REKLAMA

Słowacja przekazała Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300. W zamian dostanie baterię Patriot

2022-04-08 14:01, akt.2022-04-08 16:53
publikacja
2022-04-08 14:01
aktualizacja
2022-04-08 16:53
Słowacja przekazała Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300. W zamian dostanie baterię Patriot
Słowacja przekazała Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300. W zamian dostanie baterię Patriot
/ Reuters

Minister obrony Słowacji Jaroslav Naď napisał w piątek w sieci społecznościowej, że w zamian za dostarczone na Ukrainę S-300, na Słowację przyjedzie bateria systemu Patriot z USA. Do tej pory nie zapowiadano rozmieszczenia takiej broni przez amerykańską armię.

Na Słowacji są dwie baterie Patriot z Niemiec, jedną dostarczyli Holendrzy, czwarta będzie z USA - przekazał Nad’. „Wszystkie baterie będą stopniowo rozmieszczane na terytorium Słowacji i pozostaną tam tak długo, jak będzie to potrzebne" – stwierdził. Dodał, że jego zdaniem systemy Patriot są potężniejsze od pochodzącego z ZSRR systemu S-300, który trafił na Ukrainę.

Biden podziękował Słowacji za przekazanie S-300 Ukrainie i zapowiedział przysłanie baterii Patriot

Prezydent USA Joe Biden i szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedzieli w piątek rozmieszczenie baterii systemu obrony powietrznej Patriot na Słowacji. To reakcja na przekazanie przez Bratysławę systemu S-300 Ukrainie.

"Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie systemu obrony powietrznej S-300 na Ukrainę, czegoś, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent (Wołodymyr) Zełenski. Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, Stany Zjednoczone przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację" - ogłosił Biden w oświadczeniu.

Minister obrony USA Austin zaznaczył, że kwestia tego, jak długo bateria obsługiwana przez amerykańskich żołnierzy będzie stacjonować na Słowacji nie została jeszcze rozstrzygnięta, bo Waszyngton prowadzi z Bratysławą rozmowy na temat "bardziej stałych rozwiązań dotyczących obrony powietrznej". Rakiety mają trafić na Słowację w ciągu kilku dni.

„Cztery baterie systemu Patriot w najnowocześniejszej wersji PAC 3 zapewniają nieporównywalnie większy potencjał obronny, niż pojedynczy, niezmodernizowany system S-300 z 1987 roku. Jest to więc wyraźne wzmocnienie obrony Słowacji" – uznał Nad’.

S-300, które miał na wyposażeniu słowacka obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa zostały wyprodukowane przez rosyjskie państwowe zakłady zbrojeniowe, które obecnie należą do grupy Ałmaz-Antiej, znajdującej się na listach sankcyjnych. Jednocześnie bez pomocy Rosjan nie można byłoby eksploatować S-300 przez dłuższy czas.

„Jeśli interesem Rosji jest to, co widzimy dziś w Buczy, Mariupolu czy Borodince, to słusznie, że pomogliśmy w obronie Ukrainy" – oświadczyła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Lewicowa opozycja parlamentarna uznała, że Heger i Czaputova wciągają Słowację do wojny.

O przekazaniu systemów S-300 na Ukrainę poinformował w piątek podczas podróży do Kijowa premier Słowacji Eduard Heger, który wspólnie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem mają spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
thorshammer
Słowacy po cichu dostarczają broń tym, którzy jej pilnie potrzebują. Ponadto wspólnie z Czechami będą naprawiać uszkodzony ciężki sprzęt wojskowy. Wiedzą, że jeśli Ukraina zatrzyma Rosjan, to nie będzie musiała zatrzymać Rosjan na Słowacji. Brawo! Tylko nasz Matolusz najpierw wszystko obiecuje, robi wielkie show dla swojego Janusza Słowacy po cichu dostarczają broń tym, którzy jej pilnie potrzebują. Ponadto wspólnie z Czechami będą naprawiać uszkodzony ciężki sprzęt wojskowy. Wiedzą, że jeśli Ukraina zatrzyma Rosjan, to nie będzie musiała zatrzymać Rosjan na Słowacji. Brawo! Tylko nasz Matolusz najpierw wszystko obiecuje, robi wielkie show dla swojego Janusza i Grażiny, a potem stara się przenieść odpowiedzialność na kogoś innego.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki