Słowacja chce postawienia kwestii Nord Stream 2 na szczycie UE

Słowacki minister gospodarki Vazil Hudak powiedział w piątek, że Słowacja połączy siły z państwami UE z Europy Środkowej i Wschodniej w proteście przeciwko planom budowy rurociągu Nord Stream 2. Chce postawienia tej kwestii na szczycie UE.

(fot. Russian Look / FORUM)

Hudak podkreślił, że te plany są sprzeczne z interesami całej Unii Europejskiej i szkodzą Ukrainie. Zapowiedział, że unijne państwa protestujące przeciwko Nord Stream 2 wystosują do przywódców UE pismo z żądaniem włączenia sprawy tego rurociągu do porządku obrad szczytu Unii w grudniu.

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział w tym tygodniu, że Nord Stream 2 nie otrzyma finansowania z UE, ponieważ nie zapewni on dostępu do nowych źródeł gazu dla Unii, a ich dywersyfikacja jest kluczowa dla "28".

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie (d. GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy Nord Stream 2, nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.(PAP)

az/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 ~gustaw

powinna być jeszcze 3 rura a gdyby było za mało to czwarta dla Polski gaz skroplony z księżyca jest właściwym posunieciem Pani Premier tak trzymać

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Normalnie embargo...takie embargo że razem budują rurę. Embargo nieeuklidesowe.

! Odpowiedz
12 4 ~observer

I tak was nikt nie czyta narodowcy polscy. Piszecie sobie w zamkniętym gronie 100 osób. Bankier chętnie daje na pierwszą stronę wszystko to co o Rosji i Niemczech i UE, daje to co pasuje narodowcom żeby mogli sobie popyskować.Inne wiadomości prawie nie są komentowane.

! Odpowiedz
3 25 ~vbc

BRAWO SLOWACJA

! Odpowiedz
2 14 ~autor

Jaki Polak tankuje na Shellu i Łukoilu?

! Odpowiedz
7 3 ~polskigupek

biedny ....., bez , żydowskiego wsparcia .....,

! Odpowiedz
18 5 ~DJCat

No właśnie własny interes, czy w interesie Unii jest pomagać Słowakom, którzy "solidaryzują się" z egoistami? Patrz sprawa imigrantów.

! Odpowiedz
4 30 ~zez

Nie ma czegos takiego jak "interes Unii", jest tylko interes najsilniejszych panstw Unii ktore przedstawiaja go jako interes całej Unii.

! Odpowiedz
5 24 ~zez

Slowacja broni swoich interesow i slusznie. Kazde panstwo powinno przedkladac swoj interes ponad wszystko. Tzw "solidarnosc europejska" to tylko tani chwyt marketingowy

! Odpowiedz
4 26 ~cvb

Oczywiście państwa zachodnie zrobiły to w imię europejskiej solidarności o której tak głośno trąbią.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil