powiedział, że obwieszczenie trafiło już do konsultacji publicznych i wejdzie w życie do końca marca.

Jak dodano, nowe standardy będą regulowały metody wyceny, w oparciu m.in. o cenę innych budynków w regionie czy też cenę nieruchomości niezabudowanych. "Standardy stanowią dopełnienie obowiązujących regulacji, tak aby minimalizować ryzyko popełniania błędów podczas sporządzania opinii o wartości nieruchomości oraz ujednolić praktykę wykonywania zawodu przez rzeczoznawców majątkowych" - poinformowano.

Nowe standardy zostaną wprowadzone obwieszczeniem ministra inwestycji i rozwoju.

Wycena wartości nieruchomości stanowi podstawę m.in. do ustalania wysokości odszkodowań czy niektórych innych opłat, poziomu zobowiązań pomiędzy stronami transakcji czy wartości zabezpieczeń kredytów hipotecznych. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj