REKLAMA

Śmiszek: Jesteśmy w bardzo ważnym momencie dla formacji lewicowych w Polsce

2021-09-18 13:59
publikacja
2021-09-18 13:59
Śmiszek: Jesteśmy w bardzo ważnym momencie dla formacji lewicowych w Polsce
Śmiszek: Jesteśmy w bardzo ważnym momencie dla formacji lewicowych w Polsce
/ Sejm RP

Jesteśmy w bardzo ważnym momencie dla formacji lewicowych w Polsce; rozpoczynamy konsultacje do założeń programowych, później wybory nowych władz i przyjęcie nowego programu – powiedział w sobotę we Wrocławiu poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Podczas sobotniej konferencji prasowej Śmiszek poinformował, że Nowa Lewica od Wrocławia rozpoczyna „wielką trasę programową po całej Polsce”.

Dodał, że 9 października odbędzie się kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy w Warszawie, gdzie oprócz wyboru władz, ma zostać przyjęty również nowy program tej formacji. „Jesteśmy w bardzo ważnym momencie dla formacji lewicowych w Polsce” – podkreślał poseł.

Poseł Lewicy Maciej Gdula, jeden z szefów zespołu programowego zwrócił uwagę, że nie wystarczy „odsunąć PiS od władzy”. „Trzeba zaproponować coś w zamiana, trzeba mieć pozytywny plan i ten pozytywny plan zawiera się w naszych założeniach programowych” – powiedział Gdula.

Podkreślił przy tym, że założenia programowe Nowej Lewicy podzielone zostały na pięć „najważniejszych wartości”. „Te wartości to szacunek, współpraca, odpowiedzialność za planetę, europejskość oraz troska. Tymi wartościami chcemy się kierować, by zmieniać kraj na lepsze; uważamy, że tego w Polsce jest za mało. Za dużo za to jest buty, korupcji oraz arogancji władzy” – dodał.

Śmieszek mówiąc o „pięciu filarach spajających Nową Lewicę” wskazał na aktualne, lokalne problemy, które – jak mówił – wpisują się w założenia programowe Nowej Lewicy. „To m.in. ostatnie wydarzenia związane z przemocą policji wobec obywateli. Polska szacunku i Polska troski to także Polska, w której funkcjonariusze policji są osobami, którym można ufać, które dbają o bezpieczeństwo i którzy nie dopuszczają się przekraczania swoich uprawnień” – mówił.

Dodał, że Lewica złożyła projekt ustawy, który ma wprowadzić „cywilny nadzór nad policją”. „Po to, aby policja nadal cieszyła się szacunkiem, a obywatele czuli się bezpiecznie, jeśli będą mieli z nią kontakt” – powiedział Śmiszek.

Polityk mówił też o sytuacji w służbie zdrowia. „Złożyliśmy projekt ustawy, który podnosi finansowanie ochrony zdrowia do 7,2 proc. PKB. To są też wrocławskie i dolnośląskie sprawy, kiedy słyszymy, że kolejne zespoły ratowników medyczny odchodzą z wrocławskich szpitali” – mówił.

W sobotę politycy Lewicy zaplanowali jeszcze spotkanie programowe w Legnicy, w niedzielę zaś w Zielonej Górze i Poznaniu.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki