Słowacy zakręcili rurę Muszyniance

Woda miała popłynąć od sąsiadów rurociągiem, ale zamiast tego popłynęła skarga do UE. Producent myśli o odszkodowaniu.

(fot. gemenacom / YAY Foto)

Od kilku lat Polacy walczą o dobry wizerunek eksportowanej na Słowację i do Czech żywności, która spotyka się z falą zarzutów o fatalną jakość. Ich rządy wymyślają kolejne przepisy dyskryminujące importowane wyroby. Nie tylko eksporterzy mają jednak pod górkę, ale również inwestująca na miejscu Spółdzielnia Pracy Muszynianka, która już powinna rozlewać wodę ze swojego, słowackiego źródła. Nie może.

— Żeby się rozwijać, potrzebujemy nowych źródeł wody. Kupiliśmy więc spółkę na Słowacji, zainwestowaliśmy w rozpoznanie źródeł i zaplanowaliśmy budowę rurociągu, który będzie przesyłał wodę do polskiego zakładu, bo to odległość około 1,5 km — opowiada Ryszard Mosur, prezes Muszynianki.

Nad inwestycją producent Muszynianki pracował trzy lata. W lipcu zeszłego roku spółdzielnia złożyła ostatnie dokumenty, żeby otrzymać koncesję na wydobywanie wody. Wydanie decyzji przeciągało się, a w kilka miesięcy później słowackie władze zmieniły zapisy w konstytucji, które nie zezwalają na eksport wody wydobywanej z tamtejszych źródeł, jeśli nie jest ona rozlewana do opakowań na terenie tego kraju.

— Wybudowanie w tym miejscu rozlewni jest praktycznie niemożliwe. To teren zalewowy, nie ma tam infrastruktury drogowej itd. itp. Ponadto, biorąc pod uwagę odległość od już istniejącej rozlewni po stronie polskiej, nie ma to żadnego ekonomicznego sensu. Zainwestowaliśmy już kilkanaście milionów złotych, mieliśmy plany zatrudniania na Słowacji i rozwoju sprzedaży również na tamtym rynku, ale dziś mamy związane ręce — mówi Ryszard Mosur. Sprawa jest rozpatrywana na poziomie Komisji Europejskiej (KE).

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 ~shalom

Za to w POLandii robi sie wszsytko by Pomóc obcemu kapitałowi a zniszczyć własnych przedsiębiorców.

! Odpowiedz
2 13 ~lama

Rurę to można zgiąć, złamać, zapchać a jak kto się uprze to może i przegryźć, ale jak można zakręcić to sobie nie wyobrażam.

! Odpowiedz
0 1 ~MP

To najwyraźniej nie wiesz jak wygląda chłodnica w destylarni bo nigdy bimbru nie pędziłeś. :)

! Odpowiedz
16 0 ~storazy

No to niestety wtopa. Brak rozeznania przed zakupem to poważny błąd. pewnie nie chciano wydać dużo kasy na doradców.Winni nie Słowacy tylko głupi zarząd.Przecież nie zmienią konstytucji tylko dlatego że tak chce muszynianka.

! Odpowiedz
1 2 ~rest

Widać że masz problem ze zrozumieniem treści. Konstytucja została zmieniona PO dokonanej inwestycji a prawo nie działa wstecz.

! Odpowiedz
6 8 ~lel

zdaje się od lat tak współpracujemy ze wzajemnością. O ile mi wiadomo, niemało reguł unijnych złamano by tylko nie dopuścić Słowaków do kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

! Odpowiedz
3 1 ~as

Kolejka linowa to unikat wybudowana m.in. na terenach zarekwirowanych goralom. Zatem oni w pierwszej kolejnosci powinni miec mozliwość odkupienia własnych zabranych im terenów. Porownywanie do źródła wody jest nonsensem. To tylko dowód na antypolskie fobie Czechów i Śłowaków.

! Odpowiedz
1 8 ~sdg

jak można zakręcić rure ? :D

! Odpowiedz
1 1 ~kastor

Człowieku! Dosłowne rozumienie potocznego wyrażenia "zakręcić rurę" nie wskazuje na wybitnego językoznawcę tylko na niskie kompetencje językowe.

! Odpowiedz
2 7 ~jak

nie znałem takiego określenia: "zakręcić rurę"... może raczej chodziło o zakręcenie kurka ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil