Słowenia zamierza częściowo umorzyć długi ubogim obywatelom

W ramach realizowanego od poniedziałku z inicjatywy ministerstwa pracy Słowenii programu najubożsi obywatele mogą składać wnioski o umorzenie części swego prywatnego zadłużenia, do czego według władz kwalifikuje się około 100 tys. ludzi.

(YAY Foto)

Zgodnie z uchwaloną niecałe dwa tygodnie temu przez słoweński parlament ustawą program dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne z tytułu długów zaciągniętych przed rokiem 2014. Niedostępny jest natomiast dla dłużników, którzy ogłosili swą upadłość konsumencką. Umorzenie będzie aktem jednorazowym, bez możliwości jego powtórzenia.

Spośród wierzycieli w programie biorą udział urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe, a także na zasadzie dobrowolności około 30 przedsiębiorstw, w tym dostawcy energii, firmy zaopatrzeniowe, banki i towarzystwa ubezpieczeń. Do akcji przyłączyło się również ponad 35 miast i - gmin, w tym największe słoweńskie miasta jak Lublana i Maribor.

Umorzenie obejmie opłaty za prąd, wodę i ogrzewanie, za pobyt dziecka w - przedszkolu i za posiłki w stołówkach szkolnych, a ponadto na przykład składki za dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Banki zadeklarowały już gotowość anulowania należności za prowadzenie konta i inne usługi, ale zaległości kredytowe pozostaną w mocy.

O skali umorzenia mają decydować sami wierzyciele. Tylko władze skarbowe ustaliły górną granicę rezygnowania ze swych roszczeń na 50 euro. (PAP)

dmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Anty_ryży-kutong

U nas nasza wspaniała "szlachta" najbiedniejszym dokręca śrubę a jak się nie podoba to na bruk. A później Ewka zaprasza 2000 muslimów nierobów i udaje jacy to oni nie są tolerancyjnie razem na wzór homoseksualnej szwecji

! Odpowiedz
2 2 ~masakra

Umarzając długi pogłębiamy spiralę. Koniec świata... . Czysty komunizm.

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer

Max 50 euro umarza ich fiskus. U nas tyle wynosi mandat karno-skarbowy za niedostarczenie w terminie byle świstka papieru. Od darowania tak małych kwot świat się nie skończy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil