Słoweńscy policjanci domagają się podwyżki płac

Słoweńscy policjanci ogłosili w poniedziałek strajk, domagając się podwyżki wynagrodzeń o około 15 proc. Jest to pierwszy protest z serii zapowiadanych na ten tydzień strajków w sektorze publicznym - informuje agencja Reutera.

Ok. 200 policjantów krótko demonstrowało przed siedzibą rządu; uczestnicy protestu dmuchali w gwizdki i nieśli transparent z rysunkiem premiera Miro Cerara, na którym rękami zasłania on uszy.

Rzeczniczka policji Vesna Drole oświadczyła, że możliwe, iż część funkcjonariuszy nadal strajkuje na ulicach Lublany. Zapewniła, że obowiązki pełni wystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa liczba policjantów.

Przewodniczący związku zawodowego policjantów Radivoj Uroszevicz ocenił w rozmowie z Reuterem, że funkcjonariusze są niedoceniani. "Średnia miesięczna płaca brutto policjanta wynosi ok. 1,4 tys. euro, a my domagamy się, by podnieść ją o ok. 200-220 euro" - wyjaśnił.

We wtorek przez dwie godziny w Słowenii mają strajkować pielęgniarki, a w środę - nauczyciele.

Pracownicy chcą wywrzeć presję na władze przed wyborami parlamentarnymi, które prawdopodobnie odbędą się w czerwcu - wyjaśnia Reuters. Zaledwie trzy tygodnie temu ok. 30 tys. urzędników strajkowało przez jeden dzień, domagając się wyższych wynagrodzeń ze względu na wzrost gospodarczy.

Rząd oczekuje w 2018 r. wzrostu na poziomie 3,9 proc. PKB; w 2017 r. wyniósł on 4,4 proc. - m.in. dzięki zwiększeniu eksportu i inwestycji. Jednak tamtejsza izba handlowa i organizacje biznesowe ostrzegają, że nadmierne podwyżki płac zaszkodzą inwestycjom i wzrostowi oraz doprowadzą do zwiększenia podatków.

Centrolewicowy rząd oświadczył, że większość z postulatów dotyczących podwyżek nie może zostać spełnionych, jako że nie są one uzasadnione wydajnością i mogłyby zagrozić rządowej polityce wzmacniania finansów publicznych poprzez ograniczanie deficytu publicznego. (PAP)

ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.