REKLAMA
WEBINAR

Słowenia nakłada podatek od zysków na firmy energetyczne

2022-12-02 14:40
publikacja
2022-12-02 14:40

Rząd Słowenii przyjął w czwartek ustawę nakładającą nadzwyczajny podatek od zysków kapitałowych na przedsiębiorstwa energetyczne. Ma on na celu finansowanie odnawialnych źródeł energii i rozwiązań służących zmniejszaniu zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach szczytu.

Słowenia nakłada podatek od zysków na firmy energetyczne
Słowenia nakłada podatek od zysków na firmy energetyczne
/ Komisja Europejska

„Przepisy ułatwią rządowi rozwiązanie potencjalnej sytuacji kryzysowych w zimie oraz w 2023 roku” - powiedział minister infrastruktury Bojan Kumer, cytowany przez agencję STA.

Nowe prawo mówi, że wszelkie przychody przekraczające 180 euro za 1 MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w Słowenii i sprzedanej na rynku hurtowym będą przekazywane do budżetu państwa. Z opłat zwolnione będą te przedsiębiorstwa, których koszt wyprodukowania 1 MWh przekracza 180 euro, jak również energia elektryczna wyprodukowana z wykorzystaniem gazu ziemnego i węgla brunatnego. Nowe przepisy nie obejmą także małych instalacji o mocy szczytowej poniżej 500 kW.

Jak podaje STA, firmy z sektora naftowo-gazowego również będą musiały zapłacić „opłatę solidarnościową” za lata 2022-2023. Będzie to różnica pomiędzy zyskiem przedsiębiorstwa w danym roku, a średnim zyskiem w okresie 2018-2021, pomnożona przez współczynnik 1,2.

Większość podmiotów energetycznych w Słowenii, w tym prawie cały sektor energii elektrycznej, jest częściowo lub w całości własnością państwa – przypomina STA.

Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kamikaze351
Transfer zysków firm od akcjonariuszy i inwestorów do państwa, na nowe programy socjalne, bieżące przeżarcie, etc

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki