REKLAMA

Soboń: Będą kolejne zmiany w podatkowym "Polskim ładzie", m.in. dot. różnic remanentowych

2022-01-27 21:26
publikacja
2022-01-27 21:26
Soboń: Będą kolejne zmiany w podatkowym "Polskim ładzie", m.in. dot. różnic remanentowych
Soboń: Będą kolejne zmiany w podatkowym "Polskim ładzie", m.in. dot. różnic remanentowych
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Przygotujemy pakiet zmian do podatkowego "Polskiego ładu" w dialogu z rzecznikiem MŚP i przedsiębiorcami, będzie tam m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Na wniosek KO posłowie wysłuchali informacji "w sprawie negatywnych skutków drożyzny i "Polskiego ładu" dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców".

"Małe firmy umierają po cichu, takie słowa słyszymy od przedsiębiorców" - stwierdziła przedstawicielka wnioskodawców Maria Małgorzata Janyska (KO). "Wczoraj pokazaliście swoją obłudę, odrzucając poprawki Senatu, które miały ratować polskich przedsiębiorców przed podwyżkami cen gazu. 50 proc. firm jest pesymistycznie nastawionych, myśląc o przyszłości. Powszechne jest wrażenie, że znowu, jak w PRL-u, wrogiem władzy są pracowici i przedsiębiorczy ludzie" - powiedziała.

Wskazała, że dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorców są wprowadzone od 1 stycznia zmiany podatkowe. "Wasza nieudolność i bałagan już skutkują wzrostem zawieszanych działalności gospodarczych" - powiedziała Janyska.

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że w ostatnich latach liczba firm, które upadały, była mniejsza niż tych, które powstawały. "W styczniu br. 0,82 proc. wszystkich aktywnych podmiotów złożyło wniosek o likwidację, o 21 proc. mniej niż średnia liczba likwidacji dla tego samego okresu w latach 2018-2021. Jeśli chodzi o wnioski o zawieszenie działalności, było to 1,1 proc. - takie wartości historycznie odnotowywaliśmy w poprzednich latach. Robimy wszystko, by każdy, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, mógł ją jak najdłużej kontynuować. Stąd tarcze antykryzysowe i antyinflacyjne" - zaznaczył Soboń.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Przypomniał, że w części podatkowej "Polskiego ładu" wprowadzono ulgi dla przedsiębiorców, m.in. na ekspansję zagraniczną, robotyzację, badania i rozwój, prototypy.

"Będziemy rozmawiali z Rzecznikiem MŚP i organizacjami przedsiębiorstw o tym, co należy poprawić (w Polskim Ładzie - PAP). Na pewno kwestia różnic remanentowych jest konieczna do poprawy. Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej. W dialogu z przedsiębiorcami taki pakiet zmian przygotujemy. Tam też będzie amortyzacja" - zapowiedział wiceminister.

Odnosząc się do zarzutu, że "małe firmy umierają po cichu", wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk stwierdziła, że małe i średnie przedsiębiorstwa "funkcjonują głośno" zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. "W ministerstwie pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi pomóc w tym trudnym czasie pandemii" - powiedziała. Przypomniała o pomocy do tej pory udzielonej przedsiębiorcom.

Podczas dyskusji Mirosław Suchoń (Polska 2050) przekazał, że przedsiębiorcy donoszą mu o 100-proc. podwyżce cen za obsługę księgową. "Tak przygotowaliście reformę podatkową" - zwrócił się do rządu.

Zaapelował o wprowadzenie co najmniej półrocznego vacatio legis podatkowej reformy. Jego kolega klubowy Michał Gramatyka skrytykował komunikację resortu finansów z przedsiębiorcami i księgowymi, która - jak mówił - zamiast oficjalnych dokumentów odbywa się głównie na Twitterze.

"Pokazujecie poradniki, bazę Q&A, które są sprzeczne z przepisami. Ulga dla klasy średniej według ekspertów podatkowych jest indywidualna, według Ministerstwa Finansów, oczywiście na Twitterze, jest wspólna dla obu małżonków. Do tego złotówka przekroczenia i cała ulga dla klasy średniej do zwrotu" - zauważył Gramatyka.

Zofia Czernow (KO) zwróciła natomiast uwagę, że "przy ryczałcie, jeśli przedsiębiorca przekroczy próg przychodów, nawet w grudniu, zapłaci składkę zdrowotną podwyższoną nie za grudzień, tylko za cały rok". "Jeśli w inwentaryzacji rocznej są towary o wartości 1 mln zł i przedsiębiorca sprzeda te towary, to nie zapłaci składki zdrowotnej od dochodu, ale od całej kwoty. Tak samo, jak sprzeda środek trwały, zapłaci od całej kwoty. Czy to jest zaplanowana akcja likwidacji przedsiębiorców?" - zapytała.

Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska) nazwał Polski Ład "biurokratycznym kieratem, który przytłacza przedsiębiorców w połączeniu z inflacją". Pytał, czy nie jest to czas, żeby wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców.

Włodzimierz Tomaszewski (PiS) przekonywał, że 17 mld zł, które dzięki reformie podatkowej zostanie w kieszeniach Polaków, będzie działać na korzyść małych i średnich przedsiębiorstw. Andrzej Gawron (PiS) pytał, czy można rozważyć, żeby składka zdrowotna dla najmniejszych przedsiębiorców mogła być ryczałtowa tak, jak to proponuje Rzecznik MŚP.

Mirosława Nykiel (KO) zaapelowała: "Zostawcie kwotę wolną od podatku, ale zawieście "Polski ład" na jeden rok".

Odpowiadając na zarzuty opozycji Soboń zapewnił, że resort finansów nie lekceważy głosów o konieczności poprawy reformy podatkowej i potrzebie komunikacji. "Wykonaliśmy dziesiątki tysięcy telefonów, są livechaty, webinary, infolinia. Pewnie jest tego ciągle za mało. Zgadzam się, że informacja jest niezbędna" - mówił.

Podkreślił, że obecnie funkcjonuje o 600 tys. więcej firm niż wtedy, kiedy PO oddawało władzę. "Dziś te firmy są bardziej zyskowne, mają większą płynność finansową, więcej eksportują, więcej wydają na badania i rozwój. Jesteśmy dziś w sytuacji, w której w dialogu z małymi i średnimi przedsiębiorcami musimy stworzyć takie mechanizmy, które pomogą im przejść przez trudny okres wzrostu inflacji" – zaznaczył wiceminister finansów. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (10)

dodaj komentarz
karbinadel
"Powszechne jest wrażenie, że znowu, jak w PRL-u, wrogiem władzy są pracowici i przedsiębiorczy ludzie" - to nie jest wrażenie, lecz fakt. Za chwilę TVP zacznie nagonkę na spekulantów, bo nie obniżą cen o 5 zł
lancealot
Już wcześniej durna ustawa o zakazie handlu w niedzielę, w ciągu 3 lat zamknęła 6,5 tys sklepów, większość małych. Supermarkety dalej maja się dobrze.
https://www.money.pl/gospodarka/zakaz-handlu-mial-byc-dla-nich-kolem-ratunkowym-chyba-betonowowym-komentuja-mali-handlowcy-6645579108514656a.html
Regulacja "Apteka dla aptekarza"
Już wcześniej durna ustawa o zakazie handlu w niedzielę, w ciągu 3 lat zamknęła 6,5 tys sklepów, większość małych. Supermarkety dalej maja się dobrze.
https://www.money.pl/gospodarka/zakaz-handlu-mial-byc-dla-nich-kolem-ratunkowym-chyba-betonowowym-komentuja-mali-handlowcy-6645579108514656a.html
Regulacja "Apteka dla aptekarza" zmiotła z rynku ponad 2 tys aptek, niektóre z nich jedyne w miejscowości, ale duże sieci apteczne mają się dobrze.
O Polskim Burdelu ciężko na razie o dane ale ocenia się, że ilość ta będzie wielokrotnie większa. Przyczynią się do tego koszty energii i gazu, wyższe składki i podatki. No i inflacja.
Ten rząd to odwrotność Midasa. Czego dotkną zmienia się w g..no


samsza
Sądzicie, że ktoś zrezygnuje z tego szaleństwa zanim prawo "ładowe" osiągnie 10 tomów po 1000 stron ?
loool
Wielomianowy wzór na ulgę dla klasy średniej ma zostać wzięty w nawias i dopisany na być kolejny człon wprowadzający poprawkę :-) Nie wiem czy na świecie jest jeszcze kraj który ma bardziej skomplikowany sposób liczenia prostego podatku dochodowego?
forfun
bezmózgi tworzą durne prawo bo nie mają o nim pojęcia a później ratują nas przed skutkami tych bubli.
loool
Juz czas zmienić nazwę tego programu bo nie pasuje do rzeczywistości
kryzysio
Np. na "Polnische Wirtschaft"?
next3
Niestety mnóstwo ludzi planuje zawiesić lub zamknąć firmy. Część planuje zwolnienia. NIEUDACZNICY+ dokonali jedną ustawą większego spustoszenia niż komuna przez 40 lat. Wystarczyło pomyśleć, porozmawiać, przedyskutować wady i zalety i słuchać tego co mówią przedsiębiorcy. Ale to nie w stylu czynowników "dobrej Niestety mnóstwo ludzi planuje zawiesić lub zamknąć firmy. Część planuje zwolnienia. NIEUDACZNICY+ dokonali jedną ustawą większego spustoszenia niż komuna przez 40 lat. Wystarczyło pomyśleć, porozmawiać, przedyskutować wady i zalety i słuchać tego co mówią przedsiębiorcy. Ale to nie w stylu czynowników "dobrej zmiany".
czarny_bambo
Dokladnie, negatywne zmiany dla gospodarki dopiero przyjda za pare miesiecy gdy przedsiebiorcy straca plynnosc, dopadna ich wyzsze ZUSy a ludzi nie bedzie stac na korzystanie z uslug i kupna towarow.
Zauwazymy to dopiero od kwietnia, maja..
dziadekjarek
PGG już zatopione czas na nowy odcinek

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki