REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Soboń: Polityka fiskalna musi być w najbliższych latach bardziej ostrożna

2022-05-16 15:42
publikacja
2022-05-16 15:42
Soboń: Polityka fiskalna musi być w najbliższych latach bardziej ostrożna
Soboń: Polityka fiskalna musi być w najbliższych latach bardziej ostrożna
fot. Bartosz Frydrych / / FORUM

Ministerstwo Finansów ocenia, że w 2022 r. pozyska ponad 50 mld zł z emisji obligacji detalicznych - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Artur Soboń w kuluarach Konferencji Izby Domów Maklerskich. Dodał, że istotne będą też emisje na rynkach zagranicznych. W ocenie wiceministra polityka fiskalna musi być w najbliższych latach bardziej ostrożna.

"Polityka fiskalna musi być w najbliższych latach bardziej ostrożna, wyważona. Nie oznacza to rezygnacji z już istniejących programów, ale musimy być ostrożniejsi przy planowaniu nowych wydatków. To kwestia już przyszłego roku. Do zacieśniania polityki fiskalnej skłaniają nas m.in. rosnące koszty obsługi długu ze względu na sytuację rynkową. Chcemy szukać finansowania na rynkach zagranicznych, dlatego przydałaby się dodatkowa osoba w resorcie finansów, która mogłaby się tym zająć" - powiedział Soboń.

"W 2022 r. nie widzimy problemu z finansowaniem, jest duża skala prefinansowania. Oceniamy, że z emisji obligacji detalicznych pozyskamy więcej niż 44 mld zł, które mieliśmy w zeszłym roku. Może to być ponad 50 mld zł, co stanowić będzie istotny filar finansowania, ale emisje na rynkach zagranicznych też są ważne" - dodał.

Soboń zaznaczył, że wpływy z VAT - pomimo tarcz antyinflacyjnych - są stabilne.

"Nie widać negatywnego efektu tarcz na nasze dochody. Tarcze antyinflacyjne chcemy wydłużać na krótkie okresy, np. kwartalne, aby móc na bieżąco oceniać ich dalszą przydatność. Nie jest naszą intencją wydłużanie tarcz w jednym ruchu na długie okresy, np. jednego roku" - powiedział wiceminister. (PAP Biznes)

pr/ pat/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zoomek
E tam! Brać jeszcze z 5 mln Ukrów i ładować im do kieszeni co się da oraz zwalniać z opłat. Jak ostrożna?
Abramsy, F35, 180mln tzw szczepionek a może jeszcze domówić z pół miliarda? Czego nie? Stać nas. No i stać nas na kupowanie droższego gazu i ropy. Najlepiej ruskiego od Niemców. Miszczostfo świata! Klaskać!
zoomek
Pół miliarda dawek oczywiście - czego nie? Przelicytować Australię co ma 11 dawek na głowę z noworodkami licząc.
samsza
Stale rośnie podatek inflacyjny, kto by tam w rządzie płakał.

Czas formalnie tworzyć szpitale, przychodnie, sklepy i inne konieczne usługi specjalnie dla swoich, bo jak będzie superkryzys, nikt z poważnych ludzi nie będzie przecież stał w kolejkach, ani nie będzie naruszał godności schylaniem się po kartki.
andregru
"Nie widać negatywnego efektu tarcz na nasze dochody" na wasze polityczne nie widać po podniesieniu sobie o 60% wypłat za niszczenie Polskiej gospodarki .
olmert
Soboń to historyk po KULu - zna się na finansach jak Sasin na gospodarce :)
boris-vodka
Tzw...."kulwa"...Pisowska

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki