Słowenia występuje do KE przeciwko Chorwacji w sprawie granicy

Słowenia wystosuje w przyszłym tygodniu pismo do Komisji Europejskiej, uruchamiając procedurę uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Chorwacji w sporze o przebieg granicy między obu krajami - zapowiedział w czwartek słoweński premier Miro Cerar.

(fot. JanKranendonk / YAY Foto)

Poinformował, że uzyskał w tej sprawie jednomyślne poparcie parlamentu. "Jestem szczęśliwy, że zdołaliśmy zachować w tej sprawie jedność" - powiedział Cerar po nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Werdykt Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze z 29 czerwca 2017 roku przyznał Słowenii 80 proc. powierzchni Zatoki Pirańskiej na Adriatyku oraz dostęp do wód międzynarodowych przez wody chorwackie, przy czym Chorwacja ma zachować kontrolę nad częścią zatoki. Zaraz po wydaniu werdyktu Chorwacja oświadczyła, że "nie zamierza wcielić go w życie", a później odrzuciła apel Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Agencja dpa pisze, że po otrzymaniu pisma Słowenii Komisja Europejska będzie miała trzy miesiące na zajęcie stanowiska. Cerar zapowiedział, że jeśli to nie nastąpi, Słowenia zaskarży Chorwację do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil